KVÍZ: Porazíš žiaka základnej školy? Tieto svetové literárne skvosty by si mal určite poznať

  • Dokážeš oprášiť všetky literárne diela zo základne školy?
  • Zisti, či by sa tvoja učiteľka literatúry nehanbila za tvoje odpovede
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/papierovy_svet,instagram/antoinedesaintexuperyofficiel
  • Dokážeš oprášiť všetky literárne diela zo základne školy?
  • Zisti, či by sa tvoja učiteľka literatúry nehanbila za tvoje odpovede

Mnohí sme po opustení školských lavíc zabudli na veľkú časť učiva. Či už ide o matematiku, dejepis či literatúru, v našej pamäti sú často uchované len chabé útržky. Je akýmsi nepísaným pravidlom, že z dejepisu by si mal poznať aspoň základné dátumy historických udalostí, pri matematike by sa mala pošťastiť aspoň malá násobilka a písanie diktátov si priam pýta nerobiť chyby vo vybraných slovách.

A čo literatúra? Akoby tvoja učiteľka povedala – meno autora musíš k dielu priradiť, aj keď ťa zobudím o polnoci. My ťa síce v nočných hodinách vyrušovať nejdeme, no môžeme namiesto tvojej učiteľky literatúry preveriť, koľko miesta si v tvojej pamäti uchmatli jednotlivé literárne diela.

Kto je autorom diela Chrám Matky Božej v Paríži?

Quasimodo
Správne! Nesprávne!

Spomínaš si na romantický príbeh krásnej cigánky Esmeraldy a obludného Quasimoda? Autorom tohto ikonického diela je Victor Hugo, celým menom Victor Marie Vicomte Hugo. Autor patrí medzi vrcholných predstaviteľov francúzskeho romantizmu. Dej samotného diela Chrám Matky Božej v Paríži sa odohráva v 15. storočí v Chráme Notre-Dame.

Ktoré z týchto diel nenapísal Pavol Országh Hviezdoslav?

Hviezdoslav
Správne! Nesprávne!

Lyricko-epickú básen Turčín Poničan napísal Samo Chalupka. Za ostatnými dvoma dielami stojí Pavol Országh Hviezdoslav. Ten bol okrem toho aj právnikom, pôsobil ako sudca a možno ťa prekvapí, že bol aj vedúcim pobočky Tatra banky.

Kto v diele Romeo a Júlia patril ku rodu Kapuletovcov?

william shakespeare
Správne! Nesprávne!

Ak by sme sa spýtali, kto bol autorom tohto diela, bolo by to pravdepodobne veľmi ľahkou otázkou. Väčšina totiž vie (dúfame), že za dielom stoji William Shakespeare. Dej sa odohráva vo Verone, kde žili dva znepriatelené rody - Montekovci a Kapuletovci. Teraz už ti je jasné, že ku Montekovcom patril Romeo a ku Kapuletovcom zas Júlia.

Kto napísal dielo Červené víno?

Červené víno
Správne! Nesprávne!

František Hečko v diele opisuje západoslovenskú vinohradnícku dedinu. Autor si však prostredie nevybral náhodne. Okolie poznal, nakoľko tu vyrastal. Dobre poznal aj osudy ľudí, ktorých v diele vyobrazil, pretože mu za vzor mu slúžila jeho vlastná rodina. Za postavou Marka sa skrýva sám autor.

Z ktorej knihy je citát: „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Autor
Správne! Nesprávne!

Citát nájdeš v knihe Malý princ, autorom ktorej je Antoine de Saint-Exupéry. Okrem toho, že sa venoval literárnej tvorbe bol aj nadšeným pilotom. 31. júla 1944 Saint-Exupéry vyrazil zo základne na Korzike, aby preletel okupované Francúzsko, no nikdy sa nevrátil.

Kto je autorom známeho diela Ťapákovci?

Ťapákovci
Správne! Nesprávne!

Iľa kráľovná, Anča zmija aj Jano Fuzákovie. To sú mená, ktoré nám ako prvé napadnú pri diele Ťapákovci. Jeho autorkou je nepochybne Božena Slančíková – Timrava. Pseudonym Timrava si vybrala na základe obľúbenej studničky v polichnianskom chotári.

Ktoré z týchto diel nenapísal Ján Botto?

Ján Botto
Správne! Nesprávne!

Dielo Kráľohoľská napísal Samo Chalupka. Za ostatnými dielami stojí Ján Botto. Jeho meno sa mnohým spája s titulom najvýznamnejšieho autora romantických balád.

Kto je autorom diela Tri gaštanové kone?

3 gaštanové kone
Správne! Nesprávne!

Peter bol statočným a milým chlapcom, Magdalénka zas citlivým a veriacim dievčaťom. Dej ako z rozprávky, ktorého hlavnou ideou je, že láska prekoná všetky úskalia. Autorka diela, Margita Figuli, začala publikovať v roku 1930, pričom pod verše uvádzala podpis pod pseudonymom Oľga Morena a pod prózou zas Morena.

Z ktorého diela je úryvok: „Rastom sú ako jedle, pevní ako skala, zdalo by sa ti, že ich jedna mater mala.“

Samo Chalupka
Správne! Nesprávne!

Úryvok pochádza z diela Mor ho! od Sama Chalupku. Autor v dielach oslavuje Slovákov ako hrdinov, ktorí sa nebáli položiť za slobodu svoje životy. V súvislosti s dielom by si si mal pamätať aj pojem „kolektívny hrdina“, ktorým bola skupina junákov.

Kto je autorom diela Jesenná láska?

Meky
Správne! Nesprávne!

Miroslav Válek bol predstaviteľom modernej slovenskej poézie. Dielo Jesenná láska bolo následne zhudobnené Miroslavom Žbirkom.

Ktoré z diel napísal Jozef Gregor Tajovský?

Ženský zákon
Správne! Nesprávne!

Jozef Gregor Tajovský, je predstaviteľom 2. vlny slovenského realizmu a väčšinu života pôsobil ako učiteľ. V diele Ženský zákon zobrazil život na dedine, pričom túto drámu napísal v 26.rokoch.

Tieto diela by mal ovládať aj žiak základnej školy. Poradíš si so svetovými literarárnymi klenotmi?
Výborne, tvoja učiteľka literatúry by bola pyšná

Knihy

Jednotka by ti síce v žiackej nepristála, no hanbiť sa za seba nemusíš

Knihy

Ups, literatúra očividne nie je tvojou šálkou kávy

Knihy

Zdroje: referaty.aktuality.sk, biografia.sk, www.zones.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK