Ľahký poobedný spánok pomôže kreativite, zdraviu aj celkovej produktivite

  • Výskumy a najnovšie štúdie potvrdzujú význam a pozitívne účinky popoludňajšieho spánku
  • Realita je však taká, že ťa osvieži a dodá ti všetky zdravotné benefity len ak ho budeš praktizovať 2x do týždňa
  • Ak to však s oddychom preženieš, môžeš byť unavenejší a aj viac chorý
spanok
unsplash
  • Výskumy a najnovšie štúdie potvrdzujú význam a pozitívne účinky popoludňajšieho spánku
  • Realita je však taká, že ťa osvieži a dodá ti všetky zdravotné benefity len ak ho budeš praktizovať 2x do týždňa
  • Ak to však s oddychom preženieš, môžeš byť unavenejší a aj viac chorý

Ako informoval britský portál Daily Mail, tvoj spánok a denný odpočinok sú veľmi úzko prepojené s tvojim osobným fungovaním, zdravým a životným štýlom. Rovnako ovplyvňuje dlhodobé prežívanie a budúce alebo súčasné ochorenie. To, že nočný spánok je kvalitný vtedy, keď trvá 7-8 hodín, je známa a mnohými overená vec.

Najnovšie prieskumy ale dokazujú, že ľudia, ktorí si doprajú krátky denný spánok raz alebo dvakrát týždenne majú až 50 percentne nižšie riziko infarktu alebo mŕtvice v porovnaní s tými, ktorí tak nerobia nikdy. Treba si ale dávať pozor. Ak to s oddychom preženieš, pokojne sa môže stať, že to bude mať pre tvoje zdravie neblahý účinok. Nielen, že zlenivieš, môžeš byť dokonca náchylnejší na choroby. Najmä počas jesene.

Nedostatok spánku spôsobuje nespavosť. Tá sa nazýva insomnia. Príčin je mnoho. Môžeš ju však zmierniť alebo natrvalo odstrániť zmenou spacích návykov. Ak táto nepomôže, konzultuj svoj stav s lekárom.

Štúdia sa vykonávala na vzorke od 35 do 75 rokov. Výsledok však nebral do úvahy mnoho vedľajších externých faktorov ako napríklad, vek, krvný tlak, dĺžku spánku či potencionálne kardiovaskulárne ochorenia.

Profesor z University of Glasgow Naveed Sattar, dlhodobo sa venujúci metabolickej medicíne sa vyjadril, že tí, ktorí si doprajú pravidelné spánky počas pracovného týždňa, sú všeobecne zdravší. Nadôvažok dodáva, že jeden alebo dva spánky počas týždňa spôsobia, že tvoj život bude organizovanejší a upratanejší.

zdroj: unsplash

Šéfom spánku je mozog a ten výrazne ovplyvňuje aj samotný spánok, ale zároveň aj spánok ovplyvňuje náš mozog. Preto je dôležité si uvedomiť, že venovať zvýšenú pozornosť spánku je veľmi dôležité, nakoľko si jednotlivci mnohokrát neuvedomujú potenciálne negatívne dopady na zdravie a nevenujú potrebnú pozornosť spánkovým cyklom.

Krátke zdriemnutie by však nemalo prejsť do takzvanej REM (pozn.red. Rapid Eye Movement) fázy spánku, kedy sa zrýchľujú pohyby očí a začíname do istej miery aj snívať,“ povedal pre StartitUP psychológ Robert Krause.

Podľa slov psychológa existuje krátke cvičenie, ktoré ťa naučí nájsť správnu mieru medzi zdraviu prospešným krátkym spánkom a zaspávaním až snívaním. Posaď sa na stoličku, zatvor si oči, daj si na prst kľúče a akonáhle začneš prechádzať do ďalšieho spánkového cyklu, ktorý ťa dostáva do hlbšieho spánku, kľúče ti spadnú, nakoľko sa uvoľní svalstvo a vtedy ťa zobudia. To je práve ten typ spánku, ktorý ti častokrát môže pomôcť prekonať najväčšie denné únavy.

Netreba však zabúdať, že najdôležitejšie je spravidelniť tvoje večerné zaspávanie a vytvoriť si 8-hodinovú spánkovú rutinu. Tá spolu s pár krátkymi dennými zdriemnutiami týždenne dokáže zázraky a pomôže ti predísť množstvu chorôb alebo aj takým denným neduhom ako sú bolesti hlavy či depresie.

Zdroj: dailymail.co.uk, British Medical Jounal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá