Kriminálnici využívajú umelú inteligenciu. Technológie pokročili a nezaostávajú ani zločinci

  • Zločinci sú stále rafinovanejší
  • Na svoju prácu začali používať umelú inteligenciu
  • Ako im AI pomáha páchať trestné činy
Na snímke ChatGPT a kriminálnik s páčidlom.
Ilustračné foto Freepik/frimufilms, jcomp
  • Zločinci sú stále rafinovanejší
  • Na svoju prácu začali používať umelú inteligenciu
  • Ako im AI pomáha páchať trestné činy

Aplikácie, ktoré podporujú alebo nejako spolupracujú s umelou inteligenciou (AI), rastú ako huby po daždi. Toto technologické odvetvie zaznamenalo neuveriteľný nárast a je o neho enormný záujem. Ako sme ťa informovali už v apríli, v lete uzrie svetlo sveta aj nový Chat GPT-5, od ktorého si vývojári veľa sľubujú. AI pomáha k vývoju nových technológií, na poli medicíny či v mnohých strojárskych odvetviach. Použiť sa však dá aj nekalým spôsobom.

Umelá inteligencia neunikla pozornému oku takzvaných „kyberzločincov“. Štúdia portálu Trend Micro dokazuje, že sú stále viac rafinovaní. Upozorňujú na fakt, že zločinci využívali AI vo veľkom už predtým, ako sa stala mediálnym trendom. 

Nejde o nič nové

Portál sa zameriaval na týchto kriminálnikov už v minulosti. Spoločne s Europolom a UNICRI dokonca spísali rozsiahlu správu. Vydali ju už v roku 2020, len týždeň po tom, čo bol prvýkrát ohlásený GPT-3. Od toho momentu už AI zobrala svet útokom. A nebolo to len o vzniku GPT-3 a ChatGPT. Odvetvie IT doslova zažilo erupciu nových veľkých jazykových modelov (LLM) a nástrojov, ktoré sa buď snažia konkurovať ChatGPT, alebo vyplniť medzery, ktoré zanechala OpenAI.

Štúdia tak ukazuje, že nejde o žiadny nový fenomén. Je pochopiteľné, že ako zažíva umelá inteligencia „boom“, nezostala nepovšimnutá ani u zločincov. Upozorňujú v nej, že stále viac začíname vidieť sekcie na undergroundových fórach venovaných AI. Napríklad anglické fórum o hackeroch Hack Forums má už aj sekciu s názvom „Temná AI“.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Trend Micro, Archív Startitup, Trend Micro Research, Vanta, Crowdstrike, Archív Startitup, Intel471

Najnovšie videá

Trendové videá