Lekári upozorňujú: Masívne vypadávanie vlasov zapríčiňuje COVID-19 nielen u infikovaných

  • Lekári spozorovali vypadávanie vlasov aj u nemocničného personálu, nielen pacientov
  • Skrytou príčinou je nadmerný stres, ktorému sa telo pokúša brániť
  • Lekári spozorovali vypadávanie vlasov aj u nemocničného personálu, nielen pacientov
  • Skrytou príčinou je nadmerný stres, ktorému sa telo pokúša brániť

„Pacienti neradi počujú, keď im poviem, že ich vlasy nie sú nutnosťou na prežitie, ale je to tak,“ hovorí Dr. Emma Guttman-Yassky vedúca dermatologického oddelenia Mount Sinai’s Icahn School of Medicine. V júli sa v rámci prieskumu Survivor Corps prihlásilo až 423 z 1 567 opýtaných pacientov k nadmernému vypadávaniu vlasov. Lekári odkazujú, že za ich úbytok môže všeobecný stres a trauma z prekonaného ochorenia.

Annrene stratila väčšinu vlasov

Keď Annrene Rowe začali masívne vypadávať vlasy, nevedela, čo sa deje. „Hystericky som plakala,“ približuje, ako prežívala zistenie, že sa jej na hlave vytvorili prázdne miesta po vlasoch. Rowe bola v apríli hospitalizovaná 11 dní so symptómami ochorenia Covid-19. Následne začala pátrať po možných príčinách a zistila, že veľké množstvo pacientov, ktorí ochorenie prekonali, sa potýka s rovnakým problémom, informuje The New York Times.

Telogen effluvium, teda nadmerné vypadávanie vlasov v dôsledku stresovej situácie, zásahu do organizmu, ako je operácia, ochorenia či psychickej traumy, je bežným javom, ktorý má zvratný charakter. Je nutné prejaviť trpezlivosť voči svojmu telu a počkať, kým daný efekt nepominie a rast sa nevráti do normálu, čo trvá priemerne šesť mesiacov. Ak však stresová situácia nepominie, je možné, že si daný človek vyvinie chronické vypadávanie vlasov.

Stres pôsobí na všetkých

V zdravom cykle výmene vlasov je ich väčšina v rastovej fáze, malá časť je v čase odpočívania, a teda časom medzi rastom a vypadávaním a iba 10% je v stave vypadávania. Pri telogen effluvium vypadáva ľuďom vlasov viac, než rastie. Až 50% vlasov môže nečakane prejsť do fázy vypadávania a iba 40% ostane v rastovej fáze. Napriek zvratnosti tohto fenoménu je nemožné predpokladať koniec stresovej situácie, a teda začiatok uzdravovania vlasov.

Druhou skupinou postihnutou nadmerným vypadávaním vlasov je, momentálne, celé ľudstvo. Alopecia areata je javom vypadávania vlasov, ktorý je úzko spätý so zhoršením psychického stavu jedinca. V takom prípade napáda imunitný systém vlasové folikuly, najčastejšie začínajúce v samotnom vlase, tvrdí Dr. Mohammad Jafferany, psychiater a dermatológ pôsobiaci na Central Michigan University.

Vlasy stráca aj zdravotnícky personál a ľudia, ktorí ochorením Covid-19 nikdy netrpeli. Ich strata je spätá s emočným stresom, strachom zo straty zamestnania a neschopnosťou určiť, ako dlho bude pandémia ešte ovplyvňovať naše bežné životy.

Zdroje: Survivor Corps, The New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech