LASKAMIER je unikátna bratislavská platforma: ,,Vegetariánska a vegánska strava je to najlepšie čo môžeš pre seba a pre náš svet urobiť“

 • Dobré jedlo, pekné oblečenie a neodmysliteľná hudba. Za platformou LASKAMIER stojí dvojica Roman a Adriana Szabó spolu s tímom odhodlaných ľudí
 • Ich tvorba odzrkadľuje to, kým sú a princípy, ktorými žijú
 • Ak ju ešte nepoznáš, venuj kúsok času príbehu značky, od ktorej si môžeš odniesť oveľa viac, než len nejaký produkt
 • Dobré jedlo, pekné oblečenie a neodmysliteľná hudba. Za platformou LASKAMIER stojí dvojica Roman a Adriana Szabó spolu s tímom odhodlaných ľudí
 • Ich tvorba odzrkadľuje to, kým sú a princípy, ktorými žijú
 • Ak ju ešte nepoznáš, venuj kúsok času príbehu značky, od ktorej si môžeš odniesť oveľa viac, než len nejaký produkt

Ak si sa niekedy zamyslel nad tým, ako môžeš spraviť svet lepším, pokračuj v čítaní. Rovnakej problematike sa venuje aj platforma LASKAMIER. Všetko to začalo láskou k hudbe a vegetariánstvu. Znie ti meno Roman Szabó povedome? Nemýliš sa.

Romana môžeš poznať ako člena Názvu Stavby, Drvivej Menšiny, 4D či sólo interpreta DNA. Je teda jasné, že hudbou žije. Od tej však stačil iba krok k fúzii jej neodmysliteľných súčastí spadajúcich pod platformu LASKAMIER, ktorú vedie spolu s jeho polovičkou Adrianou.

„Grom je šíriť tie najzákladnejšie hodnoty, lásku a mier, pomocou všetkého, čomu sa venujeme. Pomocou hudby, kultúry a umenia spájať ľudí a spolu sa učiť, ako sa dá spraviť svet lepším. Pomocou vegetariánskeho jedla propagovať nenásilie a lásku k prírode, neplytvanie, starostlivosť o  duševné a fyzické zdravie a zdravie celej spoločnosti. Ďalej je grom priblížiť ľuďom krásu bezmäsitého jedla aj pomocou našich receptov a video-receptov JEDLODNA. Pomocou módy zase šíriť udržateľnosť a humánnosť, ktorá spočíva v recyklácii a lokálnej výrobe. Našim grom je nájsť stratený rozdiel medzi hodnotou a cenou,“ hovorí Adriana a  Roman.

Vášeň k vareniu

Okrem dlhoročnej vytrvalosti v hudbe (od roku 1995) sa Roman venuje aj ďalším projektom, ktoré dnes spadajú pod spomínanú platformu, ktorá vznikla len pred necelými dvoma rokmi fúziou existujúcich a vytvorením nových projektov.

Za chytľavé logo vďačí dvojica spolupráci s DJ Jacobom Bizzarom, ktorý Romana doprevádzal aj na koncertoch a sám sa pohybuje v hudobnej produkcii a organizovaní podujatí už úctyhodných 15 rokov, taktiež je zakladateľom Levity Festival.

Už v základoch tak dochádza k prepojeniu ďalšej časti značky – jedla s hudbou, ktoré sa, na prvý pohľad, môžu javiť ako diametrálne odlišné oblasti, no vďaka projektu s názvom JEDLODNA, ktorý Roman vedie už 7 rokov sa spojili.

„Vegetariánska a vegánska strava je to najlepšie čo môžeš pre seba a pre náš svet urobiť. Môže byť farebná, rôznorodá, zdravá, plná chutí a vôní. Projekt JEDLODNA propaguje bezmäsitú stravu. Tieto vegetariánske a vegánske videorecepty ťa môžu inšpirovať pri príprave jedla a primäť k zamysleniu sa nad tým, odkiaľ tvoje suroviny pochádzajú, ako sa k tebe dostali a či nespôsobujú bolesť inej živej bytosti. Videorecepty boli v minulosti vysielane aj na RTVS vrámci relácie PARK.“ Chutné vegetariánske recepty môžeš nájsť priamo na webe platformy.

K hudbe a jedlu sa čoskoro pridalo oblečenie

Možno si ho už zahliadol, dokonca ti niektoré tričko môže visieť v skrini. LASKAMIER zahrnula pod svoje krídla okrem dobrej hudby a jedla aj oblečenie. „Šijeme na Slovensku a tým pádom podporujeme ľudí, ktorí pracujú u nás doma a naopak nepodporujeme továrne po rôznych kútoch sveta, kde ľudia pracujú v hrozných podmienkach. Nepodporujeme viac neudržateľnú rýchlu módu, ktorá je jedným z najväčších znečisťovateľov našej planéty.“

Dvojica pod danou značkou vytvorila kolekciu oblečenia, ktorá spĺňa najzákladnejšie štandardy dnešných trendov, ako sú čisté línie, kvalitný materiál a jednoduchá farebnosť. Okrem dámskych a pánskych tričiek môžeš nájsť v ich e-shope aj dámske športové podprsenky a legíny vyrobené z pohodlnej bavlny, tiež štýlové ponožky, ktoré si hneď zamiluješ.

Množstvo ďalších vecí, ako sú plátené tašky a niektoré topy, sú upcyklované. „Neradi zahadzujeme, nerobíme to ani my a neradi sa dívame, ako to robia iní. Aj to je dôvod, prečo sa snažíme využiť všetok materiál, ktorý máme v dispozícii. Napríklad teraz sedíte na vankúši, ktorého povlek sme pripravili zo starej rifľoviny,“ informovala nás Adriana počas vegetariánskeho brunch-u, na ktorý nás dvojica pozvala, a ktorým nám Roman preukázal svoje kuchárske zručnosti.

Čo má vegetariánstvo s oblečením?

Všetky produkty a aktivity autorov spája práve životné naladenie a princíp udržateľnosti a problematika nadmerného konzumu, preto je značka LASKAMIER sústredená hlavne na osvetu verejnosti prostredníctvom vlastnej činnosti.

„My sme prestali jesť mäso z dôvodu súcitu a s uvedomením si, že aj zvieratá sú živé bytosti, ktoré si zaslúžia našu pomoc a lásku. Existuje neuveriteľné množstvo vynikajúcich zdravých jedál zo zeleniny, obilia, strukovín, byliniek a korení, ktoré nám naša matka zem ponúka,“ hovorí Roman a Adriana, ďalej dodávajú, že, okrem súcitu je činiteľov, nad ktorými by sa mal človek zamyslieť, viac.

„Okrem humánnych a etických dôvodov sú tu ďalšie – ekologické, zdravotné a ekonomické. Nedá sa pestovať toľko obilia na výkrm zvierat keď ľudia hladujú, vyrubovať kvôli potrave pre zvieratá pralesy ktoré sú pľúcami našej zeme, znečisťovať a plytvať pitnú vodu. Ubližovať a zabíjať mierumilovne tvory kvôli jedlu a prijímať tak do  tela okrem všetkých antibiotík a toxínov, ktoré mäso obsahuje aj zlú energiu ktorá nám bráni sa duševne posunúť.“

Nekupujte, adoptujte

Dôkaz o tom, že dvojica žije tým čo prezentuje, sme videli aj v podobe štyroch psov, ktorých sa Adriana a Roman ujali. „Sú to všetko „útulkáči“, ale sú skvelí,“ vraví Adriana. Pred niekoľkými rokmi stál pár aj pri zrode OZ Majme Srdce, ktoré pôsobí ako centrum pomoci pre zatúlané psy a poskytuje im potrebnú starostlivosť a prístrešok.

Napriek tomu, že sa už v OZ neangažujú, potrebu pomáhať a lásku k zvieratám nestratili. „Ja nerobím rozdiely medzi psom a kravou, proste je to živý tvor,“ dodáva Roman na margo pomoci zvieratám a prepojenosti na spôsob stravovania.

Plány do budúcna sú v procese

Napriek tomu, že je značka LASKAMIER určená pre širokú verejnosť, priestor, ktorý dvojica práve v týchto dňoch pripravuje na možnosti natáčania nových video-receptov pre sekciu JEDLODNA má komunitný charakter.

„Toto miesto pripravujeme nielen na natáčania, chceli by sme mať možnosť ho čoskoro predstaviť a sprístupniť verejnosti, respektíve širšej komunite, ktorá zdieľa náš postoj a princípy, nie je to nič veľké, snažíme sa však vytvoriť priestranný a pekný priestor“ informoval nás Roman. Daný priestor je súčasťou súkromnej záhrady patriacej k rodinnému domu, v ktorom dvojica žije a je, momentálne, vo fáze príprav.

„V minulom roku sme boli s našou značkou súčasťou niektorých marketov a podujatí, kde sme sa s nažili vytvoriť zónu, kde bolo všetko, čo k značke patrí, a teda shop, jedlo, dobrá hudba a priateľská atmosféra. Bohužiaľ, v týchto časoch sa všetky podujatia vďaka koronavírusu zrušili, veríme však, že po pandémii budeme môcť znova svoju činnosť znovu rozbehnúť a organizovať podujatia tohto charakteru.“

Rady, ako prispieť k zlepšeniu sveta

Značku nemusíš nutne podporiť len kúpou ich produktov. Ak si si v e-shope jednoducho nenašiel to pravé pre teba, podporíš ich aj vlastnou každodennou činnosťou. Toto sú rady, vďaka ktorým môžeš podľa dvojice prispieť k zlepšeniu momentálnej situácie vo svete.

 • podporovať lokálnu a ekologickú výrobu
 • skúsiť prijať vegetariánsku alebo vegánsku stravu 
 • chrániť prírodu a neplytvať jej zdrojmi
 • začať od seba- uvedomením si, kto sme a že sme všetci na jednej lodi
 • neubližovať, chrániť a pomáhať každému živému stvoreniu

„Môžu to byt aj maličkosti ako nosenie vlastnej fľaše, nákupnej tašky, recyklácia, upcyklacia a podobne. Na začiatok môžete iba skúsiť obmedziť konzumáciu mäsa. Taktiež odporúčame jogu, ktorá napomáha duševnému aj fyzickému rozvoju.“

Zdroje: laskamier, Instagram/laskamier

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech