KVÍZ: V tvojom tele je až 5 litrov krvi. Otestuj sa, čo všetko o nej vieš

  • Krv je tekutina, bez ktorej by žiadny živočích neprežil
  • U niektorých organizmov krv nie je červená, ale má iné odtiene alebo je dokonca bezfarebná
  • Momentálne je ťažké sa dopracovať k informáciám, v ktorých nemocniciach potrebujú krv. Ale vďaka sociálnym sieťam sa to už mení
krv
  • Krv je tekutina, bez ktorej by žiadny živočích neprežil
  • U niektorých organizmov krv nie je červená, ale má iné odtiene alebo je dokonca bezfarebná
  • Momentálne je ťažké sa dopracovať k informáciám, v ktorých nemocniciach potrebujú krv. Ale vďaka sociálnym sieťam sa to už mení

Krv je najdôležitejšia tekutina v ľudskom tele. Po vážnych úrazoch, pri operáciách, pri ochoreniach červených krviniek alebo leukémie je potrebné veľké množstvo krvi. Nemocnice ju často nemajú a pritom len 0,5 litra krvi dokáže zachrániť až 3 ľudské životy. 

Zdravotná poisťovňa Dôvera spoločne so Slovenským Červeným Krížom vytvorili neziskový projekt Moja krvná skupina, ktorý dokáže zachrániť tisícky životov na Slovensku.

Na stránke Moja krvná skupina vieš nájsť 8 facebookových skupín podľa tvojej krvnej skupiny. V nej členovia dostávajú pravidelne informácie, ak v niektorej nemocnici bude chýbať daný typ krvi. Takto sa zabezpečí rýchle a efektívne oslovovanie veľkého množstva darcov potrebnej krvnej skupiny. Čím viac ľudí o projekte vie, tým viac ľuďom môže pomôcť.

Otestuj sa, čo všetko o krvi vieš.

Čo tvorí krv?

red-blood-cells-3188223_1920 (1) pixabay
Správne! Nesprávne!

Krv tvorí krvná plazma, v ktorej plávajú krvné bunky – krvinky. Sú to červené krvinky (erytrocyty), biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty).

Aká je funkcia bielych krviniek?

Správne! Nesprávne!

Biele krvinky zabezpečujú ochranu proti bakteriálnym, vírusovým, plesňovým, parazitárnym infekciám a cudzorodým látkam.

Koľko percent hmotnosti dospelého človeka tvorí krv?

photo-1567607673554-2048def2c6b4 unsplash
Správne! Nesprávne!

Keby si nemal krv v tele, vážili by si o 8 až 10 % menej. Napríklad u človeka s hmotnosťou 54 kg krv váži asi 4,4 až 5,4 kg.

Aké sú iné farby krvi okrem červenej u iných živočíchov?

Správne! Nesprávne!

Kôrovce, pavúky, kalamáre, chobotnice a niektoré článkonožce majú modrú krv. Niektoré druhy červov a pijavíc majú zelenú krv. Naopak, niektoré druhy morských červov majú fialovú krv. Farba krvi je určená typom respiračného pigmentu použitého na prepravu kyslíka cez obehový systém do buniek.

Koľko prežívajú v obehu červené krvinky v tvojom tele?

blood-1813410_1920 pixabay
Správne! Nesprávne!

U normálneho človeka s priemernou dĺžkou života sa červené krvinky dožívajú približne 115 dní. Ale životnosť sa môže pohybovať medzi 70 a 140 dňami.

Aká je univerzálna krvná skupina pre darovanie krvi?

Správne! Nesprávne!

Človek s krvnou skupinou 0 je univerzálny darca krvi, pretože transfúziu krvi od neho môžu prijať ľudia všetkých krvných skupín.

Aká je minimálna váha pri darovaní krvi?

photo-1536856136534-bb679c52a9aa pixabay
Správne! Nesprávne!

Toto kritérium je určené vyhláškou Ministerstva zdravotníctva a vyplýva z dodržania hranice bezpečnosti odberu u darcu krvi a z hľadiska dodržania kvality krvného výrobku. Pod 50 kg sa odber nerobí, pretože odobratím potrebného množstva krvi (450 ml) by bol už ohrozený samotný darca.

Aký rozostup medzi odbermi krvi pre darovanie by mal byť dodržaný?

Správne! Nesprávne!

Podľa platných doporučení a predpisov môžu muži darovať krv max. 4x do roka, teda každé 3 mesiace a ženy max. 3x do roka, teda každé 4 mesiace v pravidelných intervaloch.

Koľko transfúznych jednotiek červených krviniek (450 ml krvi) sa spotrebuje každý rok na Slovensku?

photo-1532187863486-abf9dbad1b69 pixabay
Správne! Nesprávne!

Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv.

Ako najjednoduchšie a najrýchlejšie môžeš zistiť, ktorá nemocnica potrebuje tvoju krv?

Správne! Nesprávne!

Na stránke Moja krvná skupina nájdeš príslušné facebookové skupiny pre jednotlivé krvné typy. V nich členovia dostávajú informácie, keď niektorým nemocniciam bude chýbať práve ich špecifický typ krvi.

KVÍZ: Krv je naša najvzácnejšia tekutina, ktorá sa nachádza v tvojom tele. Otestuj sa, čo všetko o nej vieš
O krvi už niečo vieš, ale stále je tu priestor pre zlepšenie. No to ti nebráni, aby si aj ty mohol patriť medzi záchrancov života, tých, ktorí to naozaj potrebujú. Na stránke Moja krvná skupina zistíš všetky potrebné informácie o darovaní krvi.
O krvi toho vieš naozaj veľa, gratulujeme. Ak ešte nepatríš medzi záchrancov životov tých, ktorí to potrebujú, navštív stránku Moja krvná skupina a zistíš všetky dôležité informácie, ako sa ním stať.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK