KVÍZ: Účinkoval v erotickej relácii, iný hral v blackmetalovej kapele. Ako poznáš minulosť našich politikov?

  • Založil sieť papiernictiev, druhý vydával regionálne noviny, iný začínal ako šofér
  • Niekoľkí z nich dokonca hrávali v kapelách alebo sa neváhali pre politickú kampaň aj vyzliecť
  • Otestuj sa, ako dobre poznáš našich politikov
pjimage (53)
  • Založil sieť papiernictiev, druhý vydával regionálne noviny, iný začínal ako šofér
  • Niekoľkí z nich dokonca hrávali v kapelách alebo sa neváhali pre politickú kampaň aj vyzliecť
  • Otestuj sa, ako dobre poznáš našich politikov

Ich cesta do národnej rady nebola vždy priamočiara. Niektorých možno ani nenapadlo, že by tam niekedy mohli skončiť, a tak si príliš nedávali pozor, čo pustia do éteru, kde ich bude počuť celé Slovensko. Iní sa dokonca neváhali aj vyzliecť, aby sa do parlamentu dostali.

Mnohí politici začínali ako advokáti, právnici, novinári, poprípade sa odborne venovali rezortu, ktorý majú dnes v politike na starosti. Mnohí však vykonávali prácu, ktorá s ich dnešnou kariérou nemá spoločné takmer nič. Presvedčiť sa o tom môžeš v našom kvíze.

Minister Branislav Gröhling vykonával pred politikou prácu, ktorá so školstvom nesúvisela vôbec. Čo to bolo?

SITA/Úrad vlády SR
Správne! Nesprávne!

Na strednej škole študoval navrhovanie a výrobu obuvi a galantérneho tovaru, no podnikať začal v oblasti vizáže a maskérstva. V roku 1999 si otvoril kaderníctvo Pierot, ktoré v tej dobe vyhľadávalo mnoho celebrít. Ako kaderník pracoval na projektoch ako SuperStar či Nevesta pre milionára.

Jej stiahnuté nohavičky na billboardoch vyvolávali u mnohých vášnivú diskusiu. Vieš, ktorá politička spravila taký odvážny krok počas predvolebnej kampane?

ciganikova_cf-1 FB/Ciganikova
Správne! Nesprávne!

V predvolebnej kampani v roku 2016 Slovensko šokovala reklama, na ktorej svietili červené lodičky a stiahnuté nohavičky rovnakej farby. Patrili poslankyni zo SaS Jane Cigánikovej, ktorá si za reklamu vyslúžila riadnu kritiku. Udelená jej bola napríklad aj cena od Aliancie žien za najsexistickejšiu reklamu vo verejnom a internetovom priestore na Slovensku.

Dlhé vlasy, pomaľovaná tvár a čierny kabát. Vieš, ktorý poslanec v mladosti hrával v blackmetalovej kapele?

blackmetal sciencenorway.com
Správne! Nesprávne!

Dnes tvorca najdlhších statusov na Facebooku, v minulosti klávesák v blackmetalovej kapele. Ľuboš Blaha ešte ako stredoškolák spolu s partiou kamarátov založil kapelu Ethereal Pandemonium. Ich skladby sa ešte stále dajú vypočuť aj na Youtube.

Robert Kaliňák bol najdlhšie pôsobiacim slovenským ministrom vnútra a okrem politiky sa venoval aj hudbe. Vieš, na aký hudobný nástroj hráva?

Robert kaliňák a médiá TASR/ Jakub Kotian
Správne! Nesprávne!

Kedysi virálne video z technopárty, kde sa hlavný aktér až nápadne podobá na bývalého ministra, nemusí byť až tak ďaleko od pravdy. K hudbe to tiahlo aj Roberta Kaliňáka. Pár rokov dozadu pridal na svoj facebookový profil video, kde hrá na saxofóne.

Neúspešný kandidát na prezidenta sa rád chváli tým, že v tomto športe skoro vôbec neprehrával. Čo to bolo?

Startitup/Diskusný klub
Správne! Nesprávne!

Štefan Harabin je známy tým, že robil futbalového rozhodcu a závodne hrával pingpong. V Diskusnom klube so Šimonom Žďárskym prednedávnom priznal, že v pingpongu na regionálnej úrovni neprehrával skoro vôbec.

Vieš, ktorý z týchto politikov pôvodne pracoval ako šofér?

Limuzína Sizumaro Bratislava Wifitransport.com
Správne! Nesprávne!

V roku 1990 na Slovensku vznikla strana Maďarské kresťanskodemokratické hnutie, známe pod skratkou MKDH. Jej predsedom bol Kálmán Janics, maďarský lekár a historik. Mladý poslanec Béla Bugár mu vtedy robil šoféra, ktorý sa neskôr stal podpredsedom strany.

Minister Budaj bol známa tvár novembrovej revolúcie. Vieš, akú prácu vykonával v minulom režime?

TASR/Jakub Kotian
Správne! Nesprávne!

Minister životného prostredia SR sa do povedomia verejnosti dostal v čase nežnej revolúcie. Po skončení strednej školy pokračoval v štúdiu matematiky a fyziky na Pedagogickej fakulte v Trnave. Vo štvrtom ročníku ho ale zo školy vyhodili a Budaj tak pracoval ako kurič.

Ktorý z politikov je známy z účinkovania v eroticko-zábavnej relácii K-fun?

mikrofón Pexels/ Dmitry Demidov
Správne! Nesprávne!

V roku 1999 sa Boris Kollár stal majiteľom Fun Rádia. V prvej dekáde nového tisícročia sa v tomto rádiu rozbehla rozhlasová relácia o sexe s názvom K-fun. Vystupoval v nej aj Boris Kollár, ktorý mal prezývku odborný asistent Chlipnička. Ktovie, či vôbec tušil, že skončí v politike, keď pobavene opisoval svoje prvé sexuálne skúsenosti.

Ešte pred vstupom do politiky založil sieť papiernictiev Fax Copy. Vieš, o kom je reč?

65372044_10161698849830447_7065269657741033472_o Facebook/FaxCopy
Správne! Nesprávne!

Keď mal Richard Sulík 12 rokov, emigroval spolu s rodičmi do Nemecka. Tam vyštudoval technické gymnázium a pokračoval na univerzite v štúdiu všeobecnej fyziky, ktorú neskôr vymenil za podnikovú ekonomiku. Po revolúcii sa vrátil na Slovensko, kde založil firmu Faxcopy, ktorej šéfoval 10 rokov. Dnes vo firme nepôsobí a nemá v nej ani podiel.

Založil vydavateľstvo regionálnych novín Regionpress. O kom je reč?

vládne noviny Unsplash/Md Mahdi
Správne! Nesprávne!

Rovnako aj Igor Matovič začal podnikať v deväťdesiatych rokoch, a to v oblasti vydavateľstva a reklamy. Spočiatku vydával regionálny plátok Trnavsko a v roku 2002 rozšíril svoje podnikanie na viacero regiónov. Založil vydavateľstvo regionPress, ktoré zastrešovalo skoro 40 regionálnych týždenníkov. Neskôr svoju firmu prepísal na manželku.

Minulosť politikov
Výborne!

cigániková

O slovenských politikoch toho naozaj vieš veľa!
Celkom fajn

matovič

Nie je to najlepšie, ale niečo o našich politikoch vieš.
Slabé

Robert Kaliňák (2)

Súkromie politikov a ich minulosť ťa očividne vôbec nezaujímajú.

Zdroje: Startitup, Diskusný klub, TASR, Plus 7 Dní, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK