Pálenku vymenili za jógu. Pri Zázrivej si kúpili storočnú drevenicu a ich prístupom búrajú všetky predsudky (ROZHOVOR)

  • Manželia Andrea a Janko sú majitelia Koliby u Jogošíka, kde organizujú tematicky ladené pobyty, ktorými si získali Slovákov
  • Sami ju obhospodarujú, starajú sa o svojich zákazníkov a silu čerpajú z meditácií, jógy, ale aj trailových behov
IG/Koliba u Jogošíka
  • Manželia Andrea a Janko sú majitelia Koliby u Jogošíka, kde organizujú tematicky ladené pobyty, ktorými si získali Slovákov
  • Sami ju obhospodarujú, starajú sa o svojich zákazníkov a silu čerpajú z meditácií, jógy, ale aj trailových behov

Zbojníka a slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka pozná každý Slovák. Vedel si však, že Juraj mal aj mladšieho bratranca Jogošíka? Ten sa namiesto zboja vydal nenásilnou cestou života. Jeho bohatstvo tvorili meditácie a spolužitie s okolitou prírodou v okolí Malého Rozsutca.

Presne tak dnes žijú manželia Andrea a Ján, majitelia Koliby Jogošík neďaleko Zázrivej. Nejde ale o penzión, klasické ubytovanie u nich nenájdeš. V hlavnej myšlienke ajurvédy organizujú tematicky ladené pobyty, ktoré si zamilujú nielen nadšenci jógy, ale aj trailových behov či dokonca kváskovania.

Dobrodružný pár, ktorým už prischla prezývka Jogošíkovci, precestovali veľkú časť sveta a vyskúšali si aj prácu vo Švajčiarsku, aby sa mohli usadiť v kraji pod Malou Fatrou. Drevenicu, ktorej časti majú 100 rokov, si svojpomocne opravili a sami dvaja ju aj obhospodarujú.  

Aj keby to mohlo vyzerať, že spájajú dve nespojiteľné kultúry, majiteľka Andrea to vidí inak. Tradičný život našich predkov iba doplnili o meditáciu, jógu a princípy ajurvédy. A prelínajú sa vraj dokonale. Tomu nasvedčuje aj fakt, že o ich jedinečné pobyty je aj naďalej záujem, a to aj keď súčasná situácia cestovnému ruchu zrovna nepraje.

Podnikáte v oblasti cestovného ruchu. Ten kvôli koronakríze zažíva jedno z najťažších období. Ako to zvládate?

Je to veľmi ťažký rok. Naše tematické pobyty robíme štvrtý rok. Hovorí sa, a aj to tak vnímame, že podnikanie je prvé tri roky ťažké, a potom sa to začne zlepšovať.

Začiatkom roka sme mali skutočne pocit, že už to začalo ísť. Vedela o nás celkom veľká záujmová skupina ľudí, pobyty sa dobre  napĺňali, väčšinu domu sme už mali zrekonštruovanú a konečne všetko funkčné, našli sme si dobrý systém deľby práce a režimu pobytov.

Konečne sme si začali aj sami naplno užívať, čo robíme. No a vtedy do toho prišla korona a viac-menej nás stopla na pol roka.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Koliba u Jogošíka (@jogosici)

Hovorí sa, že veľa Slovákov sa rozhodlo dovolenkovať tento rok na Slovensku. Cítili ste vyšší záujem o pobyty?

V letných mesiacoch aj áno, ľudia častokrát sami písali a pýtali sa, či máme ešte nejaké voľné pobyty. Problém je však to, že leto, bohužiaľ, nie je naše hlavné pobytové obdobie.

V lete organizujeme naše bežecké trailové preteky v Zázrivej, z ktorých sa medzičasom stala celkom veľká akcia. Tá si ale vyžaduje minimálne 3 týždne intenzívnych príprav, ktoré je nemožné zladiť s pobytmi.

Zopár letných víkendov máme zase vyhradených pre vlastnú účasť na takýchto pretekoch, keďže ide o naše veľké hobby. Takže víkendov na organizovanie pobytov je v lete málinko. Naša hlavná pobytová sezóna je, paradoxne, od jesene do začiatku leta. Vtedy bola situácia s koronou zlá a nariadenia veľmi ovplyvňovali možnosti organizácie našich pobytov.

Váš nápad je ale dosť jedinečný. Spájate slovenské tradície s východnou filozofiou ajurvédy.

Ťažko hovoriť vyslovene o nápade. Ide skôr o takú prirodzenú „fusion“ toho, čomu sa venujeme v prostredí, v ktorom sa tomu venujeme.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Koliba u Jogošíka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá