LGBTI ľudí Slovensko rozdelilo na 2 skupiny. Jedných práva budú akceptované, druhých nie

  • Výbor NR pre európske záležitosti schválil nariadenie
  • Zrovnoprávňuje rodičov rovnakého pohlavia zo zahraničia
  • Pre slovenské páry sa nič nemení
marcinková pride
Predsedníčka Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková a pochod za práva LGBTI ľudí, TASR/Roman Hanc, Martin Baumann
  • Výbor NR pre európske záležitosti schválil nariadenie
  • Zrovnoprávňuje rodičov rovnakého pohlavia zo zahraničia
  • Pre slovenské páry sa nič nemení

Slovensko sa o krok posunulo k zrovnoprávneniu párov rovnakého pohlavia. Na svedomí to má európsky výbor parlamentu, ktorý rozhodol, že Slovensko bude uznávať práva rodičov rovnakého pohlavia, pokiaľ boli predošle uznané v zahraničí. O udalosti informuje Denník N.

Viac práv pre rodičov

Znamená to, že ak je rodný list dieťaťa s menami dvoch matiek či dvoch otcov uznávaný v zahraničí, v plnom rozsahu ho uzná aj Slovensko. Zabezpečí sa tak právo rodičov vyzdvihnúť si dieťa so škôlky alebo právo na OČR.

Rovnaký meter však naďalej neplatí pre slovenské páry rovnakého pohlavia. Európske nariadenie ešte v stredu schválil Výbor Národnej rady pre európske záležitosti.

Denník N ďalej informuje, že za hlasovali takmer všetci prítomní na výbore, dokonca aj Anna Záborská z Kresťanskej únie. Proti hlasoval len Milan Mazurek z hnutia Republika.

K téme schválenia nariadenia sa vyjadrila aj predsedníčka výboru Vladimíra Marcinková z SaS. „Bolo by absurdné, ak by dieťa malo na papieri v Holandsku dvoch rodičov, ale len tým, že sa ocitne na Slovensku, by sme akceptovali ako rodiča len jedného z nich a druhý by v prípade úrazu alebo inej ťažkej situácie nemal k tomu dieťaťu žiadny prístup,“ uviedla.

Nespĺňame štandardy

Slovensko však aj napriek schváleniu tohto nariadenia vzhľadom na európske štandardy zaostáva. Vyplynulo to z hodnotenia plnenia prioritných odporúčaní adresovaných Českej a Slovenskej republike v roku 2022 z dielne Európskej komisie proti rasizmu. Komisia o tom informovala v tlačovej správe.

Slovenská republika totiž doposiaľ nevykonala odporúčanie ECRI, ktorým je vypracovanie akčného plánu pre LGBTI ľudí. Súčasťou akčného plánu mali byť aj ustanovenia o zvyšovaní informovanosti verejnosti o podmienkach, v ktorých LGBTI osoby žijú.

Plán by mal podporovať lepšie pochopenie ich situácie, chrániť ich pred trestnými činmi z nenávisti, nenávistnými prejavmi a diskrimináciou a zabezpečiť účinnosť ich práva na rovnosť.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) pred pochodom za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022. Sprievod zo Zámockej ulice na Námestie SNP za obete tragédie zorganizovali Iniciatíva Inakosť a Dúhový Pride Bratislava.
zdroj: TASR/Dano Veselský

Zo záverov teda vyplýva, že Slovensku sa nepodarilo prijať akčný plán a súvisiace právne predpisy zamerané na posilnenie rovnosti LGBTI ľudí. Komisia v súvislosti s útokom na Zámockej ulici v Bratislave v októbri 2022, pri ktorom zomreli dve LGBTI osoby, zdôraznila, že útok bol na najvyššej politickej úrovni považovaný za výsledok dlhodobej prítomnosti nenávistných prejavov voči LGBTI osobám v politickom diskurze.

Viaceré pokusy parlamentu alebo vlády o zavedenie právnych predpisov alebo usmernení zameraných na posilnenie rovnosti LGBTI boli doteraz neúspešné,“ uviedla ECRI s tým, že je najvyšší čas, aby orgány prijali akčný plán a verí, že vláda prijme a podporí legislatívne iniciatívy zamerané na boj proti nenávistným prejavom a trestným činom z nenávisti voči LGBTI osobám.

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá