KVÍZ: Eminem, t.A.T.u., O-zone, Linkin Park a iné hviezdy. Zaspomínaj si na hudbu z prelomu tisícročí

  • Hudobný priemysel neustále produkuje nové a mladé hviezdy a na vrchole sa tak udržia len tí najlepší alebo najkreatívnejší
  • Zisti, ako dobre si pamätáš hudobnú scénu a udalosti z rokov 2000 – 2010
Hudba 2000-2010
TASR/AP/Youtube, Jason DeCrow, Andrew Medichini
  • Hudobný priemysel neustále produkuje nové a mladé hviezdy a na vrchole sa tak udržia len tí najlepší alebo najkreatívnejší
  • Zisti, ako dobre si pamätáš hudobnú scénu a udalosti z rokov 2000 – 2010

Hudobný priemysel neustále produkuje nové a mladé hviezdy a na vrchole sa tak udržia len tí najlepší alebo najkreatívnejší. Hudbu už dnes nepredáva len samotná hudba, ale aj zložitý marketing, ktorý vplýva na potencionálnych fanúšikov. 

Roky 2000 – 2010 boli pestré. Mnohým umelcom začali v tomto období kariéry pohasínať, až napokon úplne zhasli. To bol aj prípad Britney Spears.

Niektorí hudobníci z nášho kvízu ako t.A.T.u a O-Zone zažiarili len na pár sezón. Ďalšie hviezdy ako Amy Winehouse alebo Chester Bennington zo skupiny Linkin Park už ani nie sú medzi nami.

KVÍZ: Si v gramatike lepší ako štvrták na základke? Zisti, ako dobre „ovládaš“ y/i a vybrané slová

Stáliciam, ako je Madonna alebo Green Day, sa darilo zostať na výslní vtedy i teraz. Mnohí speváci, ktorí svoju kariéru rozbehli v spomínanej prvej dekáde nového milénia, sú hviezdami dodnes. Je to napríklad Zuzana Smatanová, Taylor Swift, Lady Gaga alebo Katy Perry.

Hudobnú scénu ovplyvnili aj udalosti, ktoré šokovali celý svet, napríklad na začiatku storočia teroristické útoky a vojna v Iraku. Niektoré kontroverzné hudobné vystúpenia sa zapísali do dejín hudby navždy. V minulosti si mal možnosť otestovať sa z hudobného diania v 90.-tych rokoch. Teraz môžeš zistiť, ako dobre si pamätáš hudobnú scénu z rokov 2000 – 2010.

Ako sa volali členky kontroverzného ruského dua t.A.T.u, ktoré spôsobilo ošiaľ na začiatku tohto storočia?

PORTUGAL_MTV_AWARDS_XAF116 TASR/AP, Jasper Juinen

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

t.A.T.u tvorili Lena Katinová a Julia Volkovová. Prakticky ide o jediné ruské popové duo tohto storočia, ktoré prerazilo v Európe a USA. Kontroverziu vzbudili texty, videoklipy a ich správanie, ktoré naznačovalo, že obe dievčatá majú spolu lesbický vzťah. Neskôr sa ukázalo, že to bol len marketingový ťah.

V ktorom videoklipe paroduje Eminem vtedy najhľadanejšieho teroristu Usáma Bin Ládina?

Eminem Youtube
Správne! Nesprávne!

Videoklip Without Me si uťahuje z vtedajšieho najhľadanejšieho teroristu Usáma Bin Ládina, vodcu Al-Káidy. Okrem toho Eminem paroduje Batmana a Robina, Elvisa Presleyho a jeho smrť, kanál CNN aj vtedajšieho viceprezidenta a zástancu vojny v Iraku Dicka Cheneyho.

Vojna v Iraku ovplyvnila aj viacero hudobných skupín, ktoré s ňou vyjadrili nesúhlas. Ktoré dve kapely medzi nich patrili?

BUSH_PACD104 TASR/AP, Charles Dharapak

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Green Day kritizovali vojnu v Iraku a vtedajšieho prezidenta Georgea Busha vo svojom albume American Idiot. V singli s rovnakým názvom kapela kritizuje médiá za spôsobenú hystériu a pokrývanie vojny. Pre Dixie Chicks sa stala kritika vojny v Iraku a Busha takmer osudná. Ľudia ich prekrstili na Dixie blbky a hromadne ničili ich albumy. Dixie Chicks totižto hrali country a väčšina poslucháčov tohto hudobného štýlu sú republikáni a voliči Busha.

Vystúpenie Madonny na MTV VMA v roku 2003 šokovalo celý svet a zapísalo sa do dejín hudby. S kým sa vtedy okrem Britney Spears bozkávala?

maxresdefault Youtube
Správne! Nesprávne!

Kontroverzné vystúpenie kráľovnej popu skôr pripomínalo kabaretnú šou ako hudobné vystúpenie. Na vystúpení odzneli single Like a Virgin a Hollywood. Prvý z nich odspievali vtedy populárne speváčky Britney Spears a Christina Aguilera oblečené v šatách nevesty. Potom prišla Madonna oblečená ako ženích, nechýbali provokatívne tance a bozkávanie. Pamätnejší je jej bozk so Spears, pretože v momente, keď sa bozkávala s Aguilerou, kamera mierila na Spearsovej bývalého priateľa Justina Timberlakea.

Slovensko v roku 2004 pobláznila spevácka súťaž Superstar. Aká bola hymna prvej série?

Superstar SITA/Peter Hudec
Správne! Nesprávne!

Hymnou prvej Superstar bola pieseň Kým vieš snívať, ktorá patrila k najhranejším skladbám tej doby na Slovensku. Hudbu zložil Paľo Habera, text napísal Daniel Hevier. Pieseň vyšla na samostatnom CD, na ktorom sa okrem plnej verzie nachádza aj chlapčenská, dievčenská a karaoke verzia.

Ku predstaviteľke alternatívneho rocku Avril Lavigne zo začiatku neodmysliteľne patrili?

20080313_102513_Avril_Lavig TASR/AP, Edmonton Sun-Darryl Dyck
Správne! Nesprávne!

Po vydaní svojho debutového albumu Let Go sa Avril Lavigne stala populárnou speváčkou na celom svete a idolom mnohých dievčat. K jej punkovému výzoru neodmysliteľne patrila kravata, tenisky Converse a reťaze. Oblečená je tak aj v hudobných klipoch I'm With You, Complicated alebo Sk8er Boi.

Linkin Park a Limp Bizkit boli predstaviteľmi akého hudobného žánru?

2012_American_Music_Awards_Press_Room202090017253
Správne! Nesprávne!

Nu metal ako hudobný žáner existoval približne už od polovice 90. rokov minulého storočia. Najväčší rozmach zažil na začiatku tohto storočia s kapelami Linkin Park a Limp Bizkit. Nu metal spája prvky heavy metalu s prvkami iných hudobných žánrov, najmä grungeu, hip hopu, funku a alternatívneho rocku. Linkin Park je doposiaľ najpredávanejšia kapela tohto žánru.

Pohľadný španiel Enrique Iglesias očaril dievčatá po celom svete svojou pesničkou Hero. Vieš, ktorá americká herečka v nej hrala jeho priateľku?

RUSSIA_IGLESIAS_MOSB1190097988 TASR/AP
Správne! Nesprávne!

Iglesiasovu priateľku hrá vo videoklipe Jennifer Love Hewitt. Hero sa stal medzinárodným hitom, ako singel bol vydaný krátko pred útokom na WTC. Hneď po útoku bol veľmi hraný newyorskými rádiami, ktoré ho pomiešali s audiom od polície, hasičmi, civilistami a politikmi komentujúcimi útok.

Popové trio O-Zone nadchlo celú Európu. Vieš odkiaľ pochádzajú?

480555_379137352143552_1481577780_n TASR/AP,Christof Stache
Správne! Nesprávne!

Aj keď trio bolo populárne hlavne v Rumunsku, pochádza z Moldavska. Pesnička Dragostea Din Tei sa stala hitom po celej Európe, ktorý si každý pospevoval.

Ako sa volá debutový singel už zosnulej speváčky Amy Winehouse?

20071128_002559_BRITAIN_WIN Facebook/O-zone fans page
Správne! Nesprávne!

Amy Winehouse svoju kariéru odštartovala so singlom Stronger Than Me, ktorý pochádza z jej debutového albumu Frank. Ešte väčší komerčný úspech zaznamenal jej druhý a zároveň posledný štúdiový album Back to Black, ktorý patrí k jedným z najlepšie sa predávajúcich albumov v histórii Británie. Zožal pozitívne reakcie i od kritikov.

VMA priniesla ďalší šokujúci moment. Vieš za aký videoklip dostala Taylor Swift ocenenie najlepší ženský videoklip, keď jej ďakovnú reč náhle prerušil Kanye West?

20090914_020531_NYJC721 TASR/AP,Jason DeCrow
Správne! Nesprávne!

Taylor Swift práve ďakovala za výhru ocenia, ktorý jej priniesol videoklip ku singlu You Belong with Me z albumu Fearless, keď jej náhle vytrhol z ruky mikrofón opitý raper Kanye West. Raper vo svojej reči naznačil, že ocenenie dostala len pretože je biela a mala ho získať Beyoncé. Tak sa medzi Swift a Westom začal nekonečný spor, ktorý sa ťahá dodnes. Pre Swift bol druhý štúdiový album Fearless prelomový, prvýkrát zaň získala aj prestížne ocenenie Grammy. Album bol ešte prioritne country, no obsahoval aj zmes rocku a popu. Doteraz Taylor Swift vyhrala 10 cien Grammy a mnoho iných ocenení.

Ktorý z hudobníkov nikdy nebol súčasťou Kontrafaktu?

kontr2 TASR/Mária Ďurčeková
Správne! Nesprávne!

Skupinu Kontrafakt tvorili členovia Rytmus, Ego a Anys. Kontrafakt bol jedným z najznámejších predstaviteľov rapu na Slovensku a taktiež jedným z komerčne najúspešnejších.

Vieš, ako sa volá prvý singel speváčky Zuzany Smatanovej spievaný po slovensky?

04_4_08_Zlaty_Amos_19 TASR/Milan Kapusta
Správne! Nesprávne!

Prvý singel, ktorý spieva Zuzana Smatanová po slovensky, je Tam, kde sa neumiera. Pochádza z debutového albumu Entirely Good. Okrem neho vyšli aj single spievané po anglicky s názvami Depraved a Entirely Good.

Ktorou pesničkou pobúrila Katy Perry LGBTI komunitu, ktorá jej vytýkala, že pomohla stereotypizovať bisexualitu?

20091203_051309_Grammy_Nominations_Concert_Press_Room_CADC1480065451 TASR/AP, Chris Pizzello
Správne! Nesprávne!

Pesnička I Kissed a Girl je prvý singel druhého štúdiového albumu One of the Boys americkej speváčky Katy Perry. Pesnička vzbudila kontroverzie pre tému bisexuality v konzervatívnom tábore, ktorý tvrdil, že speváčka propaguje homosexualitu. Kritická bola aj LGBTI komunita. Tá tvrdila, že Perry stereotypizuje bisexualitu a podvádzanie, ktoré mnohí spájajú práve s touto sexuálnou orientáciou.

Posledné roky dekády zrodili novú hviezdu menom Lady Gaga. Vieš, s ktorým albumom debutovala?

20110324_064730__Malaysia_Lady_Gaga_Censored_NY1100165577 TASR/AP, Matt Sayles
Správne! Nesprávne!

Debutový album The Fame so singlami Just Dance, Poker Face či Paparazzi urobil z Lady Gaga svetovo známu speváčku vyvolávajúcu kontroverzie. Mnohí ju prirovnávajú k Madonne. Nepopierateľná podoba sa určite nájde nielen v hudbe, ale aj v štýle ich vystupovania.

Hudba 2000-2010

20110324_064730__Malaysia_Lady_Gaga_Censored_NY1100165577

Hudobný profík.

20091203_051309_Grammy_Nominations_Concert_Press_Room_CADC1480065451

Niečo si ešte pamätáš, niečo už nie.

RUSSIA_IGLESIAS_MOSB1190097988

Hudba asi nie je tvoja silná stránka.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech