Lekári začali pózovať nahí, došla im trpezlivosť. Upozorniť chcú na dôležitý problém

  • Nemeckí praktickí lekári upozorňujú na nedostatok ochranných pomôcok prostredníctvom kampane
  • Vo svojich ordináciách sa rozhodli pózovať nahí
Blanke Bedenken
  • Nemeckí praktickí lekári upozorňujú na nedostatok ochranných pomôcok prostredníctvom kampane
  • Vo svojich ordináciách sa rozhodli pózovať nahí

Nemeckí lekári protestujú nahí – týmto spôsobom chcú upozorniť na zložité pracovné podmienky, ktoré často vykonávajú bez primeranej ochrany. „Nahota má symbolizovať, že sme bezbranní, bez ochrany,“ hovorí Ruben Bernau, rodinný lekár z Nemecka.

Nezvyčajná reakcia je súčasťou kampane „Blanke Bedenken“. Prvou lekárkou, ktorá sa odvážila týmto ťažkostiam venovať pozornosť, bola francúzska zdravotná sestra Alaina Colombié. Účastníci kampane chcú zdôrazniť, že v Nemecku je nedostatok ochranných odevov, ktoré sú nevyhnutné pri výkone ich práce.

zdroj: Blanke Bedenken

Neobvyklou kampaňou chcú pritiahnuť pozornosť politikov a dúfajú, že aj spolu s Nemeckou etickou radou dokážu zvládnuť ťažkosti, ktorým musia čeliť v práci každý deň.

„Sme vaši rodinní lekári. Na bezpečnú prácu potrebujeme ochranné vybavenie. Ak ich nebudeme mať dostatok, budeme vyzerať takto,“ píše jeden z lekárov na Twitteri.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová ešte koncom marca vyhlásila, že Nemecko čelí najvážnejšej situácii od 2. svetovej vojny. Prihovorila sa občanom s mimoriadnym prejavom, ktorý bol za štrnásť rokov, čo je pri moci, jej prvým naživo vysielaným príhovorom k národu, ak nepočítame tradičné novoročné prejavy.

Kancelárka vyzvala každého jedného občana Nemecka, aby pomohol tým, ktorí sú tvárou v tvár koronavírusu najzraniteľnejší.

„Počúvajte ma: Je to vážne. Berte to vážne aj vy. Nemecko má vynikajúce zdravotníctvo, možno jedno z najlepších na svete. Ale aj naše nemocnice budú ochromené, ak príde príliš veľa pacientov v príliš krátkom čase,“ varovala nemecká kancelárka.

Dnes nemecká vláda predĺžila platnosť varovania pred vycestovaním do zahraničia až do polovice 14. júna. Informoval o tom časopis Spiegel. Pred týmto termínom má dôjsť k opätovnému prehodnoteniu situácie, a to v úzkej spolupráci so susednými európskymi krajinami.

Dôvodom je, že ani v nasledujúcich týždňoch nebude možné bežné cestovanie do zahraničia, píše sa v návrhu. Prísne opatrenia totiž naďalej platia v medzinárodnej leteckej preprave a dodržiavať je nutné aj karanténne opatrenia či zákazy vstupu do niektorých krajín.

kampan zadarmo od startitup

Cieľom je zabrániť tomu, aby nemeckí dovolenkári hromadne vycestovali do zahraničia – ide o opatrenie zamedzujúce ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Dokument ministerstva zahraničných vecí však neuvádza, či budú môcť ľudia cestovať do zahraničia na letné dovolenky – prázdniny sa v niektorých zo spolkových krajín začínajú už koncom júna.

Varovanie pred vycestovaním do zahraničia týkajúce sa všetkých krajín sveta vyhlásil pre turistov 17. marca šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas a aktuálne platilo do 3. mája. Toto opatrenie umožňuje napríklad bezplatne stornovať už zakúpené letenky, informuje TASR.

Zdroj: blankebedenken.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech