Kvalitné nemocnice máme aj na Slovensku. Toto oddelenie získalo medzinárodné ocenenie

  • Levočská nemocnica získala podľa informácií TASR medzinárodné ocenenia ESO - zlatý, platinový a diamantový štatút ESO Angels Awards
  • Ocenenie jej bolo udelené za neurológiu
Levoča Všeobecná nemocnica s poliklinikou 2018 (Wikimedia, Patrik Kunec)
Levoča Všeobecná nemocnica s poliklinikou 2018 (Wikimedia, Patrik Kunec)
  • Levočská nemocnica získala podľa informácií TASR medzinárodné ocenenia ESO - zlatý, platinový a diamantový štatút ESO Angels Awards
  • Ocenenie jej bolo udelené za neurológiu

Slovenské zdravotníctvo nemá všeobecne vo svete najlepšie meno. V aktuálnom rebríčku Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu (EHCI – Euro Health Consumer Index 2018) z februára 2019, sa Slovensko umiestnilo na 17. mieste so 722 bodmi. Slovenské zdravotníctvo je teda hodnotené ako „nie príliš zlé“, čo ale neznie veľmi lichotivo.

Aj napriek tomu máme však u nás kvalitné zariadenia a skutočne nie je reč iba o tých súkromných. Dôkazom toho je napríklad levočská nemocnica. Tá získala za svoje neurologické oddelenie medzinárodné ocenenia ESO – zlatý, platinový a diamantový štatút ESO Angels Awards za jednotlivé kvartály roku 2018. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel SK Alžbeta Sivá s tým, že cenu dostalo oddelenie za inovatívnu starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Oddelenie pritom muselo splniť niekoľko prísnych kritérií kvality. „Ide napríklad o informácie o počte pacientov liečených rekanalizáciou do 20, 45 alebo 60 minút od príchodu do nemocnice či o počte pacientov, ktorí podstúpili skríning porúch prehĺtania, CT angiografické alebo MR vyšetrenie,“ konkretizovala Sivá pre TASR.

Odborníci prihliadali aj na to, koľko pacientov nemocnica liečila pomocou trombolýzy a ich percentuálne zastúpenie z celkového počtu pacientov s cievnou mozgovou príhodou. Pri liečbe cievnych mozgových príhod sa sledovala kvalita, rýchlosť a efektivita poskytovanej akútnej starostlivosti. Dlhodobo sa monitorovala tiež kvalita zadávaných údajov do národných a medzinárodných registrov, ktoré sledujú liečbu cievnych mozgových príhod.

Sme vďační za udelené ocenenie a je to pre nás určite veľká motivácia. Nie je to zásluha jednotlivca, ale celého kolektívu, a preto patrí poklona všetkým, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Uznanie na nezávislej úrovni dokazuje, že u nás pracujú erudovaní odborníci, ktorí využívajú najnovšie poznatky medicíny,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Viktor Halíř.

Ako hodnotia naše nemocnice pacienti?

Na Slovensku hodnotí všeobecnú kvalitu nemocníc napríklad  inštitút INEKO. Rozhoduje sa podľa spokojnosti pacientov. V minulom roku sa najlepšou nemocnicou v krajine stala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dosiahla ako jediná z veľkých štátnych zariadení nadpriemerné bodové hodnotenie a to v každej z piatich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov.

V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc mala najspokojnejších pacientov, ktorí sa zároveň najmenej sťažujú, Univerzitná nemocnica v Martine (UNM). Viac o téme sa dočítaš tu: Poznáme najlepšie aj najhoršie nemocnice na Slovensku za rok 2018

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK