Kúsok od Slovenska zatkli „brazílskeho Escobara“

  • Do Európy prepravil až 45 ton narkotík
  • Predstieral svoju smrť
  • Dva roky sa skrýval v Maďarsku
zatknutie narkobarón Roberto de Carvalho brazílsky escobar
Video zo zatknutia „brazílskeho Escobara“ zverejnila maďarská polícia, Reprofoto: YouTube/ PoliceHungary
  • Do Európy prepravil až 45 ton narkotík
  • Predstieral svoju smrť
  • Dva roky sa skrýval v Maďarsku

Keď sa povie pojem narkobarón, väčšina z nás si predstaví Pabla Escobara, Joaquína Guzmána, alias El Chapa, či Miguela Gallarda známejšieho pod prezývkou El Padrino.

Meno Sergio Hoberto de Carvalho určite nie je také známe ako tí vyššie menovaní, napriek tomu ho brazílska polícia označuje za „jedného z najväčších medzinárodných priekupníkov dnešných dní na svete“ a jeho prezývka je „Brazílsky Pablo Escobar“, píše France 24.

Práve tento 62-ročný Brazílčan bol v utorok zatknutý v maďarskej Budapešti. O koho vlastne ide a aký je jeho životný príbeh?

S drogami začal ešte v armáde

Portál Vice informuje, že Carvalho bol majorom v brazílskej armáde a aj preto si vyslúžil ďalšiu zo svojich prezývok „Major Carvalho“. Majorom bol do roku 1997, kedy ho zatkli a odsúdili na 15 rokov za obchodovanie s kokaínom. Pustili ho však dva roky pred uplynutím celého trestu v roku 2010.

In Sight Crime ale píše, že pobyt za mrežami ho nenapravil a stal sa lídrom obrovskej drogovej pašeráckej siete, ktorá prevážala drogy z Brazílie do Európy, Ázie a Afriky.

Brazílske noviny Tribuna do Norte minulý rok zverejnili vyšetrovanie, ktoré podrobne opisuje, ako Carvalhova sieť presunula medzi rokmi 2017 a 2021 zo severovýchodného brazílskeho prístavu Natalu do Belgicka, Holandska, Španielska a Portugalska viac ako 17 ton kokaínu.

Celkovo však mal údajne transportovať až 45 ton drog, pretože použil aj ďalšie brazílske prístavy Santos, Rio de Janeiro, Fortaleza and Paranaguá. 

Predstieral vlastnú smrť

Vice vyzdvihuje, že aj na európskom kontinente už má Carvalho jedno zatknutie za sebou, hoci pod iným menom. Po tom, čo ušiel z Južnej Ameriky, vystupoval pod falošným menom, konkrétne ako Paul Wouter zo Surinamu.

V auguste 2020 bol zatknutý v luxusnom sídle v španielskej Marbelle na základe toho, že tamojšie úrady zadržali zásielku 1 700 kilogramov kokaínu, ktorá cez túto krajinu prichádzala do Európy.

In Sight Crime podotýka, že pri zadržaní španielske úrady nevedeli, že ide o „brazílskeho Pabla Escobara“ a prišli na to až na základe porovnania jeho otlačkov v medzinárodnej databáze.

Carvalho však po zaplatení kaucie predstieral svoju vlastnú smrť tým, že požiadal svojho právneho zástupcu, aby poslal španielskym úradom osvedčenie, v ktorom ich informoval, že zomrel na Covid-19.

Paul Wouter mal podľa certifikátu zomrieť 29. augusta 2020 a následne mal byť spopolnený, píše Vice. Následne sa vytratil bez stopy a dlhšie nikto nevedel, kde sa nachádza.

Portál Portugal.com uvádza, že následne sa takmer dva roky skrýval v portugalskom Lisabone, pričom minulý november mu portugalská polícia skonfiškovala 12 miliónov eur v hotovosti. Počas pobytu v Portugalsku údajne kúpil súkromnú charterovú leteckú spoločnosť Airjetsul sídliacu v Cascais, mimo Lisabonu, a snažil sa o kúpu ďalšej na presun kokaínu a hotovosti, zdôrazňuje CNN Portugal

Zadržaný v Maďarsku

Vice píše, že v utorok tohto jedného z najväčších narkobarónov Južnej Ameriky zadržali maďarské a portugalské úrady za pomoci medzinárodnej politickej organizácie Interpolu v Budapešti. Vystupoval pod ďalším falošným menom, tentokrát Guillermo Flores Díaz.

Portugal.com v tejto súvislosti dodáva, že okrem iného je Carvalho obvinený z prania peňazí cez miliónovú investície, predovšetkým majetky zadržané portugalskou políciou.

Zdroje: France24, Vice, In Sight Crime, Tribuna do Norte, Jornal Da Band, Portugal.com, CNN Portugal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá