Lengvarský: COVID pas si nepýtali ani v jednej reštaurácii. Slováci nedodržiavajú opatrenia

  • Ak by Slováci dodržiavali opatrenia tak, ako sú nastavené v COVID automate, nemali by sme takúto komplikovanú situáciu, hovorí minister
  • Uvažuje sa už aj o prevozoch pacientov do zahraničných nemocníc
32. rokovanie vlády SR - Vladimír Lengvarský
TASR/Martin Baumann
  • Ak by Slováci dodržiavali opatrenia tak, ako sú nastavené v COVID automate, nemali by sme takúto komplikovanú situáciu, hovorí minister
  • Uvažuje sa už aj o prevozoch pacientov do zahraničných nemocníc

Lockdown pre neočkovaných má v prvom rade znížiť mobilitu. Povedal to v relácii Braňo Závodský naživo v Rádiu Expres minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Hlavným problémom je podľa neho fakt, že Slováci nedodržiavajú opatrenia, ktoré platia.

Ja som bol v dvoch reštauráciách. COVID pas nepýtali ani v jednej,“ poukázal minister na nedostatočné kontroly a dodržiavanie opatrení. Nevylúčil, že opatrenia sa budú sprísňovať aj po skončení lockdownu pre neočkovaných, ktorý začína platiť od pondelka.

Na vládu som mal pripravené uznesenie o núdzovom stave. Lockdown by sme bez neho nemohli vyhlásiť. Ja sám nie som za totálny lockdown, pretože takto by očkovaní ľudia doplatili na rozhodnutie tých, ktorí mali iný názor na očkovanie,“ povedal minister.

Hranicou bude 3 200 ľudí v nemocniciach. Či bude lockdown však závisí aj od toho, či bude počet pozitívne testovaných stúpať, aká bude incidencia a krivka rastu.

Lengvarský potvrdil, že pľúcne ventilácie sú dostupné už len pre bielu medicínu, teda pre akútne necovidové stavy, ako dopravné nehody, úrazy a ďalšie ochorenia. Problémom je počet zdravotníkov.

Pripomenul, že po novom budú môcť neočkovaní ľudia ísť iba do práce a to len s negatívnym testom. Budú tiež môcť navštevovať základné obchody, ako napríklad potraviny, drogérie, lekárne či čerpacie stanice.

Môžu vychádzať von a cestovať medzi okresmi. V horších farbách majú obmedzenia aj očkovaní.

Dobré správy má minister aj pre ľudí, ktorým už uplynuli dva mesiace od podania druhej dávky. „Stačí prísť do očkovacieho centra, kde očkujú bez registrácie. Ak už uplynulo pol roka od druhej dávky, tretiu dávku dostanú aj mladší ako 55 rokov. Odporúčam však zaregistrovať sa, nebudú musieť čakať v rade,“ vysvetľuje minister.

O očkovanie rastie záujem

V minulom týždni sa nechalo prvou dávkou proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať 29-tisíc ľudí, týždeň predtým to bolo iba 11-tisíc. Nárast počtu prvoočkovancov je teda zjavný. Všetci podľa ministra dúfajú, že sa tempo očkovania bude ďalej zvyšovať.

Minister v relácii zareagoval aj na kritiku ministra financií Igora Matoviča, ktorý tvrdil, že očkovacia kampaň je nedostatočná. Lengvarský vysvetlil, že nechceli ísť agresívnou cestou, akú si vybrali napríklad v susednej Českej republike.

Dodal, že je ťažké povedať, či za lepšiu zaočkovanosť Čechov, môže práve ich agresívna očkovacia kampaň alebo skôr pozastavenie preplácania testov.

zdroj: NCZI

Lengvarský pripustil, že kampaň nepovažuje za „geniálnu”, no omnoho dôležitejšie je podľa neho robiť reálne kroky na podporu očkovania. Myslí tým posilnenie činnosti výjazdových očkovacích tímov, zvýšenie tempa očkovania v zariadeniach sociálnych služieb či úzku spoluprácu so samosprávami pri vytipovaní rizikových pacientov.

Zdroj: RádioExpres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie