Kúrenie len na 17 stupňov Celzia a šetrenie vody. Európske štáty sa pripravujú na krízu

  • Hroziaci nedostatok plynu je pre európske mestá veľkou výzvou
  • Avizujú razantné kroky na zníženie spotreby energií
Na snímke je žena a radiátor.
Unsplash/Kinga, Pixabay/ri
  • Hroziaci nedostatok plynu je pre európske mestá veľkou výzvou
  • Avizujú razantné kroky na zníženie spotreby energií

Nemecká vláda už niekoľko týždňov apeluje na občanov a spoločnosti, aby znížili spotrebu energií a pomohli krajine do zimy naplniť čo v najväčšej miere skladové kapacity plynu.

Mestá sa už netaja ani tým, že zvažujú opatrenia, ktoré by museli byť zavedené v prípade, že by krajina zostala celkom bez plynu, informovala Reuters.

„Pri akútnom nedostatku plynu by mohla byť teplá voda k dispozícii iba v určitých časoch dňa,“ povedal hamburský senátor pre životné prostredie Jens Kerstan, citovaný denníkom Welt am Sonntag.

Podľa federálneho núdzového plánu budú pri rozdeľovaní energií uprednostňované domácnosti a kritické inštitúcie, ako sú nemocnice, pred priemyslom. Takáto separácia ale z technických dôvodov nebude možná vo všetkých lokalitách.

„Nie všade bude možné v prípade nedostatku plynu rozlišovať medzi komerčnými a súkromnými zákazníkmi,“ dodal Kerstan.

17 stupňov Celzia

Najväčší nemecký prenajímateľ rezidenčných nehnuteľností Vonovia, už ohlásil, že obmedzí nočné vykurovanie pre nájomníkov v mnohých svojich bytoch. Dôvodom je práve skutočnosť, že najväčšia európska ekonomika sa pripravuje na možnú tieseň plynu, ktorá súvisí s klesajúcim dovozom ruských fosílnych palív.

Spoločnosť, ktorá v Nemecku vlastní okolo 490 000 bytov a vykuruje nehnuteľnosti prostredníctvom rôznych dodávateľov energií, zníži vykurovací výkon medzi 23:00 a 6:00 na 17 stupňov Celzia.

Redukovaný harmonogram vykurovania sa bude zavádzať postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov a naplno bude fungovať začiatkom jesene. Cieľom opatrenia je ušetriť až 8 % nákladov na vykurovanie.

Aj nemecké mesto Hannover prijalo viacero úsporných opatrení v súvislosti s krízou týkajúcou sa zemného plynu. Medzi nimi je podľa úradu hannoverského starostu zákaz teplej vody vo verejných budovách, vrátane telocviční a plavární, zníženie kúrenia vo verejných budovách, vypnutie osvetlenia fasád budov aj fontán. Informuje o tom televízia CNN.

„Cieľom je znížiť našu spotrebu energie o 15 %. Ide o reakciu na hroziaci nedostatok plynu, ktorý je veľkou výzvou pre samosprávy – najmä pre veľké mesto, akým je Hannover,“ povedal starosta Belit Onay.

Pridáva sa aj Španielsko

Španielska vláda už odsúhlasila zavedenie „naliehavých oparení“ zameraných na úsporu energie. Madrid k takémuto kroku pristúpil z dôvodu hroziacej energetickej krízy v Európe.

Všetky budovy spadajúce do verejnej správy, rovnako ako ani obchodné domy, kiná, pracoviská, hotely, stanice či letiská nebudú môcť svoje priestory v lete ochladzovať na menej než 27 stupňov Celzia a v zime vykurovať na viac ako 19 stupňov Celzia.

Pocítil si zdražovanie cien?

Opatrenia prijal vládny kabinet na svojom pravidelnom zasadnutí, informovala španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Riberová. Dodala, že po tom, ako budú tieto kroky zverejnené vo vládnom vestníku, musia byť príslušnými úradmi do týždňa aj zavedené. Platiť majú do 1. novembra 2023.

Riberová uviedla, že tieto opatrenia predstavujú prvotný balík, aký je v kritickej situácii nevyhnutný. Európa podľa jej slov potrebuje v tomto smere pomoc Španielska.

„Je čas na solidaritu,“ povedala španielska ministerka. Súčasťou nových opatrení je aj podmienka, aby mali obchody a podniky najneskôr do 30. septembra nainštalované automatické otváranie dverí. Cieľom tohto nariadenia je zabrániť úniku teplého či studeného vzduchu.

ventily plynovodu blízko seba
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Osvetlenie výkladov, pamiatok či práve nepoužívaných kancelárií bude musieť byť po 22.00 h vypnuté. Hospodárenie s energiou sa bude v jednotlivých prevádzkach či kanceláriách kontrolovať. Riberová okrem ohlásenia opatrení vyzvala zamestnávateľov v súkromnom sektore, aby zvýšili prácu z domu.

Španielsko takéto opatrenia prijíma v súlade s tzv. núdzovým plánom zameraným na znižovanie spotreby zemného plynu, na ktorom sa dohodli členské krajiny EÚ.

Cieľom tohto plánu je predovšetkým zníženie rizík, ktoré by spôsobilo úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska. Španielsko najskôr s plánom nesúhlasilo, avšak po určitých ústupkoch ho schválilo.

Madrid okrem avizovaných opatrní zvažuje, že po letných prázdninách prijme i ďalšie obdobné obmedzenia. Španielsko sa chce pokúsiť svoju spotrebu zemného plynu znížiť o 7 %.

Zdroje: Reuters, CNN, hannover.de, nytimes.com, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá