Liek Remdesivir ako zázrak v boji s koronavírusom? Spojené štáty hlásia pozitívne správy o lieku proti COVID-19

  • Remdesivir je liek, ktorý by sa mohol osvedčiť v boji proti koronavírusu
  • Dokazujú to správy z univerzity v americkom Chicagu, ktoré hlásia veľmi pozitívne účinky lieku
BeFunky-collage (2)
Unsplash/News Room gilead.com
  • Remdesivir je liek, ktorý by sa mohol osvedčiť v boji proti koronavírusu
  • Dokazujú to správy z univerzity v americkom Chicagu, ktoré hlásia veľmi pozitívne účinky lieku

Biofarmaceutická spoločnosť Gilead Sciences je veľmi blízko k vytvoreniu lieku proti COVID-19. Nemocnica v Chicagu liečila pomocou lieku Remdesivir pacientov nakazených novým koronavírusom a preukázalo sa, že liek má priaznivé účinky. Informuje o tom americký New York Times.

V súčasnosti je liek klinicky sledovaný a testovaný na pár pacientoch. Liek Remdesivir z dielne firmy Gilead sa javí ako veľmi účinný a mierni príznaky koronavírusu, ako sú vysoké horúčky alebo dýchavičnosť. Niektorí pacienti boli z nemocnice prepustení po menej ako jednom týždni.

kampan zadarmo od startitup

Univerzita v Chicagu najala do klinickej štúdie 125 ľudí, ktorí boli nakazení vírusom COVID-19. Z tohto počtu malo 113 ľudí s vírusom závažné ťažkosti.

Pacienti sa liečili každý deň infúziami práve látkou Remdesivir. Podľa údajov portálu statnews.com, jeden z pacientov po liečbe povedal, že Remdesivir je zázrak. Zotavil sa po dvoch infúziách.

„Najlepšia správa je, že väčšina našich pacientov už bola prepustená, čo je skvelé. Zahynuli iba dvaja pacienti,“ uviedla pre statnews.com Kathleen Mullane, špecialistka na infekčné choroby z univerzity v Chicagu.

Doteraz neboli zverejnené žiadne iné výsledky účinku tohto lieku, aj napriek tomu, že ho v USA testujú ďalšie nemocnice. Preto je táto správa obzvlášť pozitívnou.

Štúdia má svoje limitácie, ako je fakt, že nie sú dostupné dáta z placebo efektov tohto lieku. Placebo efekt nebol ani aplikovaný.

Český vedecký úspech

Remdesivir bol už dávnejšie identifikovaný ako jeden z mnohých liekov, ktoré by mohli mať pozitívne účinky na pacientov nakazených vírusom COVID-19.

Úspech firmy Gilead Sciences odzrkadľuje aj hodnota jej akcií, ktoré od začiatku roka vzrástli o 23%. Za úspechom firmy stojí aj český vedec Antonín Holý. Ten objavil niekoľko antivirotík proti HIV/AIDS alebo iných vírusov.

Na základe výskumu Holého v Českej akadémie vied sa začali skúmať rôzne antivirotíká ešte počas Československa. Keďže sa finančne náročných výskumov nechcel nikto z bloku ZSSR chytiť, podujala sa toho americká spoločnosť Bristol-Myers.

Tá však neskôr s výskumom nepokračovala, pretože sa jej nezdal veľmi reálny. Holého patenty na Akadémii vied odkúpila ešte v roku 1990 ďalšia americká spoločnosť, spomínaná Gilead Sciences.

Pod taktovkou tejto firmy sa ukázalo, že Holého výskum stál za to a dokázali sa vyvinúť niektoré  účinné protilátky proti HIV alebo opary, či hepatitídu typu B. Za licenčné poplatky dostáva Česká akadémia vied približne 2 miliardy českých korún ročne.

Zdroje: Nytimes.com, Statnews.com, Idnes.cz, Web.archive.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech