KVÍZ: Američania volia prezidenta, predpovedajú pád Donalda Trumpa. Si odborník na USA?

  • Americké voľby sa blížia do finále. Rekordných vyše 90 miliónov Američanov odovzdalo v predstihu svoj hlas
  • Prezidentské voľby, sa budú v riadnom termíne konať 3. novembra
  • Tohtoročné vyhlásenie výsledku môže trvať dlhšie ako je obvyklé kvôli množstvu hlasov odovzdaných poštou
  • Skráť si čakanie na budúceho prezidenta USA s naším kvízom
prezidenti
TARS/AP
  • Americké voľby sa blížia do finále. Rekordných vyše 90 miliónov Američanov odovzdalo v predstihu svoj hlas
  • Prezidentské voľby, sa budú v riadnom termíne konať 3. novembra
  • Tohtoročné vyhlásenie výsledku môže trvať dlhšie ako je obvyklé kvôli množstvu hlasov odovzdaných poštou
  • Skráť si čakanie na budúceho prezidenta USA s naším kvízom

Americké voľby sa blížia do finále. Rekordných vyše 90 miliónov Američanov odovzdalo v predstihu svoj hlas v prezidentských voľbách, ktoré sa v riadnom termíne budú konať 3. novembra. Napísala to vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na stránku United States Elections Project, ktorá zhromažďuje informácie súvisiace s americkými voľbami.

Doterajší vývoj odovzdávania voličských hlasov naznačuje, že môžeme očakávať najvyššie percento účasti vo voľbách za 100 rokov.
Rekordné tempo hlasovania, ktoré predstavuje už vyše 65 percent z celkovej účasti v amerických prezidentských voľbách v roku 2016, je odrazom silného záujmu o voľby. Súčasný prezident Donald Trump, republikán, v nich súperí s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom, bývalým viceprezidentom.

Celonárodné prieskumy jasne favorizujú kandidáta demokratov Joea Bidena, ktorý v nich vedie o 7 až 12 %. Prezidentské voľby sú ale nepriame, vďaka čomu môže dôjsť k volebnému prekvapeniu.  

Tohtoročné vyhlásenie výsledku môže trvať dlhšie ako je obvyklé kvôli množstvu hlasov odovzdaných poštou. Skráť si čakanie na budúceho prezidenta USA s naším kvízom a zisti, ako dobre poznáš prezidentov USA a ich činy naprieč históriou. 

Kto bol prvým prezidentom Spojených štátov amerických ?

INAUGURAL_BIBLE_0CBZW TASR/AP, Mark Lennihan
Správne! Nesprávne!

Prvým prezidentom USA bol George Washington. V Roku 1789 bol zvolený za prvého prezidenta USA. V roku 1793 bol znovuzvolený. Nemal to ale ľahké, nová ústava nemala ešte tradíciu ani plnú podporu organizovanej verejnej mienky. Navyše, nová vláda si musela vytvoriť vlastnú štátnu správu. Nemala nijaký zdroj príjmov. Kým nebola ustanovená súdna moc, nemohli sa uplatňovať zákony.

Ako zomrel prezident Abraham Lincoln?

LINCOLN_GENES_NY1130092488 TASR/AP, Alexander Gardner
Správne! Nesprávne!

Meno Abrahama Lincolna sa spája so zrušením otroctva a ukončením občianskej vojny v USA, keď vojská južanskej Konfederácie amerických štátov kapitulovali. Abraham Lincoln zomrel na následky atentátu, ktorý bol spáchaný vo washingtonskom Fordovom divadle. Jeden z hercov John Wilkes Booth, ktorý bol fanatickým prívržencom Juhu, vtrhol do lóže a z tesnej blízkosti prezidenta strelil dvakrát zozadu do hlavy. Hoci bol Lincoln v lekárskej starostlivosti, nasledujúci deň zomrel. Okrem neho boli zavraždení traja prezidenti: James Abram Garfield (1881), William McKinley (1901) a John Fitzgerald Kennedy (1963).

Anglické pomenovanie teddy bear vzniklo vďaka Theodorovi Rooseveltovi, vieš prečo?

President_Theodore_Roosevelt,_1904 Pach Brothers/Library of Congress
Správne! Nesprávne!

Po Theodorovi Rooseveltovi bol pomenovaný plyšový medveď (v angličtine "teddy bear") po tom, čo na love odmietol zastreliť medveďa čierneho. Prezident bol národom prezývaný ako "Teddy". Okrem toho sa prezident do histórie zapísal ako podporovateľ česko-slovenského národa. Sám navštívil Slovensko, ešte ako súčasť monarchie.

Prezident Woodrow Wilson spočiatku odmietal zapojenie USA do prvej svetovej vojny. V ktorom roku sa USA zapojili do vojny?

US_Presidents_Racist_Gestures254290636013 TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Spojené štáty sa zapojili do 1. svetovej vojny sa 6. 4. 1917. Bezprostredným dôvodom bolo potopenie piatich amerických obchodných lodí nemeckými ponorkami v marci toho istého roku, no prvé straty na životoch amerických občanov už zaznamenali v roku 1915. Vtedy došlo k potopeniu parníku Lousitania nemeckou ponorkou U-20. Zahynulo 1198 ľudí, vrátane 139 Američanov. Wilson sa aj napriek tomu odmietal zapojiť do vojny, čo mnohí nazývali zbabelosťou. Napokon sa USA zapojili do vojny na strane trojdohody.

Franklin Delano Roosevelt porušil dovtedy nepísané pravidlo a prezidentom bol viac funkčných období ako dnes umožňuje ústava. Vieš koľko funkčných období slúžil?

Travel-Trip-NYC_Roosevelt_House-d11a6855e2cb441fb422acdd0b8ab81d SITA/AP
Správne! Nesprávne!

Vo funkcii prezidenta pôsobil v rokoch 1933 až 1945 ako jediný prezident USA počas štyroch volebných období. Jedno funkčné obdobie prezidenta trvá 4 roky a v súčasnosti nikto nesmie byť zvolený na viac než dve volebné obdobia. Toto ustanovenie bolo ratifikované v roku 1951 ako XXII. dodatok Ústavy. Do tej doby šlo len o tradíciu nastolenú prvým prezidentom Georgem Washingtonom.

Doktrína Harryho S. Trumana, ktorá sa po ňom pomenovala ako Trumanova doktrína, podľa niektorých znamenala...

ELECTION_HEADLINES_02GTR TASR/AP, Byron Rollins
Správne! Nesprávne!

Trumanova doktrína bola vyhlásená 12. marca 1947. Riešila predovšetkým otázku Grécka a Turecka. Išlo o poskytnutie vojenskej a hospodárskej pomoci týmto dvom štátom, aby sa predchádzalo ich včleneniu do sovietskej zóny. Obsahovala záväzok Spojených štátov brániť demokraciu vždy a všade. Podľa niektorých, ale doktrína a následný Marshallov plán, ktorý na ňu priamo nadväzoval, znamenali začiatok studenej vojny.

John Fitzgerald Kennedy sa počas svojej kariéry nepotýkal s...

Cuba Embargo At 5007499420751538 TASR/AP
Správne! Nesprávne!

John Fitzgerald Kennedy, ktorý je predovšetkým známy pre svoju tragickú smrť, si musel za svoju krátku prezidentskú kariéru poradiť s viacerými problémami, ako bola napríklad Kubánska raketová kríza, ktorá vyvolávala strach z tretej svetovej vojny. Išlo o medzinárodný konflikt medzi Sovietskym zväzom a USA v roku 1962 týkajúci sa rozmiestnenia jadrových rakiet na Kube, ktoré napokon Chruščov nariadil stiahnuť. Kennedy sa nevyhol ani rasovým demonštráciám a vrásky na čele mu robila aj Veľká berlínska kríza, ktorá vyvrcholila stavbou Berlínskeho múru.

Richard Nixon sa do histórie neslávne zapísal akou aférou?

Trump_Nixon_Letters_44946-26e912f2d46c405c8dd1691e0a881b32 SITA/AP
Správne! Nesprávne!

Nixonova aféra Watergate, vôbec prvá, čo dostala pomenovanie gate, nazýva škandál, ktorý vypukol v Spojených štátoch potom, čo do sídla Demokratickej strany v komplexe Watergate vo Washingtone D.C. v roku 1972 násilne vnikli pracovníci republikánskeho prezidenta Richarda Nixona, ktorí boli poverení úlohou umiestniť do budovy zariadenie určené pre odpočúvanie. Aby zakryli svoje pravé určenie, maskovali sa ako obyčajní lupiči. Aféra Watergate eskalovala po tom, čo sa ukázalo, že Nixonova administratíva aktívne bránila vyšetrovaniu celej záležitosti, že Nixon o akcii vedel a že okrem iného klamal o prípade pred Kongresom, čo nakoniec viedlo k prezidentovej rezignácii.

Aké povolanie pôvodne vykonával prezident Ronald Reagan?

Racial_Injustice-Columbus_Statue843559712632 TASR/AP, Lana Harris
Správne! Nesprávne!

Donald Reagan bol pôvodne hollywoodskym hercom a demokratom. Neskôr sa jeho politické preferencie zmenili a stal sa republikánom, postupne sa začal politicky angažovať. V roku 1966 bol Reagan zvolený 33. guvernérom Kalifornie. V roku 1976 prvýkrát kandidoval ako prezidentský kandidát, no neúspešne. Vo voľbách v roku 1980 sa mu podarilo prezidentskú nomináciu premeniť.

Čo sa nespája s Billom Clintonom?

CLINTON_BOOK_NYR117 TASR/AP, Mary Altaffer
Správne! Nesprávne!

Bill Clinton pochádza zo skromných pomerov, jeho otec do svojej tragickej smrti pracoval ako potulný predajca. Bill Clinton patrí k najúspešnejším demokratickým prezidentom, no aj s jeho menom sú spájané kontroverzie ako sexuálne škandály, ktoré ho takmer pripravili o kreslo v Bielom dome. Clinton sa tiež priznal k fajčeniu marihuany, ktorú však podľa vlastných slov neinhaloval. Známe sú aj jeho hudobné schopnosti, keď pri návšteve Prahy hral na saxofóne, ktorý mu daroval Václav Havel.

Pod zámienkou vojny proti terorizmu začala Bushova administratíva vojenské operácie v akých krajinách ?

BUSH_PACD104 TASR/AP, Charles Dharapak

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Po útokoch z 11. septembra začala Bushova administratíva vojenské operácie v Iraku a Afganistane. Operácia Trvalá sloboda (anglicky Operation Enduring Freedom, OEF) sa používa predovšetkým na označenie pre účasť USA vo vojne v Afganistane, ktorá trvá doteraz a ide tak o najdlhší konflikt v amerických dejinách. Vojna v Iraku sa označuje ako Tretia vojna v Perzskom zálive, čo bol konflikt v blízko-východnej krajine Irak medzi irackou armádou a medzinárodnou koalíciou „ochotných“, ktorú viedli Spojené štáty a Spojené kráľovstvo. Operácia skončila v roku 2011.

V akom štáte USA sa narodil Barack Obama?

APTOPIX_South_Africa_Obama_Mandela_Speech622575540731 TASR/AP, Themba Hadebe
Správne! Nesprávne!

Narodil sa v Honolulu na Havaji a stal sa tak prvým prezidentom, ktorý sa nenarodil na hlavnom území Spojených štátov. Barack Obama sa narodil Stanley Ann Dunhamovej, americkej beloške. Jeho otcom bol Barack Hussein Obama Sr., ktorý pochádzal z kmeňa Luo v Keni, ktorá v tej dobe ešte bola kolóniou Spojeného kráľovstva. Otec bol synom miestneho náčelníka a vyštudoval ekonómiu na Harvarde. Od rodiny odišiel a vrátil sa do svojej rodnej zeme Keni, kde sa stal vládnym úradníkom. S miestom narodenia Obamu je spojená aj konšpirácia, ktorú aktívne pomáhal šíriť Donal Trump, a to, že sa narodil v Afrike, a tým pádom nemôže byť prezidentom USA.

Z ktorých krajín mal súčasný prezident Donald Trump manželky?

Trump Melania TASR/AP, Manuel Balce Ceneta

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Prvá manželka prezidenta Donalda Trumpa Ivana Zelníčková (narodená v Zlíne) pochádza z Českej republiky. Oženil sa s ňou v roku 1977 a spolu majú tri deti: Donald Jr, Ivanka a Eric. Rozviedli sa v roku 1992. Súčasná manželka Melania pochádza zo Slovinska s ňou má syna Barrona Williama. Okrem toho má ešte dcéru Tiffany, ktorá pochádza z manželstva s herečku Marlu Maplesovou. Ivana Trumpová na začiatku prezidentovho funkčného obdobia vyvolala kontroverzie, keď sa označila za prvú dámu napriek tomu, že sú s Trumpom už roky rozvedení.

Američania volia prezidenta. Ako dobre poznáš predchádzajúcich prezidentov?
Výborne

Cuba Embargo At 5007499420751538

Výborne. Amerických prezidentov poznáš naozaj dobre.
Dobre

CLINTON_BOOK_NYR117

Niektorých amerických prezidentov poznáš lepšie, iných horšie.
Nevadí

Trump_Nixon_Letters_44946-26e912f2d46c405c8dd1691e0a881b32

Amerických prezidentov, moc dobre nepoznáš. Nevadí, horšie by bolo keby si nepoznal tých slovenských.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech