Leonardo DiCaprio opäť podporuje ochranu životného prostredia. Najbližšie investuje do výroby umelého mäsa

  • Leonardo DiCaprio sa svojim záujmom o životné prostredie netají
  • Tentokrát prišiel s investíciou do výroby kultivovaného mäsa
  • Najbližšie tak finančne podporí dve firmy, ktoré sa tejto produkcii venujú
  • Leonardo DiCaprio sa svojim záujmom o životné prostredie netají
  • Tentokrát prišiel s investíciou do výroby kultivovaného mäsa
  • Najbližšie tak finančne podporí dve firmy, ktoré sa tejto produkcii venujú

Obchodný sektor bez živočíšnych potravín sa neustále mení a vyvíja. Okrem jedincov, ktorí sa mäsa v prospech životného prostredia vzdávajú, sa touto problematikou začínajú zaoberať aj známe osobnosti.

Jednou z nich je Leonardo DiCaprio. Hollywoodsky herec je najnovším významným investorom, ktorý sa rozhodol investovať do výroby kultivovaného mäsa. Ako informuje Reuters, Leonardo DiCaprio tentokrát podporil Aleph Farms a Mosa Meat.

Zatiaľ čo sa predpokladá, že globálna spotreba mäsa do roku 2050 stúpne o 40-70 %, kultivované hovädzie mäso ponúka riešenie na zmiernenie vplyvov priemyselnej výroby hovädzieho mäsa.

Mäso vyrobené bez zabíjania zvierat

„Jeden z najúčinnejších spôsobov boja proti klimatickej kríze je transformácia nášho potravinového systému,“ uviedol DiCaprio v tlačovom vyhlásení.

Farmy Mosa Meat and Aleph Farm podľa neho ponúkajú nové spôsoby, ako uspokojiť svetový dopyt po hovädzom mäse, a zároveň vyriešiť niektoré z najaktuálnejších problémov súčasného spracovania mäsa.

Spoločnosť Mosa Meat v roku 2013 predstavila prvý hamburger na svete, ktorý bol vyrobený z kultivovaného mäsa. Aleph Farms stojí za prvým kultivovaným steakom na svete, ktorý debutoval v roku 2018, uvádza Plant Based News.

Kultivované mäso, ktoré mnohí prezývajú čisté mäso, sa pestuje zo zvieracích buniek v laboratóriu. Táto technológia produkuje mäso, ktoré je na bunkovej úrovni identické s konvenčným mäsom. Rozdiel je v tom, že je vyrobené bez zabíjania zvierat.

Leonardo DiCaprio mäso klíma životné prostredie investícia
zdroj: Mosa Meet

Chutí rovnako ako klasické mäso

Podľa niekoľkoročnej štúdie od Organizácie pre výživu Spojených národov, ktorá spadá pod OSN, dobytok a mliečne výrobky stoja za 14,5 % globálnych emisií skleníkových plynov. To však nie je jediný problém.

Ďalšia štúdia ukazuje, že produkcia kultivovaného hovädzieho mäsa zníži dopad na klímu o 92 %, znečistenie ovzdušia o 93 %, využije o 95 % menej pôdy a o 78 % menej vody ako priemyselná produkcia hovädzieho mäsa.

Pri všetkých týchto výhodách sa zároveň zachováva to, prečo je pre každého milovníka mäsa ťažké vzdať sa ho. Kultivované mäso má rovnaké vlastnosti, a čo viac – chuťou sa takmer vyrovnáva bežnému mäsu, ktoré si v súčasnosti kupujeme v obchodoch.

Kúpil/a by si si mäso vypestované v laboratóriu?

Chov dobytka si vyžaduje množstvo hospodárskej pôdy, v čoho dôsledku prichádzame o dažďové pralesy. Ako štúdia zistila, kilogram hovädzieho mäsa vyžaduje niekoľko stoviek litrov vody.

Vyrábať kultivované mäso vo veľkých množstvách však nie je jednoduché, uvádza CzechCrunch. Cesta za zachovaním dostupnej ceny a zároveň nízkou ekologickou stopou potrvá roky. Aleph Farms odhaduje, že kultivované mäso pre širokú masu populácie budú schopní vyrábať najskôr v roku 2027.

DiCaprio ako patrón klímy

„Práca Leonarda DiCapria na prinášaní pozitívnych zmien pre planétu je v tesnom súlade s naším poslaním v Mosa Meat,“ povedal generálny riaditeľ Maarten Bosch. „Sme nadšení, že ho môžeme prijať ako investora a spolupracovať na udržateľnom živote súčasných a budúcich generácií,“ dodal.

Leonardo DiCaprio je už od roku 2014 poslom mieru OSN, pričom svoje zameranie smeruje na klimatické zmeny. Nie je teda prekvapením, že sa rozhodol podporiť práve produkciu kultivovaného mäsa.

Ako uvádza CzechCrunch, DiCaprio v minulosti prispel niekoľko miliónov dolárov na záchranu dažďových pralesov. Nedávno dokonca oznámil, že daruje 43 miliónov na obnovu prírody na Galapágách. Je teda zjavné, že mu klimatické zmeny a život budúcich generácií nie je ukradnutý.

Zdroje: CzechCrunch, Plant Based News, Mosa Meat, FAO, CE Delft, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech