Kvíz: 7 z 10 Slovákov nevie rozpoznať realitu od fikcie. Ukáž, že si lepší ako ostatní

  • Ľudia majú tendenciu veriť informáciám, ktoré zodpovedajú ich predchádzajúcim presvedčeniam
  • To však môže viesť k chybnému rozpoznaniu fikcie od reality a naopak
Obama, Trump
reddit/emstha98, AI/DALL·E
  • Ľudia majú tendenciu veriť informáciám, ktoré zodpovedajú ich predchádzajúcim presvedčeniam
  • To však môže viesť k chybnému rozpoznaniu fikcie od reality a naopak

V dnešnej dobe, keď sú informácie dostupné na dosah kliknutia, sa zdá, že rozpoznávanie pravdy od fikcie by malo byť jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Avšak s nárastom dezinformácií a falošných správ sa táto úloha stáva čoraz zložitejšou. Tento fenomén sa dá zaujímavo overiť vďaka kvízom, v ktorých je schopnosť účastníkov rozpoznať realitu od fikcie a správne identifikovať historické fakty kľúčová. Dokážeš takýto kvíz zdolať na 100 %? 

Barack Obama bol zvolený za 44. prezidenta Spojených štátov v roku 2008.

Obama TASR/AP, J. Scott Applewhite
Správne! Nesprávne!

Obama v demokratických primárkach porazil silnú konkurentku, Hillary Clintonovú, a následne vo voľbách porazil republikánskeho kandidáta Johna McCaina. Jeho víťazstvo bolo pomerne presvedčivé, čo odzrkadľovalo širokú podporu medzi americkými voličmi.

Európsky objaviteľ, ktorý ako prvý dosiahol Indický oceán po morskej ceste okolo Afriky v roku 1498, bol portugalský moreplavec Vasco da Gama.

Gama wikimedia/Gregório Lopes
Správne! Nesprávne!

Jeho úspešná plavba okolo mysu Dobrej Nádeje až do Indie otvorila cestu námornému obchodu medzi Európou a Áziou, čo malo obrovský dopad na globálnu ekonomiku a geopolitiku v nasledujúcich storočiach.

Slávny fyzikálny teoretik, ktorý je známy svojou teóriou relativity a získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1921, je Albert Einstein.

Einstein Wikimedia/Acme
Správne! Nesprávne!

Jeho Nobelova cena však nebola udelená za teóriu relativity, ale skôr za vysvetlenie fotoelektrického javu, ktorý bol významným prínosom v rozvoji kvantovej teórie.

V roku 1820 bola v Číne postavená prvá vysokorýchlostná železnica. Pravda alebo fikcia?

vlak wikimedia/Gary Lee Todd, Ph.D.
Správne! Nesprávne!

Toto tvrdenie je fikcia. Prvá vysokorýchlostná železnica nebola postavená v Číne v roku 1820. Vysokorýchlostné železnice začali byť vyvíjané a postavené až v druhej polovici 20. storočia. Prvá úspešná vysokorýchlostná železničná trať bola Shinkansen, známa tiež ako „Bullet Train“, ktorá bola uvedená do prevádzky v Japonsku v roku 1964. Čína začala rozvíjať svoju vysokorýchlostnú železničnú sieť až v posledných desaťročiach, pričom prvá vysokorýchlostná trať bola otvorená v roku 2008.

Staroveká Čína je považovaná za vynálezcu papiera ako nosiča záznamu.

Cai Lun wikimedia/Realcai
Správne! Nesprávne!

Tento vynález, ktorý urobil Cchai Lun v začiatkoch nášho letopočtu, zásadne zmenil spôsob, akým sa zaznamenávali a šírili informácie a vedomosti. Predtým sa na záznamy používali materiály ako papyrus alebo pergamen, ale papier sa stal obľúbenejší kvôli svojej dostupnosti, nízkej cene a jednoduchosti použitia.

V roku 1903 bratia Wrightovci lietali s prvým vznášadlom, nie lietadlom. Pravda alebo fikcia?

lietadlo wikimedia/John T. Daniels
Správne! Nesprávne!

Toto tvrdenie je fikcia. Bratia Wrightovci, Orville a Wilbur Wright, sú známi tým, že uskutočnili prvý kontrolovaný, motorom poháňaný let lietadla, nie vznášadla, dňa 17. decembra 1903 v Kitty Hawk v Severnej Karolíne. Ich lietadlo, známe ako Wright Flyer, predstavovalo kľúčový moment v histórii letectva a je považované za prvé úspešné lietadlo. Vznášadlá, ktoré sú vozidlá poháňané vzduchom a schopné lietať blízko nad zemským povrchom, boli vyvíjané až po tomto historickom lete.

V roku 1888 bola vynájdené telepatické komunikačné zariadenie, ale bolo zakázané kvôli obavám z ochrany súkromia. Pravda alebo fikcia?

Mozog Unsplash/Natasha Conell
Správne! Nesprávne!

Toto tvrdenie je fikcia. K dnešnému dňu neexistuje žiadne technologické zariadenie, ktoré by umožňovalo telepatickú komunikáciu, teda priamy prenos myšlienok alebo informácií medzi mozgami bez použitia hovoreného alebo písaného jazyka. Myšlienka telepatie existuje v rámci science fiction a paranormálnych teórií, ale v skutočnom svete neexistuje žiadny dôkaz ani technológia, ktorá by umožňovala telepatiu, ani v roku 1888, ani v súčasnosti.

V roku 1969 Neil Armstrong na Mesiaci zasadil strom. Pravda alebo fikcia?

mesiac, astronaut AI/DALL·E
Správne! Nesprávne!

Toto tvrdenie je fikcia. Neil Armstrong, ako prvý človek na Mesiaci, počas misie Apollo 11 v roku 1969 naozaj pristál na povrchu Mesiaca, ale nezasadil tam žiadny strom. Na Mesiaci nie je vhodné prostredie pre rast rastlín, ako sú stromy, kvôli jeho extrémnym podmienkam, ako napríklad chýbajúca atmosféra a voda.

Vynálezca známy vývojom prvého prakticky použiteľného telegrafu v 19. storočí a za svoj významný prínos k rozvoju Morseovej abecedy je Samuel Morse.

Morse wikimedia/Napoleon Sarony
Správne! Nesprávne!

Jeho práca na telegrafnom systéme a vývoji Morseovej abecedy mala zásadný vplyv na komunikáciu a predstavovala významný krok v technologickom pokroku.

V roku 1875 bola v Paríži postavená Eiffelova veža ako brána do podzemného mesta. Pravda alebo fikcia?

Francúzsko, Paríž pexels/ben-johnson
Správne! Nesprávne!

Toto tvrdenie je fikcia. Eiffelova veža v Paríži bola skutočne postavená, ale až v rokoch 1887 - 1889 ako vstupná brána a výstavná veža pre Svetovú výstavu v roku 1889, oslavujúcu sté výročie Francúzskej revolúcie. Eiffelova veža nebola postavená ako brána do podzemného mesta.

Staroveký grécky vedec známy svojím "základom páky" a často citovaným výrokom "Dajte mi pevný bod a pohnem Zemou" je Archimedes.

Archimedes AI/DALL·E
Správne! Nesprávne!

Archimedes bol jedným z najvýznamnejších vedcov staroveku a jeho práce v oblastiach fyziky, matematiky a inžinierstva majú dodnes veľký význam. Jeho štúdie o pákach a telesách v rovnováhe mali zásadný vplyv na rozvoj fyziky a mechaniky.

Historický kvíz - rozpoznanie faktov od fikcie
Mohlo to byť aj oveľa lepšie.

Einstein

Tvoje skóre nepatrí medzi najlepšie. Vyskúšaj šťastie aj v iných kvízoch, ktoré nájdeš na webe Startitup.sk.
Celkom dobrá práca!

Einstein

Nebolo to na 100 %, no nepohorel si. Vyskúšaj šťastie aj v iných kvízoch, ktoré nájdeš na webe Startitup.sk.
Výborné výsledky!

Einstein

Gratulujeme! Dosiahol si perfektné skóre. Vyskúšaj šťastie aj v iných kvízoch, ktoré nájdeš na webe Startitup.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá