Nový COVID automat: V druhom stupni ostali len 3 okresy, Slovensko však uvoľnenie opatrení nečaká

  • Marek Krajčí predstavil nový COVID semafor, voči susedným štátom sa zlepšujeme
  • Všetky ukazovatele sú na Slovensku stabilizované, zaznamenávame dokonca mierny pokles
  • V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz
covid automat 14. marec
MZSR
  • Marek Krajčí predstavil nový COVID semafor, voči susedným štátom sa zlepšujeme
  • Všetky ukazovatele sú na Slovensku stabilizované, zaznamenávame dokonca mierny pokles
  • V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz

Minister zdravotníctva Marek Krajčí predstavil nový COVID automat a informoval krajinu o aktuálnom vývoji. Správy sú pozitívne. Spravil tak len chvíľku po odvolaní riaditeľa NCZI pre komplikácie spojené so systémom očkovania. Ľuďom za dodržiavanie opatrení poďakoval, vidí svetlo na konci tunela.

„Naša krajina v posledných týždňoch prechádzala skutočne ťažkým obdobím. Počty mŕtvych presahovali denne 100 ľudí. Chcem ale povedať, že ak vydržíme, toto obdobie budeme mať čoskoro za sebou.“

Konzílium odborníkov odporučilo, aby boli vypracované kontakty pre pacientov, ktorí sa nevedia dovolať lekárovi. Tí môžu po novom nahlásiť svojho lekára na telefónnom čísle zverejnenom jednotlivými okresmi. Ministerstvo zriadilo aj kontakt, na ktorý môže ktokoľvek nahlásiť porušovanie pravidiel.

Priemerný počet hospitalizovaných sa nám podarilo zraziť z viac, než 5000 na 4715. Sme teda naďalej v čiernom pásme, ale podľa odborníkov by malo začať klesať reprodukčné číslo. Akékoľvek porušovanie či uvoľňovanie opatrení by však krivku opätovne zdvihlo, informoval Marek Krajčí.

Dodnes bolo vykonaných 2371 kontrol na dodržiavanie karantény, začatých bolo 22 priestupkových konaní. 3501 kontrol bolo vykonaných aj v rámci spoločenských a športových podujatí či klubov, začatých bolo 56 priestupkových konaní.

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura uviedol, že situácia v nemocniciach je aj naďalej vážna. „Situácia je napätá, ale je prinajmenšom zastabilizovaná a čísla v jednotlivých nemocniciach tak dramaticky nerastú,“ povedal. Kyslíkové lôžka sú na úrovni 75 % z vyčlenenej kapacity pre COVID pacientov. V prípade ventilovaných lôžok je však situácia natoľko vážna, že sa pacienti presúvajú medzi nemocnicami, nájsť voľné lôžko je podľa Staruchu veľmi náročné. V súčasnosti je za hranicami sedem slovenských pacientov. Pozitívne však je, že sa zredukoval počet výjazdov záchraniek.

Naďalej obhajuje celoplošné testovanie

„Chcem pripomenúť efekt testovania, ktorý sme tu mali v novembri. Mnohí sa zamýšľali nad tým, či odhalenie horších okresov na juhu Slovenska bola náhoda, alebo výsledok predošlého testovania. Nie, nie je to náhoda, každé pretestovanie má dlhodobý zmysel.“ Vraví, že novembrové testovanie prinieslo viac, než 50 % pokles prípadov.

Podľa Krajčího bol pokles HDP v rámci Slovenska miernejší, ako v iných krajinách. To tiež pripisuje celoplošnému testovaniu, nie striktnému lockdownu, ktorý zaviedli mnohé z okolitých krajín. „Asi taký najmarkantnejší dôkaz toho, že testovanie má zmysel, je mesto Nitra, kde sme zaznamenali enormný výskyt chorých ľudí. Primátor sa rozhodol ľudí testovať, spravil dve kolá, neskôr skríning. To spôsobilo, že z vyše 250 klesol počet hospitalizovaných na 100,“ obhajuje celoplošné testovanie bez prihliadania na násobné vyjadrenia odborníkov.

Až 90 % britského variantu

Britský variant koronavírusu potvrdili hygienici v 90 % vyšetrených vzoriek. Počas tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu vyšetrili laboratóriá 2 198 vzoriek, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca. Vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách na Slovensku. Britský variant tak zvýšil v populácii svoj podiel a dominuje nad inými variantmi pandemického vírusu, informuje SITA.

„Prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na našom území, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia. Rovnako je naďalej nevyhnutné minimalizovať kontakt s inými ľuďmi, nosiť rúško či respirátor a dodržiavať hygienu rúk,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že preventívne opatrenia dokážu spomaľovať šírenie aj iných infekčných variantov vírusu.

AKTUÁLNE: Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal riaditeľa NCZI

Tento prieskum rozšírenia britského variantu robili hygienici aj na vzorkách z 3. februára. Britský variant sa vtedy potvrdil v približne 74 % vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára, kedy sa britský variant potvrdil v 72 % vyšetrených vzoriek. Ďalší, o ktorom informoval počas tlačovej besedy Marek Krajčí, odhalil až 61 pozitívnych sekvenovaných vzoriek.

„Konštatujem, že sme zachytili 61 vzoriek pozitívnych na britský typ, 5 na český a 6 na juhoafrický. Situácia na Slovensku sa v porovnaní s Českou republikou mierne zlepšila. Na sile začína vírus naberať v Českej republike, Maďarsku, Poľsku aj Rakúsku. U nás sa hovorí o Slovensku ako o krajine, kde zomiera najviac ľudí, ale málokde sa povedalo, že to bolo v určitej fáze pandémie. V celkovom priemere je Slovensko na 17. mieste a v počte úmrtí na 1 milión obyvateľov, sú pred nami krajiny ako Španielsko, Portugalsko a mnoho iných krajín,“ dodáva Krajčí.

Všetky ukazovatele sú podľa štatistík stabilizované, podarilo sa nám zlomiť aj reprodukčné číslo, ktoré sa nachádza na hodnote 1 %, či mierne pod hodnotou 1 %.

Nové termíny na očkovanie

Od 13. marca do 7. apríla je naplánovaných viac ako štvrť milióna nových očkovacích termínov. Tento registračný formulár umožní záujemcom o očkovanie prihlásiť sa aj v čase, keď nebudú k dispozícii voľné termíny na očkovanie. Ich požiadavka sa bude nachádzať v tzv. “Čakárni”.

Po otvorení nových termínov budú ľudia zostupne podľa veku automaticky pozývaní na očkovanie do vakcinačného centra, ktoré zadajú pri registrácii. Záujemcovia o očkovanie už nebudú musieť čakať na otvorenie kapacít na stránke korona.gov.sk, ale systém ich požiadavky spracuje automaticky na základe stanovených kritérií, informuje Ministersto zdravotníctva SR.

Počas troch týždňov od 18. marca do 7. apríla je predbežne naplánovaných približne 140-tisíc nových termínov na očkovanie pre ľudí, ktorí sú starší ako 70 rokov Pfizer. Registrácia na tieto termíny už prebehne prostredníctvom “Čakárne”, čiže zaregistrovaní záujemcovia budú pozývaní na konkrétny termín, ktorý bude k dispozícii v nimi zvolenom zariadení.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Dobrou správou pre našu krajinu sú aj očakávané dodávky vakcín. „Budúci týždeň príde 100 000 dávok od Pfizeru navyše, a teda budeme mať až 151 000 dávok. Každý ďalší to bude 51 000. Čiže za mesiac marec budeme mať 75 000 Moderny, 300 000 AstraZeneca, 350 000 dávok Pfizer/BioNTech, rovnako sa uchádzame v EÚ o ďalšie dávky pre nový kvartál,“ objasňuje štátna tajomníčka MZ SR Ježíková.

V marci má teda prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára. 

Nezabudni, už sú povinné respirátory FFP2 v MHD

Od 8. marca vstúpili do platnosti nové opatrenia, ktoré obmedzujú pohyb pozitívne testovaných. Rovnako sa každý cestujúci, ktorý navštívil akúkoľvek z tretích krajín, musí registrovať pri prechode hranicami a podstúpiť 14-dňovú karanténu a PCR test najskôr na 8. deň od začiatku karantény. Všetky pozitívne vzorky prišlých ľudí budú zároveň sekvenované pre vylúčenie či zistenie nových variantov koronavírusu.

  • od 8. marca sa zaviedla povinnosť nosiť respirátor FFP2 v obchode a v hromadnej doprave a od 15. marca 2021 aj vo všetkých interiéroch (okrem domácnosti)
  • od 8. marca sa zrušila výnimka, ktorá povoľuje pozitívnym na covid-19 vychádzať z domu na akýkoľvek účel vrátane vstupu do predajní okrem odôvodnenej návštevy lekára a lekárne

Marek Krajčí: Slová prezidentky znejú, akoby ma chcela ukrižovať. Pred letom môžu byť očkovaní všetci, ktorí chcú

Dáta bez pátosu varujú

„Od 15. februára zomrelo (na+s) 2500 ľudí. Bolo to 111 úmrtí denne. Za posledných 7 dní je to 108. Ale to sa nedá považovať za TREND = POKLES,“ informujú na sociálnej sieti, no dodávajú, že v skutočnosti sú čísla pomerne stabilizované. Očkovacia stratégia je však stále biedna.

Pri počte úmrtí 10 tisíc (čo bude v piatok) je potrebné povedať, že tí slabí, chorí, starkí a prví na rane, ktorí už umreli, tak tí nemôžu umrieť druhýkrát. Ale v tom je schovaný diabol. Peklo v ročníkoch nad 80 rokov pokračuje. Starkých nad 90 rokov sme mali 27 tisíc, už ich je o tisíc menej (3-4% umreli na kovid). Starkých v kategórii 80-90 rokov bolo 160 tisíc, ale už ich je o 3 tisíc menej (2% umreli).

štatistiky koronavírus
zdroj: korona.gov.sk

Predbehnúť najstarších v očkovaní bol neospravedlniteľný skutok, nakoľko ich možnosť úmrtia na ochorenie COVID-19 je omnoho vyššia, ako pri mladších pacientoch.

„Mnohí sa k vakcíne nedostali, lebo bolo zaočkovaných 15 tisíc ľudí mladších ako 25 rokov. Ak to nie sú zdravotníci, tak pripravili o život každý týždeň 20 starčekov nad 90 rokov. 40 ich príde do nemocnice a polovica to neprežije. Ak by bolo všetkých 27 tisíc očkovaných v januári Pfizerom I. krát a vo februári II. krát, tak by v marci do nemocnice nechodilo 40 týždenne, ale 4-ja.“

Vytúžený pokles hospitalizácií

Po vyjadrení kritiky a nesúhlasu s počínaním vlády však Dáta bez pátosu prejavili aj obavy vo vytúženom klesaní hospitalizácií a prípadov. Hospitalizácie budú pomaly klesať, ale ku kritickému dátumu 20.-21. marca, keď sa bude rozhodovať o totálnom zavretí krajiny, budeme asi okolo čísla 3200-3600. Samozrejme, dôležitý bude pohľad vedenia boja s pandémiou. Nepredpokladáme, že tento parameter (1 zo 4 koaličných strán) budú hodnotiť ako „klesáme a dobre je“, dodávajú.

Zdroje: TK, Ministerstvo zdravotníctva SR, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá