Len 24-ročný otec umrel na COVID-19, veril, že koronavírus „nie je skutočný“. Rozhodnutie neočkovať sa trpko oľutoval

  • Mladý otec Patrick Burshia podľahol koronavírusu po tom, čo bol hospitalizovaný na JIS-ke s koronavírusom
  • Len 24-ročný Burshia priznal, že sa nedal zaočkovať, pretože počúval množstvo konšpirácií v jeho okolí
  • Rozhodnutie trpko oľutoval a vyzýval ľudí, aby sa dali zaočkovať, ak tak ešte nespravili
  • Jeho stav sa natoľko zhoršil, že musel byť napojený na pľúcnu ventiláciu, ani to ale nepomohlo
Patrik Burshia
reprofoto/NBC News
  • Mladý otec Patrick Burshia podľahol koronavírusu po tom, čo bol hospitalizovaný na JIS-ke s koronavírusom
  • Len 24-ročný Burshia priznal, že sa nedal zaočkovať, pretože počúval množstvo konšpirácií v jeho okolí
  • Rozhodnutie trpko oľutoval a vyzýval ľudí, aby sa dali zaočkovať, ak tak ešte nespravili
  • Jeho stav sa natoľko zhoršil, že musel byť napojený na pľúcnu ventiláciu, ani to ale nepomohlo

Ďalšie dieťa prišlo o rodiča a ďalší mladý život vyhasol v dôsledku dezinformácií. Patrick Burshia je ďalším prípadom, toho ako dezinformácie zabíjajú. Po celom svete sa objavuje množstvo prípadov ako je mladý otec. Už v minulosti sme informovali o mladej neveste, ktorá svoj svadobný deň strávila na ventilátore alebo o otcovi dvoch detí, ktorý si myslel, že je neporaziteľný.

Počúval veľa konšpirácií od rodiny a známych 

Burshia mal len 24-rokov, keď ho prijali na JIS-ku v Billings Clinic v Montane. Dôvodom jeho hospitalizácie bola nákaza koronavírusom.

Reportér NBC News Gabe Gutierrez navštívil v nemocnici mladého otca ešte na začiatku septembra. Burshia mal viditeľné problémy s dýchaním. Napriek tomu, že bol napojený na kyslík, miestami musel prerušiť rozprávanie, pričom lapal po dychu.

Mladý otec sa nedal zaočkovať, pretože si myslel, že nepatrí do ohrozenej skupiny vďaka svojmu mladému veku. Významnú úlohu v jeho rozhodnutí zohrali aj dezinformácie, s ktorými sa stretával vo svojom okolí často.

„Bolo tu veľa propagandy, ako napríklad, že vakcína nie je skutočne účinná. Alebo, že (COVID-19) nie je skutočný,“ uviedol mladý otec, ktorý narážal na konšpiračnú teóriu, že v skutočnosti nie sú koronavírus a pandémia reálne a slúžia len na zotročenie ľudstva elitami. „Od blízkych priateľov a rodinných príslušníkov, ktorým som skutočne dôveroval, som počul veľa svinstiev,“ dodal Burshia.

Ľudí vyzval, aby neurobili takú istú chybu ako on a informácie si v skutočne preverovali. „Skúste o tom získať správne informácie,“ vyzval ľudí.

Rozhodnutie nezaočkovať sa oľutoval 

Reportérovi povedal, že na 100 % ľutuje, že sa nedal zaočkovať a vyzval druhých, aby tak spravili. Svoju situáciu opísal ako desivú. „Neprial by som to svojmu najhoršiemu nepriateľovi. Hneď ako to bude možné, nechám sa zaočkovať a vrelo to odporúčam každému, kto tak ešte nespravil, pretože je to veľmi desivá situácia,“ povedal mladý otec.

Žiaľ, Burshia sa už nikdy nedá zaočkovať, lebo po troch týždňoch na JIS-ke podľahol koronavírusu. Spočiatku to vyzeralo, že jeho stav sa lepší, no nakoniec sa zhoršil tak, že ho museli napojiť na pľúcnu ventiláciu.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Zakaždým, keď sme ho premiestnili, neboli sme si istí, či v tej chvíli nenastane koniec, a tak som tam pre neho chcela byť a držať ho za ruku,“ povedala pre NBC News jedna zo zdravotných sestier Chrissy Baxter, ktorá sa o neho starala.

Úmrtie mladého otca oznámil na Twitteri reportér Gabe Gutierrez. „S Patrickom Burshiom som hovoril začiatkom tohto mesiaca na JIS-ke v Billings Clinic v Montane. Povedal mi, že ľutuje, že nedostal vakcínu proti COVID. Bol ale vďačný, že sa jeho stav zlepšuje. Tento víkend bohužiaľ zomrel. Mal iba 24 rokov,“ napísal na sociálnej sieti. Burshia by mal za týždeň od svojho úmrtia 25 rokov.

Je to srdcervúce, tvrdí zdravotná sestra 

Prípad Burshiu ale nie je výnimočný. Zdravotná sestra Baxter tvrdí, že pacientov je viac ako minulý rok. Postele pre nich sú pripravené už aj na chodbe. Baxter uviedla, že niekedy má dni, keď rozmýšľa, či zvládne pokračovať vo svojej práci. Ako zdravotná sestra pritom pracuje už vyše 30 rokov. „Toto je srdcervúce. Je to niečo, na čo som sa nikdy nepripravovala, alebo to nikdy neočakávala,“ uviedla zdravotná sestra.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

V Spojených štátoch podľahlo koronavírusu vyše 700-tisíc ľudí. Podľa Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) je zaočkovaných aspoň prvou dávkou 64,3 % celej populácie. Plne zaočkovaných je 55,3 % obyvateľov USA. Niektoré štáty, hlavne republikánske bašty, ako Alabama, Mississippi, Louisiana alebo Georgia zaostávajú za celoštátnym priemerom.

Zdroje: NBC News, worldometers, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie