Kúpa nehnuteľnosti môže zničiť podnikanie, prenájom sú zas vyhodené prachy. Vypočítali sme, čo sa viac oplatí

  • Ísť s firmou do prenájmu či do svojho je rozhodnutie, ktoré ovplyvní celú tvoju kariéru
  • V prenájme máš väčšiu slobodu, no investovať do vlastného sa niekedy oplatí
officeroka
unsplash/office roka
  • Ísť s firmou do prenájmu či do svojho je rozhodnutie, ktoré ovplyvní celú tvoju kariéru
  • V prenájme máš väčšiu slobodu, no investovať do vlastného sa niekedy oplatí

Slovenskí podnikatelia preferujú nájom pred kúpou nehnuteľnosti a veľa sa nezmení ani počas koronakrízy a po nej. Oba spôsoby však majú svoje výhody ako aj nevýhody. Platením nájmu nechávaš zarobiť niekoho iného, no s vlastníctvom priestoru je viac práce. Nájom poskytuje flexibilitu, ale vlastnú nehnuteľnosť môžeš v prípade potreby prenajať. Poďme sa teda na to pozrieť bližšie.

Máme radi prenájom

Najskôr si teda zmapujme aktuálnu situáciu. Preferujú firmy prenájom, alebo skôr vlastné priestory? Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko na základe vlastných skúseností uvádza, že na Slovensku jednoznačne víťazia nájmy.

Len malý počet spoločností, väčšinou ide o veľké štátne či výrobné podniky, majú vlastné priestory. Väčšina firiem, či už ide o začínajúce alebo dobre etablované, preferuje prenájom a s ním spojenú flexibilitu, ktorá im dovolí rýchlo a jednoducho sa prispôsobovať novým podmienkam, požiadavkám a zmenám,“ vysvetľuje expert na firemné nehnuteľnosti.

Moslimovia na Slovensku sú stále bez mešity. Islam Slováci vnímajú ako strašiaka a hrozbu, nemajú na to dôvod

Vlastné priestory sa oplatia najmä veľkým podnikom, ako sú automobilky. No ich dodávatelia majú často priestory prenajaté od priemyselných parkov. Súvisí to najmä s tým, že podnikateľské hypotéky sú menej výhodné a živnostníci často ani na hypotéku „nedosiahnu“. Navyše, podľa prognózy CBRE by sa ceny nehnuteľností a nájmov nemali veľmi hýbať. Nižšie môžu ísť ceny v menej zaujímavých lokalitách.

Flexibilný a ľahko účtovateľný

Prenajatie priestorov je veľmi rozšírené a má svoje veľké výhody, no ako všetko, má aj nevýhody.

Prenájom poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu a firma sa tak dokáže prispôsobiť meniacim sa potrebám, či už ide o znižovanie počtu zamestnancov a teda zmenšovanie priestorov, alebo o zmenu ich využívania. Rovnako môže ľahšie meniť samotnú polohu spoločnosti, v prípade, že sa rozrastá jej podnikanie alebo rozširuje svoje služby, alebo dokonca mení účel podnikania,“ hovorí Ľubor Procházka z CBRE.

Prenájom priestorov je výhodný aj v tom, že nemusíš investovať do údržby a opráv samotného domu. Každý dom musí mať správcu a v prenajatých priestoroch toto riešiť nemusíš. Každý mesiac iba zaplatíš dohodnutú čiastku a tým sa tvoja starosť o priestory končí.

Výhody podnájmu:

Nevýhody podnájmu:

  • Peniaze neinvestuješ „do svojho“
  • Vyššie ceny v zaujímavých lokalitách

Nevýhodou nájmu môže byť aj sťahovanie v prípade, že sa s majiteľom budovy nedohodnete. Navyše, nájom môžeš platiť celé roky a na konci možno zistíš, že za tieto peniaze si mohol mať už svoju budovu. Prečo ju teda rovno nekúpiť? Treba si to porovnať.

Vlastná budova: Radosti aj starosti

S vlastnením, správou a prevádzkou nehnuteľnosti pribúda nemalý objem prác, agendy a administratívy, ktorú by si mal vlastník vopred premyslieť. Zato nájomca sa jednoducho nasťahuje a môže fungovať, pričom o všetko je postarané a nemusí nič, okrem predmetu svojho podnikania, riešiť,“ upozorňuje Ľubor Procházka.

Ak máš na kúpu nehnuteľnosti hotovosť, prípadne dokonalú nehnuteľnosť už vlastníš, máš napoly vyhraté. Inak si budeš musieť vybaviť hypotekárny úver a ten je pre podnikateľa celkom nevýhodnou záležitosťou. Začínajúci podnikateľ dokonca ani nemôže získať takúto pôžičku. A napokon, peniaze sú potrebné aj na samotné podnikanie.

Splátka úveru je jeden náklad, no k nemu treba pripočítať renováciu, platby za energie a prípadné nečakané opravy, ktoré môžu vyjsť draho. K tomu ešte poistenie a správu nehnuteľnosti, dane a samozrejme, vybavovačky s úradmi. Ak nehnuteľnosť vlastníš, za všetko toto si zodpovedný ty sám ako správca budovy. Musíš si teda určiť, či máš čas na podnikanie a zároveň na správu vlastnej budovy.

Výhodou vlastných priestorov je aj to, že ak ti prestanú vyhovovať, nájdeš si iné a priestory prenajmeš. S tým sú však spojené ďalšie náklady, najmä tie časové. 

Výhody vlastných priestorov:

  • Dispozícia a dizajn podľa vlastných predstáv
  • Peniaze ostávajú v tvojom majetku
  • Je to investícia do budúcnosti
  • možnosť prenájmu nadbytočných priestorov

Nevýhoda vlastných priestorov:

  • Strata flexibility
  • Náklady na úver, správu a nečakané výdavky
  • Čas potrebný na správu nehnuteľnosti

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá