Krčméry má odkaz pre protestujúcich na hraniciach: Štát má právo chrániť zdravie a zabrániť príchodu nových mutácií

  • Nezaočkovaní Slováci nesúhlasia s novými podmienkami na hraniciach
  • Krčméry k očkovaniu nikoho nenúti, cez hranice ľudia prejdú aj bez vakcíny
20210326_covidopatrenia2769977
TASR/Pavel Neubauer,František Iván
  • Nezaočkovaní Slováci nesúhlasia s novými podmienkami na hraniciach
  • Krčméry k očkovaniu nikoho nenúti, cez hranice ľudia prejdú aj bez vakcíny

Slováci už niekoľko dní protestujú na hraniciach, blokujú tak hraničné priechody a žiadajú úplne otvorenie hraníc pre všetkých. Dnes o 6:00 vstúpili do platnosti nové pravidlá, o ktorých sme ťa už informovali.

Ľudia, ktorí žijú pri hraniciach a do práce často dochádzajú mimo Slovenska s novými pravidlami nesúhlasia, informujú TV noviny. Zatiaľ čo očkovaní Slováci sa cez hranice dostanú celkom jednoducho, bez testu a v špeciálnom jazdnom pruhu, nezaočkovaní majú podmienky výrazne náročnejšie. Práve to spustilo hromadné protesty tých, ktorí si po vakcínu neboli a ani to nemajú v pláne.

Chystáš sa v najbližšom čase do zahraničia?

Opatrenia rozdeľujú ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných

Pre nich totiž platí, že po príchode na územie Slovenska musia ísť do karantény, ktorú môžu ukončiť po piatich dňoch, ak majú aj PCR test, ktorý dokazuje ich negativitu. Protestujúci v Čunove a Komárne tvrdia, že nariadenia idú proti ich ľudským právam a prechod cez hranice by mal byť neobmedzený pre všetkých. Všetci bez rozdielu sa musia po príchode zo zahraničia zaregistrovať na eHranici.

Infektológ Vladimír Krčméry s tvrdeniami protestujúcich nesúhlasí. Nikoho nechce a nemôže nútiť ísť sa dať očkovať, poukazuje preto na to, že aj neočkovaní môžu cez hranice prejsť, stačí im test. Uviedol to pre Televíziu Markíza.

Hranice sú otvorené, ale blokujú ich protesty. Spôsobili dlhé kolóny

Štát má právo na to, aby chránil zdravie verejnosti, tvrdí Krčméry

Ľuďom však predsa len odporúča ísť sa dať zaočkovať, nie len, že sa tak vyhnú nepríjemnostiam na hraniciach, ale zároveň budú aj chránení proti ťažkému priebehu ochorenia Covid-19. Týmto krokom tiež každý z nás výrazne spomalí šírenie ochorenia, najmä, keď vo viacerých európskych krajinách prevláda variant delta, ktorý sa šíri zo všetkých najrýchlejšie.

„Chrípôčku“ robí z delty jedine vakcinácia. S Britániou sa môžeme porovnávať, keď budeme mať rovnaký počet zaočkovaných

Podľa jeho slov má štát právo na to, aby chránil zdravie verejnosti a musí urobiť všetko pre to, aby zamedzil vstup nových variantov na naše územie. Otvorené hranice boli kameňom úrazu minulý rok, keď sa po dovolenkách na Slovensku prevalila druhá vlna pandémie. Práve tomu majú súčasné nariadenia zabrániť.

Opatrenia obmedzujú slobodu pohybu, ale druhá vec je právo na ochranu verejného zdravia. Videl som aj protesty ľudí, ktorí nechceli, aby s ich deťmi chodili do školy nezaočkované deti. Obe strany majú právo vyjadriť svoj nesúhlas a vláda musí nájsť rovnováhu,“ odkazuje Krčméry.

Zdroj: TV Noviny

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech