KVÍZ: Toto sú najbohatší Slováci a ich firmy, na ktorých zbohatli. Dokážeš ich k sebe priradiť?

  • Na prvých priečkach zoznamu najbohatších Slovákov figurujú mená, ktoré sú celej krajine známe
  • Vieš však ako títo ľudia zbohatli a čomu sa venujú?
chrenko trnka jakabovič milionári
HB Reavis, TASR/Martin Baumann, Milan kapusta
  • Na prvých priečkach zoznamu najbohatších Slovákov figurujú mená, ktoré sú celej krajine známe
  • Vieš však ako títo ľudia zbohatli a čomu sa venujú?

Vedú život ako z amerického filmu. Niektorí z nich domov cestujú vrtuľníkom a užívajú si zarobené peniaze. Iní pilne pracujú a navyšujú svoje majetky. Jedno však ostáva isté, na najbohatších ľudí Slovenska sa pozornosť verejnosti a médií strháva aj vďaka ich kauzám a často nie úplne transparentným machináciám. Otestuj sa v našom kvíze, na čom vplyvní Slováci zarobili desiatky miliónov.

Viac než 1,6 miliardy

Nerátajúc českého premiéra slovenského pôvodu Andreja Babiša, je 1,65 miliardy eur najlepšia finančná bilancia v našom štáte. Takýmto majetkom a zábezpekou pre nasledujúce generácie sa nemôže pochváliť každý. Napriek tomu má aj Slovensko svojich „vrchných 10 %“ ľudí, ktorí sa o živobytie báť nemusia, uvádza Financer.

 Práve vďaka najbohatšiemu Slovákovi zaznamenalo úspech viacero miestnych startupov. Jeho pôsobenie je sústredené na ich podporu a rozvoj. Ivan Chrenko je investorom aj pre startup svetových rozmerov – Exponea. Bez počiatočných 10 miliónov eur by sa možno nikdy zo Slovenska nedostal.

OBROVSKÝ ÚSPECH: Slovenský startup Exponea sa s novým partnerom rúti na Ameriku. Jeho konto stále rastie

Ivan Chrenko je oficiálne najbohatším Slovákom. Akú firmu, ktorá prosperuje dodnes, založil v 90. rokoch?

Ivan Chrenko HB Reavis/nasi-ludia
Správne! Nesprávne!

Ivan Chrenko je slovenský developer, ktorý stojí za úspechom spoločnosti HB Reavis založenej v 90. rokoch. Pred jej vznikom však disponoval obchodom s audiovizuálnou technikou v Šali. Okrem úspechu HB Reavis Chrenko podporuje aj rôzne slovenské startupy formou investícií. jedným z nich, ktorý zožal celosvetový úspech je Exponea. Jeho majetok dosahuje výšku 1, 650 miliardy eur.

Na počiatku akého technologického giganta stál Miroslav Trnka?

Miroslav Trnka TASR/Marko Erd
Správne! Nesprávne!

Práve Trnka je spoluautorom prvého oceňovaného antivírusového softvéru s názvom NOD, z ktorého vyrástla spoločnosť ESET. V Roku 2021 figuruje na tretej priečke najbohatších Slovákov. Oproti minulému roku si polepšil až o dve miesta. Predbehol tak Tomáša Chrenka aj Milana Fiľa. Okrem ESET-u sa Trnka angažuje aj v prestavbe historického centra Trnavy, v projekte Nádvorie. Tiež vlastní zopár nehnuteľností v Bratislave, asi najznámejším je realitný projekt Binarium. Jeho majetok dosahuje výšku 700 miliónov eur.

Ktorý slovenský multimilionár stojí za spoločnosťou Odyssey 44?

Odyssey 44, Martin Kušík Odyssey 44
Správne! Nesprávne!

Martin Kúšik je bývalým členom predstavenstva finančnej skupiny Penta. Svoj podiel v spoločnosti však pred pár rokmi odpredal zvyšným partnerom a preorientoval sa na investície do siete predajní Sportisimo a poisťovne Direct. Nachádza sa na desiatom mieste v rebríčku najbohatších Slovákov so sumou 460 miliónov eur. Spolu so spoločnosťou Odyssey 44, ktorá spravuje majetok Kúšikovcov však hľadá Martin možnosti investovania v rôznych inovatívnych podnikoch. Neinvestuje ale do startupov.

Z tretieho na šieste miesto v zozname najbohatších Slovákov padol majiteľ spoločnosti AGEL, ako sa volá?

Tomáš Chrenek Facebook/Agel SK a.s.
Správne! Nesprávne!

Jeho majetok sa odhaduje na 600 miliónov eur. Tomáš Chrenek je najbohatším akcionárom spoločnosti Minerfin, pod ktorú spadajú Moriavia Steel a Třinecké železárny. Chrenek je taktiež spolumajiteľom spoločnosti Finitrading a Barrandov studio. Jeho skupina Agel investuje nielen do nemocníc, ale aj do polikliník a lekární v Česku i na Slovensku. Je najväčšou privátnou zdravotníckou skupinou v regióne.

Z piateho miesta sa prepadol na 8. s odhadovaným majetkom 590 miliónov dolárov. Kto je na fotografii?

Milan Fiľo TASR/Branislav Caban
Správne! Nesprávne!

Podnikateľské zameranie Milana Fiľa je jednoduché a všetkým známe aspoň v podobe zápachu šíriaceho sa mestom Ružomberok. Polovica Fiľovho majetku totiž pochádza práve z papierní SCP Mondi, ku ktorému sa viaže kauza nevyplatenia akcií a zastrašovania zamestnancov po privatizácii papierní. Rovnako sa jeho povesť točí aj okolo kauzy zmeniek televízie Markíza. Fiľo mal spolu s Jánom Kováčikom pomôcť urovnať Ruskovi finančný spor s Kočnerom, a to tak, že im Rusko odpredal väčšinu svojho 50-percentného podielu v televízii. J. Kováčik následne odkúpil aj podiel S. Volzovej a stal sa konateľom televízie.

Za ktorou zo spoločností stojí Rudolf Hrubý?

Rudolf Hrubý TASR/Pavel Neubauer
Správne! Nesprávne!

Na piatej priečke sa umiestnil najstarší zo zakladateľov slovenského technologického giganta ESET. Rudolf Hrubý vyštudoval teoretickú kybernetiku a dlhé roky pôsobil v ESET-e ako finančný riaditeľ. Dnes je jej akcionárom, no podobne ako ostatní zakladajúci členovia okrem Marka už nie je členom manažmentu. Momentálne sa sústredí na developerské projekty. Jeho majetok je odhadovaný na 670 miliónov eur.

Ako sa volá momentálne štvrtý najbohatší Slovák a za zrodom akej spoločnosti stál?

Peter Paško TASR/Michal Svítok
Správne! Nesprávne!

Len o jedno miesto pod Trnkom nájdeš Petra Paška. Druhý z troch zakladateľov spoločnosti ESET pôsobil ako hlavný programátor prvých antivírusových programov, neskôr ako obchodný a marketingový riaditeľ firmy. Okrem ESET-u sa zameriava aj na vlastné projekty, najmä v oblasti realít. Je investorom v rezorte Liptovský dvor, rekreačnom stredisku Ponická Huta či v bytových domov na bratislavskej Kolibe. Jeho majetok sa odhaduje na 680 miliónov eur.

Nachádza sa na 9. mieste v rebríčku. Ako sa volá spoluzakladateľ skupiny J&T Securities?

J&T Securities, Ivan Jakabovič J&T Securities
Správne! Nesprávne!

Rodák z Bratislavy Ivan Jakabovič absolvoval v roku 1997 Fakultu hospodárskej informatiky na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Do biznisu vstúpil v roku 1992 v spoločnosti Procter & Gamble. O dva roky neskôr založil spolu s Patrikom Tkáčom J&T Securities. Skupina má vlastnú banku a do jej portfólia patria aj viaceré developerské spoločnosti. Jeho majetok je odhadovaný ná 500 miliónov eur.

Ako začínal druhý najbohatší Slovák Jaroslav Haščák svoju biznisovú kariéru?

Jaroslav Haščák TASR/Jakub Kotian
Správne! Nesprávne!

Jaroslav Haščák je najväčším partnerom finančnej skupiny Penta a jeho majetok sa odhaduje na viac ako 1 milardu eur. Jeho začiatky však siahajú do roku 1990, kedy počas vysokoškolského štúdia začal spoločne s Marekom Dospivom dovážať textilný tovar z Číny a predávať ho na Slovensku. Dnes je Haščák vďaka podozreniu z korupcie a prania špinavých peňazí stíhaný na slobode. Na meno Jaroslava Haščáka by sme narazili aj v iných kauzách, napríklad v spojitosti s Marianom Kočnerom či kauzou Gorila.

Jeho meno si už v tomto kvíze počul a práve o ňom je známe, že si svoje peniaze užíva. Kto je na fotografii?

Patrik Tkáč Facebook/Patrik Tkáč
Správne! Nesprávne!

Siedme miesto patrí synovi a otcovi –⁠ Tkáčovcom. 70-ročný otec Jozef a 47-ročný syn Patrik stoja spolu s Jakabovičom na čele J&T Finance Group. Ich majetok dosahuje 600 miliónov EUR. Dohromady vlastnia podiel vo výške 45,05% percenta akcií.

Toto sú najbohatší Slováci a firmy, na ktorých zbohatli. Dokážeš ich k sebe priradiť?
Gratulujeme, vidíme, že máš prehľad.

Patrik Tkáč

Nevadí, dúfame, že sme ťa aspoň inšpirovali

Tomáš Chrenek

Zdroje: Financer, HN Online, Startitup, Odyssey 44

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech