Letiská bez plastov? Tieto svetové destinácie ukazujú, že sa to dá

  • Letecká preprava je najväčším znečisťovateľom ovzdušia, letiská chcú preto aspoň trochu prispieť k ochrane prostredia
  • Letisko v San Franciscu zakáže plastové fľaše na vodu a plastové obaly na nápoje
  • S plastmi skoncujú aj letiská v Indii
Ilustračný obrázok (pixabay.com/unsplash.com)
Ilustračný obrázok (pixabay.com/unsplash.com)
  • Letecká preprava je najväčším znečisťovateľom ovzdušia, letiská chcú preto aspoň trochu prispieť k ochrane prostredia
  • Letisko v San Franciscu zakáže plastové fľaše na vodu a plastové obaly na nápoje
  • S plastmi skoncujú aj letiská v Indii

Letecká doprava je čím ďalej populárnejšia, no problémy, ktoré spôsobuje životnému prostrediu musia riešiť nielen dopravcovia, ale aj samotné letiská. To v San Franciscu sa oficiálne zaviazalo, že už od zajtra bude predávať vodu bez plastov. Zakáže plastové fľaše ako aj nápojové boxy obsahujúce hliník či plast. Letisko chce tak aspoň trochu zmierniť obrovskú enviromentálnu stopu, akú má na našu planétu práve letecká preprava. Plasty nahradí sklom alebo certifikovanými kompostovatelnými fľašami.

„Naše letisko naďalej zastáva vedúcu pozíciu v udržateľnosti. Týmto krokom sa posúvame o veľký kus vpred k dosiahnutiu nášho zero waste cieľa, aby nič z letiska neputovalo na skládku. Vážim si podporu letiskovej biznis komunity v tomto odvážnom kroku v ochrane prostredia,“ vyjadril sa riaditeľ letiska Ivar C. Satero.

zdroj: international terminal SFO (Wikimedia, Håkan Dahlström)

Letisko v San Franciscu sa k zero waste zaviazalo v roku 2016 a úplne bez produkcie skládkového odpadu chce fungovať do roku 2021. Nové nariadenia bude pasažierom dovoľovať priniesť si na letisko vlastné fľaše, do ktorých si budú môcť napustiť vodu. Na letisku budú tiež dostupné znovupoužiteľné a kompostovateľné nádoby.

Od marca tohto roka tu tiež začalo platiť nariadenie, podľa ktorého sa letisko vzdalo plastových príborov aj tanierov a nahradilo ich kompostovateľnými. Všetky obaly na jedlo sú tiež kompletne bez chemikálií a pre prírodu nepredstavujú záťaž.

Momentálne sa iba na tomto letisku denne predá až 11-tisíc plastových fliaš a vedenie chce urobiť všetko preto, aby toto číslo zredukovalo. Letisko vo svojom interiéri nechalo pre cestujúcich zabudovať približne 100 fontániek na vodu.

zdroj: Ilustračný obrázok (Flicrk.com. Dennis Tang)

India chce byť tiež ekologická

O niečo podobné sa pokúšajú aj letiská v Indii. To v Dillí si za svoj cieľ stanovilo, že do konca tohto roka odstráni všetky jednorazové plasty zo svojich priestorov. Informoval o tom portál Business Today, letisko už viac nebude používať plastové fľaše na vodu, obaly na džúsy, jedlo či chladené nápoje.

Letisko v Dillí však nie je jediné v Indii, ktoré sa zaviazalo, že skoncuje s plastami. S touto iniciatívou prišli Airports Authority of India a považujú ju za svoju korporátnu spoločenskú zodpovednosť. Používanie plastov chcú do konca roka 2019 zakázať na 35 indických letiskách. Už teraz pristúpili k mnohým krokom, ako napríklad zakáz plastových slamiek či príborov.

Zdroj: Fly SFO, Business Today, Airports India

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech