Letné UV lúče môžu zničiť 90% koronavírusu

  • Podľa dvoch amerických vedcov môžu silné UV lúče zabíjať koronavírus
  • Iní trvajú na tom, že pandémiu môžu spomaliť, nie zastaviť
Unsplash/ Martin Sanchez TASR/AP/ Wilfredo Lee
  • Podľa dvoch amerických vedcov môžu silné UV lúče zabíjať koronavírus
  • Iní trvajú na tom, že pandémiu môžu spomaliť, nie zastaviť

Dvaja americkí vedci na dôchodku nedávno uverejnili novú štúdiu v časopise Photochemistry and Photobiology. Tvrdia, že silné letné UV lúče môžu dokázať zničiť 90% koronavírusu vo väčšine miest do 34 minút.

 Ako dôkaz svojich tvrdení používajú fakt, že mestá ako New York alebo Seattle zaznamenali v posledných týždňoch pokles nových prípadov v súvislosti so zvyšujúcou sa vonkajšou teplotou. 

23 nových prípadov za stredu. Veľké ohnisko sa tvorí v jedinom okrese

Štúdia je zároveň jednou z tých, ktoré naznačujú, že kmeňovým bunkám sa lepšie darí v chlade. Ide napríklad o prípad Brazílie, kde teplota v súčasnosti klesá a krajina sa stáva jednou z najviac postihnutých koronavírusom, píše írsky Independent.

Úroveň aktivity koronavírusu v lete klesne

Vedci použili údaje z laboratória, kde bol vírus vystavený vysokému UV žiareniu. Podľa zistení by malo slnečné svetlo ovplyvniť silu koronavírusu natoľko, že až 90% jeho buniek by bolo zničených a tie zvyšné by neboli infekčné. 

Ako podporu svojich tvrdení používajú trendy šírenia pandémie. Predpokladá sa totiž, že vírusu sa najlepšie darí v zime, keď sa aj najviac rozšíril do sveta.

COVID-19 sa rozširoval najmä v mestách v severných zemepisných šírkach. A vo viacerých južných krajinách sa mu nedarilo, pretože je tu vysoké slnečné žiarenie. To naznačuje environmentálnu úlohu slnečného žiarenia v COVID-19 pandémii,“ napísali.

Ak by ich zistenia boli pravdivé, úroveň aktivity koronavírusu by počas leta mala v čase, keď je slnečné žiarenie najsilnejšie, klesnúť nižšie ako chrípka.

UV žiarenie nemusí byť bezpečné

Ultrafialové svetlo, teda rovnaké žiarenie, ktoré vyžaruje slnko, používajú na sterilizáciu povrchov vrátane metra v New Yorku.  Aj samotný prezident Spojených štátov súhlasí s tvrdením, že teplé počasie môže koronavírus zabiť. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa UVClight21 (@uvclight21),

Naopak, viacerí vedci tvrdia, že vysoká dávka UV, ktorá je potrebné na zabitie koronavírusu, je pre ľudí nebezpečná. Súhlasia s tým, že letné teplo môže pomôcť v boji s pandémiou, avšak môže ju iba spomaliť. Kmeňové bunky vírusu sa nepodarí úplne zabiť. 

Vedec z A&M University Texarkana Dr. Neuman tvrdí, že UV lúče sú málo účinné pri zabíjaní vírusu, ktorý sa nachádza v kvapkách hlienu alebo v ústach. „Slnečné svetlo môže pomôcť v boji s vírusom, ktorý sa nachádza v našom okolí. Nezabije ale ten, ktorý sa nachádza v ústach alebo nose nainfikovaných osôb,“ tvrdí.

Počasie nemusí zohrávať žiadnu rolu

I keď sa objavili viaceré náznaky toho, že koronavírus sa najrýchlejšie šíri v chladných a vlhkých podmienkach, viaceré skutočnosti tomu nezodpovedajú. Vírus by sa mohol správať ako sezónne respiračné ochorenie, nie vždy to však platí. 

Môžeme si za to sami. Pandémia je dôsledkom ničenia prírody a prídu ďalšie, varujú odborníci

Môže byť pravda, že aj koronavírus má svoju sezónu, tak ako každý vírus. Dohady o tom, že sa mu viac darí v zime, sa však nedajú úplne potvrdiť. Napríklad v Ekvádore rástol vírus rovnako rýchlo ako na Islande, kde je chladné počasie. V USA teploty v štátoch Arizona a Texas dosahujú rekordné maximá, napriek tomu je tam ohnisko vírusu. Záleží aj na tom, aké opatrenia krajiny zvolili.

Teplota však môže mať určitý vplyv na jeho vyčistenie. Ak by aj bola pravda, že COVID-19 je sezónne ochorenie, nie je jasné, ktorá sezóna je tá jeho. V žiadnom prípade však netreba podceňovať opatrenia zavedené vládami. 

Zdroje: dailymail.com, medicalxpress.com, academic.oup.com, independent.ie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá