Kúpele nie sú iba dôchodcovská záležitosť. Vybrali sme 7 kúpeľov, v ktorých sa nudiť nebudeš

  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú bohaté na geotermálne vrty
  • Takmer 87% z nich sa používa na rekreačné účely
Unsplash/Paje Victoria Unsplash/Toa Heftiba
  • Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sú bohaté na geotermálne vrty
  • Takmer 87% z nich sa používa na rekreačné účely

Leto sa blíži ku koncu a ty si ešte nebol na dovolenke? Tento rok sa všade píše o dovolenke na Slovensku. Ak si myslíš, že si na Slovensku neoddýchneš, mýliš sa. Naša krajina má v zozname svetového dedičstva UNESCO zaradené viaceré prírodné a kultúrne miesta. Z prírodnej oblasti nesmieme zabudnúť na kúpele. Na Slovensku za nachádza viac než 1300 prameňov minerálnych vôd. Táto voda je vhodná nie len na pitie, ale aj na liečebné účely.

Mnoho z týchto vôd je prístupných voľne, no pri väčšine boli vybudované oficiálne kúpele. My sme vybrali najlepších 7 termálnych kúpeľov na Slovensku, v ktorých si svoju dovolenku zaručene užiješ.

Kúpele Bojnice

Kúpele Bojnice sa nachádzajú v strednej časti Hornonitrianskej kotliny pri úpätí pohoria Malá Magura. Teplota v tejto oblasti je často priaznivá, pretože sú obklopené zmiešanými lesmi. Bojnické kúpele patria medzi najznámejšie a najstaršie kúpele na Slovensku.

V kúpeľoch Bojnice sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, ženské problémy, choroby z povolania, choroby obličiek a močových ciest a nervové choroby. Kúpele ponúkajú aj redukčno-ozdravné pobyty, ktoré sú určené pre ľudí s nadbytočnými kilami.

Mesto Bojnice patrí medzi známe a turisticky vyhľadávané lokality, kvôli svojej histórii, kultúrnym pamiatkam, atrakciám, atraktívnym verejným priestorom a širokej škále rekreačných možností. Ak sa teda začneš v kúpeľoch nudiť, môžeš sa ísť prejsť na Bojnický zámok alebo do Bojnickej ZOO. Novinkou v Bojniciach je aj vyhliadka, ktorá funguje od roku 2018.

Kúpele Lúčky

Aj Kúpele Lúčky patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Ležia na rozhraní Liptova a Oravy a zaraďujú sa do mierne chladnej klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Kúpele slúžia najmä na liečenie gynekologických ochorení, no liečia sa tu aj osoby trpiace onkologickými chorobami, chorobami tráviaceho ústrojenstva a nervovými ochoreniami. Voda v kúpeľoch má 32 C° a prispieva k liečbe. Areálu kúpeľov dominuje liečebný dom Choč. Pod jeho strechou nájdeš okrem iného aj kúpeľný park.

V areáli sa nachádza Športpark Lúčky, ktorý obsahuje tenisové kurty a bowling. V blízkosti vonkajších bazénov sa nachádzajú aj atrakcie ako obrovské šachy, volejbalové ihrisko, detská trampolína, detské hojdačky, detské preliezky.

Bardejovské Kúpele

Na východe predsa len niečo je. Práve Bardejovské Kúpele patria medzi slovenskú elitu. Sú to najkrajšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa uprostred krásnej prírody horného Šariša. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247, no najväčší rozmach zažili až v 19. storočí. Kúpele sa nenachádzajú priamo v meste, ale 5 kilometrov od neho. Spomedzi všetkých slovenských kúpeľov majú práve tie Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Okrem tradičnej liečby vnútorných ochorení pribudli do schváleného indikačného zoznamu choroby ženské, nervové a ochorenia pohybového aparátu. 

Kúpeľnom dome je zariadená Balneoterapia s kúpeľnou poliklinikou. Areál kúpeľov obsahuje pešiu zónu, lesopark, letné kúpalisko, letné tenisové kurty a krytú halu, Múzeum ľudovej architektúry alebo turistické a cyklistické chodníky. Mesto Bardejov bolo v rokoch 2010 a 2012 zvolené za najkrajšie mesto Slovenska, takže ak by sa ti aktivity v areáli málili, určite navštív aj Bardejov.

Rajecké Teplice

Kúpele Rajecké Teplice sa nachádzajú na severe stredného Slovenska, uprostred Malej Fatry a Strážovských vrchov. Dá sa povedať, že tieto kúpele patria medzi tie najkrajšie na Slovensku. Termálna rajecká voda lieči choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania. Prírodné podmienky a vzduch tak tiež napomáhajú hlavne pri liečbe dýchacích ciest a chorôb s tým súvisiacich. Najväčšou dominantou kúpeľov je kúpeľný dom Aphrodite, ktorý je výrazný pre svoj antický štýl. 

Okolie kúpeľov ponúka štedré možnosti na aktívne trávenie voľného času a na svoje si prídu aj priaznivci športu. Nachádza sa tu i kúpeľné jazierko s možnosťou člnkovania a kúpeľný park so zaujímavými zákutiami. 

Kúpele Dudince

Kúpele Dudince môžeme zaradiť medzi najmladšie kúpele Slovenska. Nachádzajú sa na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny. Hneď prvou výhodou návštevy Dudiniec je slnečné počasie, ktoré je zaručené vďaka zemepisnej polohe. Dudinská minerálna voda sa nazýva „prdľavka“ a napriek nie veľmi lákavému názvu patrí medzi nevzácnejšie vody sveta, pretože je vysoko mineralizovaná.  Kombinácia oxidu uhličitého a sulfánu umožňuje liečbu rôznych ochorení súčasne. Vodu podobného zloženia nájdete v Európe už len vo Vichy.

Okrem liečebných procedúr môžu hostia využiť aj vitálny svet Welnea, rekondično-rehabilitačné centrum, Sport centrum a Thai relax centrum. V blízkosti liečebných domov (cca 300 m) sa nachádza aj letné termálne kúpalisko Dudinka.

Kúpele Smrdáky

Kúpele ležia 8 kilometrov od obce Senica a v blízkosti českej hranice. Obec Smrdáky dostala pomenovanie podľa zloženia miestnych prírodných minerálnych vôd, ktoré sú bohaté na sírovodík a liečivé sírne bahno a sú charakteristické svojím typickým zápachom. Kúpele vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí trpia kožnými ochoreniami. Sú tiež známe ako „slovenské mŕtve more“  a vo svetovom meradle patria medzi kúpele s najväčšou úspešnosťou liečby rôznych kožných ochorení a svalových porúch.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Kúpele Vyšné Ružbachy ležia na východnom Slovensku, na rozhraní dvoch našich národných parkov, Tatranského národného parku a Pieninského národného parku. Nájdeš tu prírodné liečivé minerálne pramene, ktoré sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych a nervových ochorení. Zaujímavosťou je kráter, ktorý vznikol prepadnutím travertínových kôp. Ružbašský kráter má priemer 20 metrov a hĺbku 3 metre, a je považovaný za najväčšie travertínové jazero nielen na Slovensku, ale možno aj v celej strednej Európe.

V areáli nájdeš taktiež budovu Balneoterapie, rehabilitačný masážny bazén, fitness centrum a telocvičňu. Len 14 kilometrov od kúpeľov sa nachádza Ľubovniansky hrad a skanzen. V meste Stará Ľubovňa môžeš navštíviť aj stredoveký vojenský tábor.

 

Zdroje: Kúpele Bojnice, Kúpele Lúčky , Bardejovské Kúpele, Rajecké Teplice, Kúpele Dudince, Kúpele Smrdáky, Kúpele Vyšné Ružnachy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech