Kráľ Madagaskaru zo Slovenska Beňovský zažil neskutočné veci. Bol vo väzení, v armáde a nakoniec aj „na tróne“

  • Móric Beňovský skončil vo väzení na Sibíri, kde ukradol loď a preplával polovicu Zeme
  • Bol veliteľom viacerých armád a stal sa kráľom najväčšieho afrického ostrova
  • Dozvieš sa, prečo na Madagaskare svojho slovenského kráľa nepoznajú alebo ho majú za Poliaka
  • A ako vyzerá slovensko-maďarský konflikt na Madagaskare
madagaskar, beňovský
František Kekely/FB
  • Móric Beňovský skončil vo väzení na Sibíri, kde ukradol loď a preplával polovicu Zeme
  • Bol veliteľom viacerých armád a stal sa kráľom najväčšieho afrického ostrova
  • Dozvieš sa, prečo na Madagaskare svojho slovenského kráľa nepoznajú alebo ho majú za Poliaka
  • A ako vyzerá slovensko-maďarský konflikt na Madagaskare

Je považovaný za prvého človeka na svete, ktorý navštívil Európu, Áziu, Afriku i Ameriku. Prvý Európan, ktorý sa plavil severným Pacifikom, keď ukradnutou loďou utekal zo sibírskeho zajatia.

A ako prvý preskúmal niektoré oblasti a ostrovy sveta. Napokon skončil na jednom z najväčších na Zemi, kde ho vyhlásili za kráľa. Povedal by si, že aj takýmto dobrodružným moreplavcom sa môže krajina ako Slovensko pochváliť?

Útek na ukradnutej lodi

Keby si videl životný príbeh Mórica Beňovského vo filme, prišiel by ti neuveriteľný. Čo všetko dokázal rodák z Vrbového, okres Prieštany, za pomerne krátky život zažiť. Nedožil sa totiž ani 40tky.

Obzvlášť si treba uvedomiť, že hovoríme o období pred 250 rokmi, kedy sa dostať na druhý kontinent či ostrov nebolo ani len z ďaleka tak jednoduché ako dnes. Pre tohto Slováka to však problém nebol.

Beňovský slúžil ako veliteľ pod niekoľkými vlajkami, v niekoľkých armádach. Najskôr v rakúskej (rakúsko-uhorskej) armáde v takzvanej sedemročnej vojne, do ktorej boli zapojené azda všetky európske mocnosti. Aj preto sa táto vojna niekedy označuje za prvú svetovú.

zdroj: Facebook – Zahalené osobnosti Slovenska

No pre svoje názory a problémy s autoritami – často býva označovaný za rebela – rakúsku armádu opustil. Skončil ako veliteľ v susednom Poľsku, kde sa našim susedom snažil pomôcť proti ruskej intervencii. No Rusi ho zajali a poslali až na Kamčatku, na Sibír, kde sa ale dlho neschladil.

Zorganizoval vzburu väzňov, ukradol loď a stal sa prvým Európanom, ktorý sa plavil severným Pacifikom (Tichým oceánom). Nasledovala jeho cesta cez pol sveta, okolo celej Ázie, Afriky, až naspäť do Európy.

Francúzsky generál, kráľ a zakladatelia USA

Beňovský robil dojem na európskych panovníkov, najmä francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Ten z neho spravil generála a poveril ho misiou zastupovať Francúzsko na Madagaskare. Tak začal Vŕbovčan pôsobiť na tomto exotickom, obrovskom ostrove.

Európania obchodovali v Afrike s otrokmi – vyviezli sa odtiaľto milióny otrokov. Na Beňovského sa spomína ako na človeka, ktorý sa snažil tento obchod obmedziť a radšej ponúkal iný tovar. Miestni náčelníci na Madagaskare si ho postupne obľúbili, a to až natoľko, že ho sami vymenovali za najvyššieho kráľa Madagaskaru.

zdroj: Dediny a kmene Madagaskaru dnes. Autor: František Kekely

Svoje kráľovstvo však na istý čas opúšťa a vracia sa späť do Európy a následne cestuje do Ameriky. Okrem európskych panovníkov sa Móric veľmi dobre poznal i s viacerými kľúčovými postavami, ktoré sa v tom čase snažili v Amerike odtrhnúť od Veľkej Británie a založiť tam dnešné USA.

Stretol sa tam s prvým americkým prezidentom Georgeom Washingtonom, no obzvlášť priateľské, až pomaly rodinné, vzťahy mal s otcom zakladateľom Benjaminom Fraklinom, ktorého spoznal v Paríži.

Beňovský sa sám v Amerike zapojil do revolučných bojov proti Angličanom. A v Európe sa dokonca chystal pre americkú revolúciu zhromažďovať vojsko. No vzťahy medzi vznikajúcou USA a Britániou sa nečakane zlepšili. Viesť armádu z Európy tak už nebolo treba.

Z francúzskeho generála nepriateľ Francúzska

Jeho cesty sa ešte opäť na istý časť vrátili do Rakúsko-Uhorska, kde sa zúčastnil na vojne proti Prusku a snažil sa presvedčiť Máriu Teréziu a jej syna Jozefa II. o vybudovaní lodnej, obchodnej cesty z Komárna do prímorskej Rijeky či založiť rakúsku kolóniu na Madagaskare. Ani jeden z veľkých plánov sa mu však nepodarilo pretlačiť.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá