Lipšic reaguje na kritiku svojho zákona: Za tie „drakonické“ tresty hlasovali aj smeráci

  • Daniel Lipšic pripomenul, že ním navrhovaný Trestný zákon získal toho času 117 hlasov
  • Jeho príprava trvala roky
  • Šutaj Eštok sa do neho ostro pustil
daniel lipšic
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, TASR/Jaroslav Novák
  • Daniel Lipšic pripomenul, že ním navrhovaný Trestný zákon získal toho času 117 hlasov
  • Jeho príprava trvala roky
  • Šutaj Eštok sa do neho ostro pustil

Počas včerajšieho výstupu pred médiami, na ktorom noví ministri zhodnotili ich pôsobenie po 100 dňoch vo vláde, sa šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ostro pustil do špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Počas tlačovej konferencie ho nazval „verným nohsledom Igora Matoviča“ a obvinil ho z toho, že asistoval pri krivení spravodlivosti a únose štátu. Narážal tým na trestný zákon vtedajšieho ministra Daniela Lipšica, ktorý v roku 2005 prijal parlament.

Dávame jasne na vedomie, že sa trestné kódexy zmenia, že Slovensko bude opäť civilizovanou demokratickou krajinou, ktorá bude mať moderný právny poriadok aj v rámci trestnej legislatívy, ktorý sa priblíži vyspelým demokratickým krajinám na Západe od nás,“ uviedol Šutaj Eštok. 

Lipšic reagoval

Prostredníctvom sociálnej siete na niektoré argumenty a tvrdenia, ktorými zmenu Trestného zákona predstavitelia koalície odôvodňujú, zareagoval Lipšic. Tvrdí, že v súvislosti s diskusiou o zmenách v trestných kódexoch zaznieva opakovane argument, že Slovensko má od prijatia nového Trestného zákona v roku 2005 „drakonické“ trestné sadzby v porovnaní s inými krajinami.

Je pravdou, že nový Trestný zákon zvýšil trestné sadzby. Avšak nielen za ekonomické či korupčné trestné činy, ale aj za násilné trestné činy, či trestné činy proti slobode a ľudskej dôstojnosti, uviedol špeciálny prokurátor. Dodal, že trestné sadzby za vraždy, znásilnenia a lúpeže nikto, našťastie, znižovať neplánuje.

Lipšic tiež uvádza, že diskusia o výške trestných sadzieb je legitímna, a to aj napriek tomu, že v súčasnosti pred súdom stoja vplyvní predstavitelia politiky a oligarchie. Problematická je však podľa neho rýchlosť, ktorou sa koalícia snaží zmeny presadiť.

Lipšic totiž ešte ako minister spravodlivosti viedol proces rekodifikácie trestných zákonov v roku 2005. Zdôrazňuje, že príprava a diskusie o nových kódexoch trvali niekoľko rokov, čo vyústilo v masívnu podporu nového Trestného zákona zo strany poslancov, kde zaň hlasovalo až 117 poslancov vrátane väčšiny vtedajšej opozície, a len jeden hlas bol proti. Len by bolo fajn argumentovať aspoň trochu korektne. A nezabúdať, dodal špeciálny prokurátor.

Ide vraj o amnestiu

K navrhovaným zmenám v novele Trestného zákona sa vyjadril aj exminister vnútra Roman Mikulec (hnutie Slovensko). Tvrdí, že nie sú primerané a ani odradzujúce. 

Mikulec zdôraznil, že vládna koalícia potrebuje „amnestovať“ všetkých, ktorí jej boli alebo sú blízki. „A je vám úplne jedno, čo spôsobí novela do budúcna v rámci systému práva v SR,“ povedal.

Tvrdí, že množstvo trestných činov bude premlčaných alebo sa prestanú vyšetrovať, stačí, že bude novela účinná jeden deň. Pýta sa koalície, či chce, aby si páchatelia trestnej činnosti hovorili, že stojí za to kradnúť. Zároveň povedal, že koalícia pred parlamentnými voľbami nesľubovala takúto zmenu Trestného zákona.

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SASKA) ďalej pripomenula, že legislatíva sa zameriava na ochranu páchateľov a korupčníkov, a nie na ochranu obetí. Upozornila, že ambíciou vládnych predstaviteľov je zabezpečiť si beztrestnosť, preto sa venuje Trestnému zákonu, hoci na Slovensku kolabuje zdravotníctvo i školstvo.

Zdroje: Facebook/Daniel Lipšic, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá