Lekár Kulkovský dostal tretiu dávku: Pozerajúc na pacientov, ktorí lapali po dychu, som obavy z očkovania vypustil z hlavy

  • Primár Milan Kulkovský má za sebou tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19
  • Vedľajšie účinky sa doposiaľ nedostavili, takzvaný booster ukončil otužovaním
  • Covidové oddelenia sa však plnia, vyzýva ľudí, aby nečakali
Koronavírus
TASR/AP/Maya Alleruzzo TASR/AP/Armando Franca
  • Primár Milan Kulkovský má za sebou tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19
  • Vedľajšie účinky sa doposiaľ nedostavili, takzvaný booster ukončil otužovaním
  • Covidové oddelenia sa však plnia, vyzýva ľudí, aby nečakali

Primár Milan Kulkovský podstúpil podanie tretej očkovacej dávky proti infekcii COVID-19. Ako lekár však denno-denne vidí ľudí, ktorí na oddelenia nemocnice prichádzajú v zlom stave. Kým on po takzvanom boostri nemal ani teploty, musí sa dívať na to, ako jeho pacienti umierajú. Väčšina z nich je podľa jeho pozorovaní neočkovaných.

Na to, že sa v nemocniciach nachádza 1 300 pacientov a približne 80 % je nezaočkovaných, upozornil aj premiér Eduar Heger na tlačovej besede po rokovaní vlády.

Po tretej dávke skončil v 5-stupňovej vode

Kulkovský sa chcel po tretej dávke očkovania šetriť, lebo mal hneď v ďalší deň službu. Napriek tomu, keďže sa cítil po podaní dávky dobre, ho zlomila chuť otužovať sa.

Skončil tak vo vode, ktorá mala 5 stupňov Celzia. „Mimochodom, rameno už ani nebolí, iné ťažkosti neprišli. Pozerajúc na pacientov s Covid-19, ktorí lapajú po dychu, som akékoľvek obavy z očkovania vypustil z hlavy,“ píše na sociálnej sieti.

Okrem pomerne obľúbenej aktivity, ktorá si získava v posledných rokoch čoraz väčšiu pozornosť, považuje primár otužovanie za možnosť zlepšenia imunity. Ľudí vyzval, aby nenechávali všetko na vakcíne.

Naďalej sa chráňte respirátorom v uzavretých priestoroch a pomáhajte svojej imunite aj inými spôsobmi. Okrem zvýšeného príjmu vitamínov, vrátane D-čka, napríklad aj otužovaním. Tento rok je už neskoro, aby ste s ním začali, no krátke studené sprchy by ste vyskúšať mohli. Ak sa otužujete v riekach, buďte opatrní, píše.

Nútená reprofilizácia a odkladanie výkonov

Opisuje ďalej, že realita v „jeho“ nemocnici je pomerne napätá. „Covid oddelenie sa nám pekne naplnilo. Zostáva nám voľné jedno lôžko. Budeme musieť reprofilizovať ďalšie oddelenie. Pre zvyšujúci sa počet Covid pacientov budeme musieť obmedziť operatívu a plánované výkony. Škoda. Covid obmedzí nekovidových pacientov. Frustruje ma to. Nezomiera sa len na Covid, s Covidom, ale aj popri Covide.“

Kulkovský zároveň vyzýva ľudí, aby sa počas sviatkov správali rozumne. Správajte sa tak, aby ste vy a vaši príbuzní neboli tí, za ktorými budú o rok príbuzní a priatelia chodiť na cintoríny,uzavrel.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 4 746 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 70 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 892 pozitívnych, viac ako 75 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 352 pacientov, potvrdené ochorenie má 1 270 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 79 %. Na JIS je 121 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 127 osôb.

Tretia dávka na Slovensku

Od utorka je spustené očkovanie treťou dávkou pre osoby staršie ako 55 rokov, ktoré majú viac ako 6 mesiacov po druhej dávke. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v tlačovej správe.

O tejto možnosti sú osoby informované prostredníctvom iniciačnej SMS, v ktorej sa nachádza pridelený PIN kód. Ako uvádza agentúra SITA, žiadatelia sa tiež môžu registrovať na stránke korona.gov.sk, kde im bude pridelený termín v nimi vybranom okrese.

Imunokompromitovaní pacienti, teda ľudia so zníženou imunitou, môžu dostať tretiu dávku vakcíny najskôr po štyroch týždňoch od podania druhej dávky, pričom sa vyžaduje odporúčanie od lekára.

Všetci ostatní môžu tretiu dávku očkovacej látky dostať najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. Tretia dávka sa pritom imunokompromitovaným pacientom odporúča aj v prípade prekonania ochorenia COVID-19.

Zdroje: Facebook/Milan Kulkovsky Blog, Startitup, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie