Kyberzločinci sa zamerali na oscarové filmy. Ktorý z nich bol najviac zneužitý?

  • Populárne filmy nemajú už len svojich filmových fanúšikov, ale aj tých kyberzločineckých
  • Spomedzi nominovaných filmov takto najviac zneužili film Joker
BeFunky-collage-2
Unsplash/Flickr
  • Populárne filmy nemajú už len svojich filmových fanúšikov, ale aj tých kyberzločineckých
  • Spomedzi nominovaných filmov takto najviac zneužili film Joker

Spoločnosť Kaspersky identifikovala vyše 20 phishingových webových stránok a účtov na Twitteri, ktoré používateľom ponúkajú možnosť sledovať oscarové filmy zadarmo. Tieto webové stránky zhromažďujú údaje používateľov a vyzývajú ich na realizáciu rôznych úkonov, aby mohli získať prístup k želanému filmu.

Používatelia sa tak môžu stretnúť s pofidérnym prieskumom, výzvou na zdieľanie osobných údajov, s inštaláciou advéru alebo dokonca so žiadosťou o poskytnutie údajov o svojej kreditnej karte. Možno ani nie je nutné dodať, že na konci tohto procesu sa používateľ k želanému obsahu  nedostane.   

Aby kyberzločinci čo najviac podporili propagáciu podvodných webstránok, zriaďujú tiež účty na Twitteri, ktoré distribuujú odkazy ponúkajúce filmový obsah. V kombinácii s distribúciou škodlivých súborov cez ďalšie kanály im to prináša uspokojivé výsledky. 

Joker najobľúbenejším filmom aj medzi kyberzločincami

Škodlivé súbory šírené na internete pod zámienkou, že ide o kópie nominovaných filmov, tiež naznačujú mieru záujmu o filmové nominácie. Experti spoločnosti Kaspersky porovnávali škodlivú aktivitu skrývajúcu sa pod názvom nominovaného filmu počas prvých štyroch týždňov od jeho premiéry. Výsledkom analýzy je fakt, že najobľúbenejším sa medzi kyberzločincami stal film Joker. Po zločincovi z Gothamu bolo pomenovaných 304 škodlivých súborov. Na druhom mieste sa ocitol film 1917 s 215 škodlivými súbormi a prvú trojku uzatvára snímka The Irishman so 179 škodlivými súbormi. Prekvapením je, že víťazný film Parazit sa nespájal so žiadnou škodlivou aktivitou.  

zdroj: Joker/TASR

Spoločnosť Kaspersky sa tiež zaoberala otázkou, či došlo k výraznému nárastu škodlivých súborov hneď po zverejnení filmu. Ukázalo sa, že väčšina škodlivých súborov sa objavila počas tretieho alebo štvrtého týždňa po uvedení filmu v kine, niektoré sa však začali šíriť ešte pred ich premiérou. 

Odborníci spoločnosti Kaspersky tiež analyzovali, či dostupnosť filmu na streamovacej platforme ovplyvňuje pravdepodobnosť, že používatelia vyhľadajú jeho nelegálnu kópiu na webe, pričom porovnávali škodlivú aktivitu po počiatočnom limitovanom uvedení filmu v kine a po jeho reálnom uvedení na platforme Netflix. 

Čítaj viac TU>>Čo je Quibi a v čom je úplne iná ako Netflix či HBO Go?

Ako sa nestať obeťou falošných súborov?

  1. Venujte pozornosť oficiálnym dátumom vydania filmov v kinách, v streamovacích službách, v televízii, na DVD alebo prostredníctvom iných zdrojov.
  2. Neklikajte na podozrivé odkazy, napríklad na tie, ktoré sľubujú skoré zobrazenie nového filmu – zistite si radšej dátumy uvedenia filmu v kine.
  3. Všímajte si príponu sťahovaného súboru. Aj keď sa chystáte stiahnuť videosúbor zo zdroja, ktorý považujete za dôveryhodný a legitímny, mal by mať príponu .avi, .mkv alebo .mp4, určite však nie .exe.
  4. Skontrolujte pravosť webovej stránky. Nenavštevujte tie, ktoré vám umožňujú pozrieť si film bez toho, aby ste si napríklad overili, či začína ich URL link reťazcom „https“. Pred začatím sťahovania skontrolujte, či je webová lokalita pravá, prekontrolujte formát URL adresy alebo názov spoločnosti, prečítajte si o nej recenzie a skontrolujete údaje o registrácii domény.
  5. Použite spoľahlivé bezpečnostné riešenie
Zdroje: TS, -, Grayling

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK