Krištáľové krídlo ocení významné osobnosti Slovenska za rok 2020 už 20. júna. Poznáme nominovaných i nové miesto galavečera

cena

Už 24. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska sa tento rok uskutoční 20. júna v exteriéri historického Šimák Zámku Pezinok. Spomedzi  nominovaných rozhodli členovia odbornej poroty o laureátoch ocenenia Krištáľové krídlo v deviatich kategóriách a odovzdané budú počas galavečera aj dve mimoriadne ceny.

Krištáľové krídlo každý rok oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, kultúry, filantropie či športu. Z dôvodu pandémie koronavírusu sa musel galavečer 24. ročníka Krištáľového krídla viackrát presunúť. Po uvoľnení protipandemických opatrení organizátori potvrdili nový termín aj miesto konania. Galavečer Krištáľové krídlo sa uskutoční 20. júna 2021. V priamom prenose ho odvysiela RTVS na Jednotke so začiatkom o 20:30 hod. Udeľovanie cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska sa bude tento rok konať v historickom zámku – Šimák Zámok Pezinok, ktorý má umocniť slávnostnú atmosféru večera. Dôležitú úlohu pri výbere miesta zohrali práve okolnosti súvisiace s pandémiou. „Aby sme zaistili bezpečný priebeh a dodržali platné protiepidemické opatrenia, rozhodli sme sa galavečer zorganizovať v exteriéri. Šimák Zámok Pezinok si nás získal svojou jedinečnou atmosférou a veľmi sa tešíme na túto príjemnú zmenu,“ vysvetlila súvislosti riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.

Nominované osobnosti za rok 2020

Členovia odbornej poroty nominovali na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020 osobnosti v deviatich kategóriách. Mená laureátov sa dozvieme počas slávnostného udeľovania cien Krištáľové krídlo, ktoré môžu v priamom prenose sledovať diváci RTVS na Jednotke. Na galavečere odovzdá porota ocenenie aj laureátom mimoriadnej ceny. Tento rok ju porota udelila Prof. MUDr. Daniele Ostatníkovej, PhD., ktorá sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä téme autizmu a vysokoškolskému profesorovi PhDr. Karolovi Horákovi, CSc., slovenskému prozaikovi, literárnemu a divadelnému vedcovi, pedagógovi, no predovšetkým jedenému z významných súčasných slovenských dramatikov.

KATEGÓRIA

NOMINOVANÉ OSOBNOSTI

HUDBA

Peter Bič Projekt

Ľubica Čekovská

Janoska Ensemble

FILANTROPIA

Adriana Havašová

Eva Gažová

Lucia Pašková a Šimon Šicko

HOSPODÁRSTVO

Katarína Chamutyová

Pavol Jakubec

Juraj Habovšiak

MEDICÍNA A VEDA

Alexandra Bražinová

Peter Šimko

Boris Klempa a Pavol Čekan

VÝTVARNÉ UMENIE

Igor Piačka

Ondrej Rudavský

Jana Machatová a Peter Machata

ŠPORT

Erik Černák

Branislav Koniar

Michal Martikán

PUBLICISTIKA A LITERATÚRA

Jozef Karika

Marián Andričík

Boris Koreň

DIVADLO A AUDIOVIZUÁLNE UMENIE

Juraj Loj

Peter Bebjak

Jaroslav Moravčík

INOVÁCIE A STARUPY

Andrea Basilová a Martin Basila

Martin Herman

Dalibor Cicman

Účinkujúci a moderátori

Galavečerom bude hostí a divákov sprevádzať moderátorská dvojica Janette Štefánková a Jakub Zitron Ťapák. V programe účinkujú Janoska Ensemble, Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Tereza Mašková, Juraj Podmanický z kapely Billy Barman, Dan Bárta a Lina Mayer. O slávnostnú atmosféru sa postará sláčiková sekcia symfonického orchestra Slovenského rozhlasu spolu s rytmickou sekciou pod vedením Adriana Kokoša.

 Pandémia ovplyvnila aj organizáciu podujatia

Pandémia výrazne zasiahla aj do prípravy podujatia. „Stretnutia porôt sa nám podarili zorganizovať ešte v septembri, avšak termín galavečera sme museli presunúť. Zmena miesta a termínu nám však priniesla nové možnosti a vďaka tomu bude tento ročník iný ako predošlé, čo vnímame pozitívne,“ prezrádza Katarína Srkala. Pôvodne bol galavečer naplánovaný na 7. februára 2021. Organizátori už v minulosti odmietli, aby sa podujatie presunulo do online priestoru. „Najväčšou hodnotou sú pre nás ľudia, ktorí vďaka svojim schopnostiam a neutíchajúcemu úsiliu prispievajú k tomu, aby sme sa na Slovensku mali lepšie. A to vo všetkých sférach spoločenského života. Záleží nám preto na tom, aby si laureáti mohli prísť prevziať cenu osobne a aby bol galavečer dôstojnou oslavou ich výnimočnosti. Bez nominovaných, laureátov a divákov by Krištáľové krídlo bolo ochudobnené o slávnostnú atmosféru, ktorú si zaslúžia. Preto máme radosť, že si tento výnimočný večer užijeme naplno a v bezpečí,“ dodala Katarína Srkala.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech