Krčméry prezradil, akú podobu bude mať tretia vlna, prísť má už v lete. Pribudlo 43 nakazených a jedno úmrtie

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 43
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5588
08122020_UKS_4746065
TASR/Dano Veselský
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 43
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5588

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 007 665 za predchádzajúci deň pribudlo 5 687 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 528 755 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 13 368 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 43 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 100 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 5 588 RT-PCR vyšetrení a 35 951 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (16), nasleduje Košický (5), Prešovský (5), Trenčiansky (5), Žilinský (4), Banskobystrický (3), Nitriansky (3) a Trnavský (2). Je medzi nimi 20 mužov a 23 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 972 a žien 204 637.

V nemocniciach je hospitalizovaných 170 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 120 ľudí. Na JIS je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o jedného človeka. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 510 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 953 485 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 609 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 039 863, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 824 osôb.

zdroj: cakaren.vercel.app

 Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Tretia vlna už v auguste?

Ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu by podľa infektológa Vladimíra Krčméryho mohla prísť v auguste s príchodom dovolenkárov zo zahraničia. Informuje portál Teraz.sk. Očakáva, že naspäť „do normálnej situácie“ by sa Slovensko mohlo dostať v septembri či októbri. Povedal to v pondelok počas rokovania ústredného krízového štábu.

Predpokladá, že krajina bude lepšie pripravená. Myslí si, že tretia vlna bude mať podobu „tlejúcej choroby“. 

krčméry
zdroj: TASR/Martin Baumann

Na Slovensku boli sekvenovaním vzoriek zachytené ďalšie dva prípady delta variantu koronavírusu. Potvrdil to po stretnutí Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Dodal, že pozitívni sa vrátili zo zahraničia a neboli zaočkovaní. Hlavný hygienik Ján Mikas dodal, že prípady boli podchytené, a preto neočakáva riziko ďalšieho šírenia.

K odporúčaniam ÚKŠ sa účastníci rokovania nechceli vyjadrovať, pretože minister Lengvarský a minister vnútra SR Roman Mikulec odovzdajú tieto závery na koaličnú radu. Lengvarský verí, že sa nájde pri všetkých opatreniach zhoda a v stredu 30. júna by mali byť prijaté aj na zasadnutí vlády SR. 

„Je to základný ‚modus operandi‘ toho systému. Očkovaní budú mať výhody pri vstupe a nezaočkovaní budú prísnejšie kontrolovaní a budú zaregistrovaní v e-hranici,“ povedal. Nevedel však potvrdiť, či budú nové opatrenia platiť od 1. alebo 5. júla.

150 eur za to, že sa dáš zaočkovať

Mladí ľudia v Grécku, ktorí sa dajú zaočkovať proti koronavírusu, získajú okrem ochrany proti ochoreniu COVID-19 aj platobnú kartu so 150 eurami. Grécka vláda sa takto snaží prilákať k očkovaniu čo najviac obyvateľov, informovala v pondelok agentúra DPA.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil, že avizovaná odmena sa bude týkať približne 940 000 ľudí vo veku 18 až 25 rokov. Vláda je na tento účel ochotná minúť až 141 miliónov eur. Jej cieľom je, aby bolo do konca júna zaočkovaných 60 percent  z 11 miliónov obyvateľov Grécka.

Platobná karta, označovaná ako karta slobody, je prezentovaná aj ako poďakovanie mladým ľuďom za to, že počas pandémie boli trpezliví a dodržiavali opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Peniaze možno využiť na rezerváciu hotela, na zakúpenie lodných lístkov, leteniek či vstupeniek do múzea či na koncert.

Mitsotakis poznamenal, že aj keď sa ľudia na peniaze tešia, mali by si stále uvedomovať riziká, aké prináša nákaza koronavírusom. „Možno si mladší ľudia myslia, že sa koronavírusom nenakazia, alebo ak aj áno, nebudú mať ťažký priebeh ochorenia. Ale potom budú prenášačmi koronavírusu a môžu prispieť k jeho šíreniu,“ dodal grécky premiér.

Zdroje: teraz.sk, MZSR, NCZI, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech