Kvetinár Rado nechcel celý život žiť na Slovensku, odišiel do USA: Nakúpili od neho Bill Clinton aj Rihanna

  • Rado Bomba viazal kytice pre známych amerických spevákov, hercov aj prezidenta
  • Oslovil ho módny časopis Vogue, zadanie na výzdobu dostal od Christiana Diora
  • Pobočku kvetinárstva otvoril aj v Košiciach, no pre pandémiu ju však po roku musel zatvoriť
  • Nevzdal sa a dnes zakladá luxusnú svadobnú agentúru
Rado Bomba
Rado Bomba
  • Rado Bomba viazal kytice pre známych amerických spevákov, hercov aj prezidenta
  • Oslovil ho módny časopis Vogue, zadanie na výzdobu dostal od Christiana Diora
  • Pobočku kvetinárstva otvoril aj v Košiciach, no pre pandémiu ju však po roku musel zatvoriť
  • Nevzdal sa a dnes zakladá luxusnú svadobnú agentúru

Rado Bomba skončil stavebnú priemyslovku a v štúdiu pokračoval na Technickej univerzite v Košiciach. Pred vyše dvadsiatimi rokmi si povedal, že sa neuspokojí s tým, že bude celý život len v rodnej krajine, pracovať od výplaty k výplate a keď sa zadarí, vytratí sa na dovolenku do zahraničia. Chcel okúsiť život za veľkou mlákou. „Mojím cieľom bolo sa naučiť po anglicky a najmä precestovať Spojené štáty.“

Do New Yorku prišiel s 500 dolármi vo vrecku a s minimálnymi jazykovými schopnosťami. Pracoval v záhrade, pomáhal so stavebnými prácami. „Keď už som zvládal angličtinu na celkom dobrej úrovni, zamestnal som sa v spoločnosti Sysco.“ Vypracoval sa na pozíciu regionálneho manažéra, na ktorej pôsobil tri roky.

Rado mal ku kvetom vždy pozitívny vzťah. K profesii kvetinár sa však dostal vďaka Češke žijúcej v USA Aničke Sinovej. „V tom čase robila kvetinovú dizajnérku pre značku Gucci či luxusný obchodný dom Goodman Bergdorf. Spolupracovala s Lewisom Millerom, špičkovým kvetinovým dizajnérom na Manhattane.“

zdroj: Rado Bomba

Na hokeji o kvetoch

S Aničkou sa spoznal na hokeji. Dal sa dokopy so Slovákmi a Čechmi, ktorí sa často chodili pozerať na zápasy New York Rangers, kde hral Jaromír Jáger či Wayne Gretzky. „Cez prestávky sme sa rozprávali o kvetoch a mňa to veľmi zaujalo. Povedala mi, že ak chcem, tak ma zasvätí do tejto profesie.“

Popri práci Košičan začal študovať kvetinový dizajn v Brooklyn Botanical Garden. Zo skupiny dvanástich študentov bol jediný muž. „Lektorka ma vždy povzbudzovala, chválila moju kreatívnu tvorbu. Raz mi povedala, že sa zo mňa jednoducho musí stať profesionálny kvetinový dizajnér. Nakoplo ma to.“

Po rokoch predpríprav, štúdií a za podpory českej kamarátky sa Rado rozhodol, že si otvorí kvetinárstvo v Brooklyne. Trvalo mu však dlhé mesiace, kým našiel tie správne priestory.

„Zapáčila sa mi budova vedľa jedného pneuservisu. Nachádzala sa  len 300 metrov od môjho domu a jednu zastávku od Manhattanu v časti Fort Greene. Majiteľ sa jej nechcel vzdať, aj keď v nej mal len naskladané pneumatiky. Polroka som ho s tým otravoval.“ Nakoniec mu ju prenajal, a tak si mohol otvoriť svoj vlastný Flower Shop po názvom Stem, ktorý tam sídli dodnes. Pneuservis už nie. Ten sa zmenil na kaviareň.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rado Bomba Flower Design (@bombarado)

Kráľovská rodina ho skúšala

Netrvalo dlho a kvetinárstvo zaznamenalo  úspech. Odrazovým mostíkom bolo, keď mu v roku 2009 prejavila dôveru holandská kráľovská rodina. Princezná Christina, ktorá zomrela v roku 2019, ženila svojho syna Bernarda Guillerma s Evou Prinz Valdez.

Svadobnej výzdobe, ktorú mal Rado pripraviť, predchádzali skúšobné kolá. Musel uviazať svadobnú kyticu, potom vytvoriť aranžmán na stôl, kvetinové vence. Po týždni stresu mu svadobná organizátorka oznámila, že kráľovská rodina súhlasí s jeho návrhmi a teší sa, že práve on im zabezpečí kvetinovú výzdobu.

Kvetinár spomína na to, ako sa s nimi stretol po prvý raz. „Nevedel som, ako sa mám ukloniť a čo vlastne robiť. Koniec koncov, boli to úplne obyčajní ľudia ako my.“ Špecifickou požiadavkou bolo, aby každá družička mala kyticu vyrobenú z jedného druha kvetov. Svadobná kytica bola poskladaná zo všetkých.

Jeho klientmi boli speváci, herci aj prezident

Zákazníkom slovenského kvetinára bol napríklad americký exprezident Bill Clinton. Pod jeho vedením v Amerike funguje organizácia The Clinton Foundation, ktorá sa zaoberá globálnymi problémami, ako napríklad ochrana životného prostredia. Filantropická činnosť pozostáva aj s organizovaním večierkov, na ktoré sú pozvaní známi ľudia s cieľom prispieť. Rado Bomba mal vtedy za úlohu vytvoriť  kvetinový výzdobu na jednu z udalostí, ktorá sa konala v Brooklyn Academy of Music.

Rado Bomba
zdroj: Rado Bomba

„Mal som v podstate šťastie, pretože Brooklyn Academy of Music sa nachádza asi dvesto metrov od môjho obchodu. Keď tam mal napríklad Kevin Spacey 20 vystúpení, na každé som mu pripravoval kyticu. Postretával som tak mnoho hviezd.“

Medzi jeho zákazníkmi nájdeme mená ako Rihanna, spevák Peter Gabriel, či Tori Spelling, ktorá miluje žltú farbu. „Nemohol som tvoriť aranžmány zo žiadnej inej farby.“

Kvetinové dizajny vo Vogue

Košičan spomína, že v roku 2011 Catherine Denevue prišla do New Yorku predstaviť film Potiche. Produkčná počas herečkinej diskusie prišla za kvetinárom, aby pre ňu pripravil kyticu v štýle Francúzska, keďže režisérom bol Francúz Francois Ozon. „Vedel som, že Catherine zbožňuje kvety. Niektoré druhy sú po nej aj pomenované. Z bielych pivónií, ktoré som len polhodinu predtým kúpil a patria aj k mojim najobľúbenejším, som vytvoril kyticu s akcentom staroružovej.“

Spevák Peter Gabriel patril medzi jeho stálych zákazníkov. „Založil neziskovku s názvom The Witness a nie raz som na jeho akciách ako kvetinový dizajnér participoval. Osobne som sa stretol s herečkami Rosie Perez či Keri Russell, z hudobníkov napríklad Andy Fletcher z Depeche Mode.“

Rado Bomba
zdroj: Rado Bomba

Kvetinár si  urobil v New Yorku meno. Nečudo, že ho oslovil aj jeden z najznámejších módnych  časopisov Vogue. Piati newyorskí kvetinoví dizajnéri mali vytvoriť kvetinové aranžmány korešpondujúce s jarným kvetinovým trendom zadaného módneho návrhára. Rado Bomba dostal Christiana Diora.

Kvetinárstvo v Košiciach neprežilo pandémiu

Po rokoch v USA mu začal chýbať domov. V roku 2013 sa vrátil na Slovensko. Kvetinárstvo Stem Flower však stále funguje. Pred vyše rokom otvoril svoju pobočku aj v Košiciach.

Veronika si pestuje vlastné kvety. Vyrába z nich originálne kytice z rastlín zo slovenských polí

Prekrásne kytice východniara boli vystavené vo Východoslovenskom múzeu, ale aj na rôznych významných spoločenských akciách, eventoch, donedávna aj v mnohých košických reštauráciách či hoteloch.

Pandémia koronavírusu spôsobila, že  kvetinárstvo musel zatvoriť. So súčasnou partnerkou sa snažia rozbehnúť svadobnú agentúru Bombatim, ktorá bude zameraná nielen na svadby, ale veľké spoločenské udalosti. „Ľudia by mohli naše služby využívať komplexnejšie. Vieme im zabezpečiť pozvánky napísané kaligrafom, choreografa k prvému tancu. Svadby chceme robiť na vysokej úrovni a vo veľkom štýle.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá