Kúpou ojazdeného auta môžeš enormne prerobiť. 5 dôvodov, prečo si vozidlo najprv preveriť

  • Odborníčka nám prezradila viac o overení vozidla
  • V tomto článku sa dozvieš o výhodách overovania, o tom, ako prebieha, no tiež to, ako možno problémy vyriešiť
autobazár
Ilustračný obrázok TASR/Lukáš Grinaj
  • Odborníčka nám prezradila viac o overení vozidla
  • V tomto článku sa dozvieš o výhodách overovania, o tom, ako prebieha, no tiež to, ako možno problémy vyriešiť

Ceny tovaru sú extrémne vysoké, čo platí bez ohľadu na to, či ide o potraviny, drogériu, nehnuteľnosti alebo autá. Avšak práve v prípade áut existuje možnosť ušetriť peniaze kúpou ojazdeného vozidla. Ojazdené autá sú lacnejšie, často v dobrom stave a výhodou je, že na ne kupci nemusia čakať, ako na autá z výroby.

Stať sa však môže aj to, že kúpou ojazdeného vozidla neušetríš, ale, naopak, prerobíš. Je teda dôležité venovať výberu auta dostatok času a byť obozretný. Spojili sme sa s Monikou Brečkovou zo spoločnosti Iris Ident, ktorá nám prezradila viac o overení vozidla. V tomto článku sa dozvieš o výhodách overovania, o tom, ako prebieha, no tiež to, ako možné problémy vyriešiť.

V prvom rade by si mal poznať RPZV. Ide o Register prevádzkových záznamov vozidiel, za ktorým stojí Ministerstvo dopravy SR s tým, že jeho cieľom je vytvoriť prehľadnú históriu vozidiel. V súčasnosti sa v ňom nachádza viac ako 98 miliónov záznamov.

Údaje v RPZV pochádzajú z viacerých zdrojov. Môže ísť napríklad o poisťovne, políciu, Ministerstvo dopravy, autoservisy či autobazáre alebo požičovne vozidiel s ich výrobcami. Od 20. mája 2018 majú štátne a súkromné subjekty povinnosť zasielať do RPZV informácie o zobrazovanej hodnote odometra vozidla v rôznych životných situáciách až po jeho vyradenie.

Vďaka údajom, ktoré v registri nájdeš, máš možnosť overiť vozidlo, ktorého kúpu zvažuješ. Rovnako nezabudni overiť svoje vozidlo aj pri dovoze auta zo zahraničia. Brečková však už v úvode vysvetľuje, že overenie vozidla možno rozdeliť na viacero častí.

Informácie, ktoré o vozidle musíš vedieť

V prvom rade ide o overenie histórie vozidla pred kúpou, ktoré spočíva v preverení histórie stavu odometra. Hoci slovo odometer až také známe nie je, ide o počítadlo prejdenej vzdialenosti, ktoré je často nesprávne označované ako tachometer. Overenie histórie vozidla ďalej spočíva v komplexnom overení vozidla v aktuálnom čase.

Tu nájdeš detailnejšie informácie o vozidle vrátane evidenčnej blokácie vozidla, ktorá bráni v prepise auta na nového majiteľa.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: RPZV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá