Legendárny selfmademan Tomáš Baťa: Chodili sme do lepšej spoločnosti, chceli sme sa radiť medzi pánov

  • Príbeh Tomáša Baťu uchvátil celý svet, vypracoval sa sám z chudoby až na vrchol spoločnosti
  • Prinášame ti prvý diel trojdielneho seriálu o jeho živote, podnikateľskej inšpirácii a geniálnych nápadoch
  • Príbeh Tomáša Baťu uchvátil celý svet, vypracoval sa sám z chudoby až na vrchol spoločnosti
  • Prinášame ti prvý diel trojdielneho seriálu o jeho živote, podnikateľskej inšpirácii a geniálnych nápadoch

Zrejme niet ani jedného Čecha či Slováka, ktorý by nepoznal meno Tomáš Baťa. Známu tvár obuvníckej siete však v minulosti preslávila skôr priebojnosť, morálne zásady či chuť žiť a podnikať. Začal pracovať už ako šesťročný. „Z odrezkov kože šil som malé topánky, boli veľké sotva ako palec, ale topánky to boli,“ opisuje v Úvahách Tomáša Baťu Antonín Cekota, jeho blízky priateľ a šéfredaktor firemnej tlače Baťa.

Tieto malé topánočky potom predával na miestnych trhoch a jarmokoch. Bol teda spätý nielen s výrobou, ale aj obchodom. približuje Gabriela Končitíková, projektová manažérka Nadace Tomáše Bati a lektorka vzdelávacej organizácie Topcoach.

Dnes ti prinášame prvý diel z trojdielnej série o geniálnom obchodníkovi a marketérovi Tomášovi Baťovi, v ktorom sa dozvieš o začiatkoch svetovo známej firmy, jej problémoch i výnimočnosti samotných Baťovcov, ktorých príbeh, húževnatosť, morálka a ľudský prístup sa aj po smrti zakladateľa firmy šírili do sveta.

  • Kto bol v skutočnosti Tomáš Baťa
  • Akým bol človekom a prečo začal podnikať
  • Ako sa mu podarilo zachrániť firmu pred krachom
  • Čo znamená, keď sa uvádza, že budoval mestá v prospech ľudí

S kapitálom po matke

Rodina Baťovcov bola v obuvníckom biznise doma už od 16. storočia. Značku Baťa založil samotný Tomáš spolu so súrodencami Antonínom a Annou. Ako základný kapitál použili skromné dedičstvo, ktoré zdelili po mame. Živnosť na výrobu obuvi sa im podarilo nadobudnúť v Zlíne.

Aj napriek útlemu veku riadil Tomáš spoločnosť od úplného začiatku. Zaviedol prvú automatizovanú výrobu v roku 1904 potom, ako sa vrátil pracovného pobytu z USA. Jeho matka zomrela, keď mal 10 rokov a v pomerne krátkom čase sa jeho otec znova oženil a presťahoval rodinu zo Zlína do Uherského Hradišťa, informuje Podnikatel.

Poznáš príbeh Tomáša Baťu?

V Hradišti sa zdržal len do ukončenia základného vzdelania. Do štrnástich rokov nazbieral od svojho otca množstvo vedomostí, ktoré mu priblížili remeslo. „Keď boli zákazky, bolo čo jesť, keď neboli, bol hlad. Už ako mladý som riadil chod otcovho podnikania a držal hlad za dverami,“ spomína Tomáš na detstvo.

Potrebné pracovné skúsenosti nadobudol vo firme Fäber v Prostějove. Napriek nevôli jeho otca môžeme konštatovať, že firma na výrobu obuvníckych strojov poskytla mladému Tomášovi potrebný vhľad a inšpiráciu.

Neskôr sa Tomáš Baťa rozhodol odísť za sestrou Annou do Viedne. Tam začal s výrobou vlnených papúč, o ktoré ale nebol na trhu záujem. Uvedomil si, že podnikanie nie je až také jednoduché.

Vrátil sa k otcovi, kde sa zameral na získavanie objednávok a hľadanie dopytu. Až následne prišiel čas otvoriť si dielňu spoločne so svojimi súrodencami v roku 1894 s dedičstvom 800 zlatých po matke. Niektoré zdroje hovoria, že Baťa sa sprvoti venoval výrobe bábik, táto legenda však do histórie nezapadá.

Tomáš Baťa
zdroj: Facebook/Tomáš BAŤA

Nie, nie je to pravda. Rodina Baťa sa v Zlíne už za dôb Rakúsko-Uhorska venovala remeselnej výrobe obuvi. Tomáš Baťa posunul remeslo do „cechu“ zlínskych ševcov, ktorému hľadal odbyt od Viedne po Prahu. Po návrate z pracovnej cesty z Ameriky začal do výroby zavádzať strojné vybavenie, ktoré obsluhovali jeho spolupracovníci.

Tým dokázal vyrábať rýchlejšie a viac obuvi, čím predbehol konkurenciu a neskôr udával trend v obuvníckom priemysle. Je pravda, že fy. Baťa neskôr vyrábala aj hračky bábiky, ale aj mnoho iných produktov, ako napríklad pneumatiky, oleje, linoleum, bicykle… každá firma mala vlastný názov, aj keď patrila pod „matku“ fy. Baťa,“ upresňuje historické udalosti spoluzakladateľ múzea Baťa pod Tatrami Vladimír Zentko.

Firma začala vyrábať hračky z jediného dôvodu – aby využila odpad, ktorý vznikal pri výrobe gumovej obuvi a pneumatík. Tomáš Baťa neznášal akékoľvek plytvanie – dnes by sme ho nazvali spoločensky zodpovedným podnikateľom, ktorý dokonale napĺňa zásady zero waste princípov, ale Baťa bol pragmatik, dopĺňa Končitíková.

Zvrátil nezvrátiteľné

Podnik postavený na koncepte výroby dostupnej obuvi pre obyčajných ľudí sa odkláňal sa od zabehnutých málokusových obuvníckych tradícií a prinášal rýchlu a efektívnu výrobu. Tomáš trafil klinec po hlavičke. Po roku však traja spoločníci čelili značným problémom. Začali sa topiť v dlhoch.

Traja súrodenci v mladom veku veru nevedeli, ako firmu udržať nažive. Namiesto tvrdej práce sa rok snažili dostať medzi lepšiu spoločnosť, po tomto čase na dvere zaklopali veritelia.

„Zaviedli sme pravidelné vyplácanie tovarišov v sobotu, stroje kúpili na dlh, ostatné na zmenky,“ vraví v úvahách. „Chodili sme do pánskej spoločnosti, do hostincov, pretože sme chceli byť ako páni. Behom dňa sme sa s bratom hádali, komu patrí pánska a komu tovarišská práca.“

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Podnikatel, Tomáš Baťa, Youtube/Nadace Tomáše Bati, Úvahy Tomáše Bati

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK