Kremeľ má problém, dochádza mu kľúčový typ munície. Používa preto „hlúpe bomby“ a drahé rakety

  • Západní predstavitelia potvrdili, že Rusko čelí problémom s presne navádzanou muníciou
  • Preto má používať „hlúpe bomby" alebo veľmi drahé strely
raketa
SITA/AP, Evgeniy Maloletka
  • Západní predstavitelia potvrdili, že Rusko čelí problémom s presne navádzanou muníciou
  • Preto má používať „hlúpe bomby" alebo veľmi drahé strely

Ruská federácia od začiatku invázie na Ukrajinu odpálila vyše 2-tisíc rakiet. Moskva teraz môže čeliť problému chýbajúcej presne navádzanej munície (PGM). Ruské problémy potvrdili i predstavitelia Západu.

Kremeľ sa preto uchyľuje k používaniu takzvaných „hlúpych bômb“ alebo veľmi nákladných rakiet.

Západní predstavitelia tvrdia, že Rusko nestíha vyrábať toľko rakiet PGM, koľko potrebuje. Problémy im robia i chýbajúce komponenty, hlavne čipy, na ktoré sú uvalené západné sankcie. Rusi sa preto snažia premiestniť svoje zásoby a vybavenie zo všetkých kútov Ruska na Ukrajinu, uvádza Financial Times.

„Ich zásoby sú obmedzené, míňajú sa a vidíme, že musia presúvať rakety Kalibr z iných strategických smerov, kde ich možno skladovať,“ povedal jeden zo západných predstaviteľov pre Financial Times. Predstaviteľ pritom odkazoval na riadené strely odpaľované z lodí alebo ponoriek.

„To vám prináša určité náznaky, že ich zásoby presných zbraní sa znižujú,“ tvrdí predstaviteľ.

Používanie „hlúpych bômb“ svedčí o tom, že Rusi majú problémy 

Západní predstavitelia pripomínajú, že Rusi používali na bombardovanie Mariupola „hlúpe bomby“.

Pod pojmom chápeme bomby, ktoré nie sú presne navádzané, často minú svoj cieľ a spôsobujú veľké straty na civilných životoch. Používajú ich napríklad ruské útočné vrtuľníky Ka-52 alebo aj ruské stíhačky.

Tieto bomby sú tiež známe ako voľne padajúce bomby, gravitačné bomby a železné bomby. Tento typ munície sa používal v druhej svetovej vojne i mnohých svetových konfliktoch do konca 80. rokov minulého storočia. Rusi taktiež používali túto muníciu v Sýrii.

ruské delostrelectvo
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

„Hlúpe bomby“ využívajú aerodynamiku prostredníctvom svojho tvaru. Chvosty rakiet znižujú odpor vzduchu a pomáhajú stabilite. Na odpálenie využívajú kontaktnú poistku, uvádza iNews.

Používanie tohto typu munície navyše robí ruské lietadlá oveľa zraniteľnejšie voči protilietadlovými strelám. Lietadlá a vrtuľníky musia lietať oveľa nižšie a sú teda oveľa ľahší cieľ pre prenosné MANPADS (prenosný protilietadlový raketový systém), uvádza The Times.

„Myslíme si, že to hovorí o problémoch, ktorým Rusi čelia s dopĺňaním (presne navádzanej munície),“ povedal Financial Times americký predstaviteľ.

Analytici si myslia, že Rusko nemohlo mať veľké zásoby týchto striel, pretože ide o veľmi drahé strely, ktorých ceny sa pohybujú rádovo v stovkách tisíc eur. Taktiež sú niektoré systémy, ako Kalibr a Iskander, pomerne nové a Rusko si nestihlo vytvoriť zásoby ich striel.

Rusko nemá kapacity na výrobu ani komponenty 

Predstavitelia uvádzajú, že Rusko nemá kapacity, aby navýšilo výrobu presne navádzanej munície. Taktiež raketám kvôli sankciám chýbajú súčiastky z Nemecka alebo špičkové čipy zo Spojených štátov. Niektoré komponenty vie Peking nahradiť, ale čipov majú sami nedostatok.

Západní predstavitelia tvrdia, že kvôli tomu Rusi nedosiahnu potrebný vplyv „na bojisko“.

Špekulácie o nedostačenej zásobe PGM sa šíria od použitia hypersonickej strely Kinžal. Minister obrany USA Lloyd Austin v rozhovore pre reláciu Face the Nation televízie CBS News naznačil, že za nasadením hypersonickej strely môže byť práve nedostatok PGM.

Ide totiž o veľmi drahú strelu, ktorej nasadenie na obyčajný sklad palív nedáva taktický zmysel.

Bez PGM nebudú schopní zaútočiť na západné dodávky zbraní 

Podobného názoru je vojenský analytik Michael Kofman z neziskovej organizácie CNA, ktorý sa špecializuje na ruskú armádu. Kofman je presvedčený, že za použitím strely Oniks pri útoku na Odesu môže byť práve nedostatok presne navádzanej munície.

„Stále viac to interpretujem ako znak toho, že majú nízku úroveň iných typov PGM s dlhým dosahom. Toto je nákladný systém na použitie vo sekundárnej úlohe, ako je táto,“ uviedol Kofman.

Oniks je pritom nadzvuková protilodná strela, ktorú portál Military Today opisuje ako „jednu z najsmrteľnejších rakiet dneška“. Zvyčajne sa umiestňuje na lode alebo ponorky. Existujú však verzie pre mobilné batérie a systémy. Strela je schopná niesť i jadrové hlavice.

Chýbajúce spravodajské informácie na strane Ruska a tiež nedostatok presne navádzanej munície spôsobujú, že Rusko nie je schopné zacieliť na konvoje so zbraňami zo Západu, tvrdí reportér PBS News Nick Schifrin.

Zdroje: DoD, Financial Times, iNews, The Times , Military Today, PBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá