Kreativita nepozná hranice, ale niekedy sa zasekne. Zvláštne triky dokážu „krízu“ zažehnať

  • Veľakrát sa stretneme pri práci s tým, že máme pocit, akoby kreativita opustila náš mozog
  • Existuje niekoľko špeciálnych techník, ako ju znovu nakopnúť
kreativita nemá hranice
Ilustračné foto, Unsplash/Frankie Cordoba
  • Veľakrát sa stretneme pri práci s tým, že máme pocit, akoby kreativita opustila náš mozog
  • Existuje niekoľko špeciálnych techník, ako ju znovu nakopnúť

Kreativita je hnacím motorom, ktorý má úžasnú schopnosť tvarovať svet do rôznych podôb. Problém pre mnohých šikovných ľudí predstavuje však moment, kedy sa ich kreatívne myslenie akoby zasekne a dostanú sa do „tvorivej krízy“.

Na rozvíjanie kreativity existuje množstvo tradičných spôsobov, ale my sme sa rozhodli ti ukázať také, ktoré zaberajú vtedy, keď bežné nepomáhajú.

Pripravili sme si pre teba spolu s umelou inteligenciou „zásobník“ nezvyčajných metód, ktoré ťa nakopnú a otvoria brány fantázie, ktorá nepozná hranice.

Kreativita rastie priamoúmerne s počtom problémov

Opačný brainstorming, ako radí Mind Tools, je ako „facka“ tradičnému brainstormingu. Namiesto toho, aby si hľadal riešenia problémov, snaž sa nájsť spôsoby, ako problémy ešte viac skomplikovať.

Zdá sa to síce podivné, no paradoxne to môže viesť k inovatívnym riešeniam, pretože ťa to núti pozerať sa na problém z úplne neobvyklých uhlov.

farebné papieriky na stole kvôli plánovaniu
zdroj: Freepik/Rawpixel.com

Náhodný generátor slov

Náhodné slovné podnety pôsobia ako hračka pre tvorivé myslenie. Stačí si vybrať náhodné slovo z knižky, slovníka alebo si ho jednoducho vymyslieť.

Potom prichádza výzva – spojiť toto slovo so svojím projektom alebo problémom. Takéto cvičenie motivuje mozog k tvorbe nečakaných spojení a iným spôsobom uvažovania, a tak sa z neho môžu vynoriť kreatívne nápady, na ktoré by si inak ani nepomyslel.

30 kruhov

Toto zábavné cvičenie kombinuje kreslenie s brainstormingom. Stačí nakresliť na papier 30 kruhov a v časovom limite (napríklad 5 – 10 minút) z týchto kruhov vytvoriť čo najviac rozpoznateľných objektov, vzorov alebo konceptov.

Cieľom nie je vytvoriť dokonalé kresby, ale skôr podnecovať rýchlu tvorbu nápadov a zlepšovať schopnosť vizuálneho myslenia. Je to ako nejaká hra, ktorá posilní tvoje tvorivé zručnosti.

Rovnako dobre funguje aj obyčajné kreslenie. Počas pracovných stretnutí alebo brainstormingových sedení môže niekoho vyrušovať, ale v skutočnosti vie takáto „infantilná“ činnosť podporiť kreativitu.

Výskum naznačuje, že kreslenie môže pomôcť udržať pozornosť a zvýšiť kreativitu tým, že zapája rôzne časti mozgu súčasne. Dáva mysli možnosť blúdiť a vytvárať neočakávané spojenia, čo môže viesť k novým nápadom.

Vytvor si umelé prekážky

Kreativita kvitne vtedy, keď čelí prekážkam, a snaží sa ich prekonať. Pokús sa vytvoriť sám sebe umelé obmedzenia. Napríklad môžeš obmedziť počet slov vo svojom príbehu, paletu farieb v tvojom dizajne alebo stanoviť si prísny časový limit.

Tieto obmedzenia ťa prinútia k tvorivému mysleniu, a ak pracuješ v presne vytýčených rámcoch, tvoj mozog sa intuitívne snaží ich akosi obísť.

Ako v Harry Potterovi

Počul si už o „myšlienkových klobúkoch“? Ide o techniku vyvinutú Edwardom de Bonom, ktorej kľúčovým bodom je nosenie rozličných klobúkov počas brainstormingového sedenia.

Každý klobúk zastupuje iný prístup, ako je logické myslenie (biely klobúk), emócie (červený klobúk), kritické myslenie (čierny klobúk) a ďalšie.

Výmenou týchto klobúkov medzi členmi tímu, ktorí pracujú na projekte, sa dokážete spoločne pozrieť na problém z rôznych perspektív a komplexne prísť k unikátnemu riešeniu.

nápad
zdroj: Unsplash/Absolut vision

Oklam svoju myseľ

Niekedy môže obmedzenie vonkajších podnetov posilniť kreatívne myslenie. Vyskúšaj pracovať v prostredí senzorickej deprivácie, ako je posed pri jazere alebo úplná tma. Tieto prostredia sú pokojné, bez rušivých podnetov, a umožňujú tvojej mysli sústrediť sa smerom dovnútra.

Možno to znie zvláštne, ale aj krátky „šlofík“ vie byť prekvapivo účinný najmä vtedy, keď je tvoja kreativita na bode mrazu. Počas spánku tvoje podvedomie pokračuje v spracovávaní informácií a pracuje na probléme.

Využi svoje jazykové schopnosti

Ak ovládaš cudzí jazyk alebo sa ho práve učíš, vyskúšaj myslieť alebo brainstormovať v jazyku, ktorý nie je tvoj rodný.

Výzva vyjadriť svoje myšlienky v inom jazyku môže viesť k unikátnym pohľadom a podnecovať kreatívne myslenie, ktoré prekonáva jazykové bariéry.

Ešte môžeš vyskúšať napríklad priradiť bežnému predmetu úplne atypickú funkciu. Predstav si, že vezmeš obyčajný predmet, napríklad pero, pohár alebo dokonca starú obuv… Čo ak sa táto vec dá zmeniť na niečo úplne iné? Napríklad z pohára vieš urobiť svietnik, z topánky stojan na perá, a podobne…

Toto cvičenie ťa povzbudí k tomu, aby si zašiel za hranice bežného a videl každý predmet ako potenciálnu základňu pre nové a neobvyklé nápady.

Takže, techník sme ti ukázali viac než dosť, preto veríme, že tvoja najbližšia „tvorivá kríza“ bude vďaka nim veľmi rýchlo a efektívne zažehnaná. Veľa šťastia!

Zdroje: Benjamin McAvoy, AI, Mind Tools, Drexel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá