Lekár Kulkovský: Vlažný postoj k vakcinácii nás zaradí medzi krajiny, v ktorých bude priebeh tretej vlny bolestivejší

  • Slovensko v zaočkovanosti obyvateľov v porovnaní so zbytkom Európy zaostáva
  • Lekár Milan Kulkovský za to viní časť politikov, ale aj niektorých jeho kolegov, ktorí popierajú COVID-19
protest, pandemia
TASR/Jakub Kotian
  • Slovensko v zaočkovanosti obyvateľov v porovnaní so zbytkom Európy zaostáva
  • Lekár Milan Kulkovský za to viní časť politikov, ale aj niektorých jeho kolegov, ktorí popierajú COVID-19

Primár Milan Kulkovský na svojom blogu konštatuje, že aj u nás po vzore mnohých iných krajín nastupuje tretia vlna pandémie. Vlažný postoj k vakcinácii nás podľa jeho slov zaradí medzi krajiny, v ktorých bude jej priebeh bolestivejší.

„Zaočkovaním dvoch miliónov obyvateľov sme sa nestali svedkami pandémie závažných nežiadúcich účinkov vakcín, mnohí sa ale stanú obeťami pandémie odporu voči nim,“ hovorí lekár. Je podľa neho náročné nájsť jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo je práve Slovensko z pohľadu zaočkovanosti obyvateľstva jednou z najhorších krajín EÚ. Tvrdí, že môže za tým byť  aj družobné protivakcinačné konanie celej opozície.

„Možno si to páni neuvedomujú, no ich postoj bude viesť k tomu, že časť ich neočkovaných voličov zomrie a časť bude na nich po vytriezvení poriadne nahnevaná.“ Mottom opozičného politika podľa lekára nemôže byť, „čím horšie, tým lepšie“.

zdroj: MZSR

Priznáva, že v podstate by mu nemuselo záležať na rozhodnutí jednotlivcov nechrániť sa a podstúpiť riziko nákazy ochorením, ktorého priebeh môže byť veľmi mierny, no aj smrteľný. Viacerí by si ale mali uvedomiť, že sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. „Možno keby som nebol lekár, ktorý si druhú vlnu odžil, videl množstvo utrpenia a sám sa nebál o svoje zdravie, keď som COVID-19 mal, bol by aj môj pohľad iný. Teraz ale nemôže byť iný,“ vysvetľuje.

zdroj: MZSR

Tvrdí, že nechce, aby ľudia zbytočne trpeli a zomierali. Nepáčia sa mu tiež subjektívne názory kolegov, lekárov, ktorí nevideli pacienta s COVID-19 ani cez okno a napriek tomu sa pasujú za odborníkov. Priznáva, že tým nie je ani on sám, no na liečbe niekoľkých stoviek pacientov s COVID-19 sa podieľal, a preto si myslí, že právo na názor má aj on. Pripomína, že ľudia, ktorí váhajú či sa dať zaočkovať by nemala rozmýšľať dlho. Upozorňuje, že pred infekciou človeka účinne chráni až plné očkovanie.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Kulkovský spomína na reakciu jedného lekára pracujúceho v Nemecku, ktorý pochádza z Ruska, je očkovaný, no jeho manželka nie je. „Rozhodli sa navštíviť svojich príbuzných v Rusku. Po návrate do Nemecka sa u ženy čoskoro objavili ťažkosti. Bola pozitívne testovaná na COVID-19. Ako kontaktná osoba bol testovaný aj jej manžel. Ten bol tiež pozitívny. Jeho priebeh ochorenia bol veľmi mierny,“ opisuje príbeh.

zdroj: MZSR

Ako ďalej uvádza, horšie dopadla jeho neočkovaná manželka. Jej zhoršujúci stav si vyžadoval hospitalizáciu a veľmi rýchlo aj napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Podľa posledných informácii sa ju podarilo zachrániť a od ventilátora ju mohli odpojiť, pričom dlhodobé následky ešte nemožno hodnotiť.

„Určite si aspoň 100-krát položili otázku, prečo sa nedala zaočkovať aj ona…neurobte rovnakú chybu,“ dodáva.

V Bratislave pokračujú protesty

Odporcovia očkovania sa v Bratislave zmobilizovali aj vo štvrtok. Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí potestuje už od niekoľko stoviek ľudí. Nepáčia sa im protipandemické opatreniam a vyjadrujú aj nespokojnosť s vládou. Verejné zhromaždenie má zatiaľ pokojný priebeh. Na mieste sú aj desiatky policajtov.

Protestujúci uviedli, že vyhlásili generálny štrajk, bojujú proti obmedzovaniu práv a proti genocíde národa. Kritizujú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, členov vlády i parlamentu. Negatívne sa vyjadrujú na adresu médií a novinárov. Demonštrujú proti pandemickým opatreniam, odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i testovanie na ochorenie. Pandémiu označili za podvod.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Rúška dole, hlavy hore,“ ozývalo sa z námestia. Niektorí demonštranti držia v rukách štátne vlajky či transparenty s nápismi „vakcína je vražda“ či „apartheid“. Odmietajú novelu, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Filipíny chcú neočkovaných zavrieť doma 

Ak by na Slovensku platili podobné pravidlá ako na Filipínach, odporcovia očkovania by si na námestiach príliš nezaprotestovali. Filipínsky prezident Rodrigo Duterte najnovšie varoval obyvateľov Filipín, ktorí sa nechcú dať zaočkovať proti koronavírusu, že v rámci opatrení proti nákazlivejšiemu variantu delta im môže nariadiť zákaz vychádzania. Informuje TASR  s odvolaním sa na agentúru AP.

zdroj: TASR/AP/Gerard Carreon

Duterte vo vysielaní televízie uviedol, že na podobný zákaz síce neexistuje zákon, avšak dodal, že je pripravený čeliť za jeho zavedenie aj súdnym žalobám. Podľa neho je toto opatrenie potrebné, aby sa po uliciach nemohli pohybovať ľudia, ktorí „šíria vírus na všetky strany“.

„Pre mňa za mňa môžete kedykoľvek umrieť,“ odkázal prezident tým obyvateľom Filipín, ktorí odmietajú očkovanie. Agentúra AP však pripomína, že skôr ako neochota Filipíncov nechať sa zaočkovať, túto krajinu trápi nedostatok vakcín proti koronavírusu.

Na viac ako 100-miliónových Filipínach je v súčasnosti plne zaočkovaných len necelých sedem miliónov ľudí, najmenej jednu dávku vakcíny dostalo viac ako 11 miliónov obyvateľov. Tieto počty sú však veľmi vzdialené cieľom, ktoré si určila vláda. Tá by chcela zaočkovať minimálne 60 až 70 miliónov Filipíncov.

Zdroje: Facebook/ Milan Kulkovský blog, TASR/AP, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech