Rozprávali sme sa s Milošom Zemanom, hovoril aj o urážkach Fica na Čaputovú /SNKZ #50

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 30. apríla, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

SPRÁVY, NA KTORÝCH ZÁLEŽÍ 

Redaktor Startitup urobil rozhovor s bývalým českým prezidentom Milošom Zemanom. Rozhovor prebiehal v Prahe, v kancelárii ex prezidenta. Otvorene tak odpovedá na to, či platí jeho podpora pre Roberta Fica aj po tom, čo majú úplne opačný postoj k vyzbrojovaniu Ukrajiny alebo čo očakáva od nového prezidenta Petra Pellegriniho. V debate sa dostaneme aj k urážkam Fica na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. Fico niekoľkokrát spomenul, že je podľa neho americká agentka. 

V Bánovciach nad Bebravou sa šíri norovírus, ktorý spôsobuje nepríjemné symptómy vrátane zvracania a hnačky. Nákaza sa šíri z výdajne stravy a postihuje aj ďalšie regióny, vrátane Nového Mesta nad Váhom, ako informovala reportérka RTVS Dominika Kusá. 

Potravinársky sektor na Slovensku čelí vážnemu problému s nedostatkom pracovníkov. Mnoho skúsených zamestnancov odchádza do predčasného dôchodku, čím sa znižuje dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily. To vedie k výraznému nárastu personálnych nákladov pre potravinárske firmy. 

Príspevok na drahé energie, ktorý štát prisľúbil nadchol mnohých. Nakoniec však jeho rozdávanie nie je úplne jednoznačné. Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková bola v relácii TRIbúna. Vyhlásila tam, že súčasný pokles cien energií môže znamenať, že dotácie už potrebovať nebudeme.

Vláda naťahuje pomocnú ruku tisícom Slovákov. Tí, ktorí sa ocitli v nepríjemných podmienkach kvôli energetickej kríze, môžu požiadať o lákavý príspevok. Vyčlenených 36 miliónov eur poputuje na obnovu tisícov domov. Projekt Obnov dom aj Obnov dom mini môže byť záchranou pre slovenské domácnosti.

Voľby by opäť vyhrala strana SMER-SD

Nové radary u našich susedov prekvapili vodičov, ktorí sú zvyknutí dostávať tresty za prekročenie rýchlosti. Na Slovensku sa pri zavádzaní radarov diskutovalo o monitorovaní rýchlosti, červenej na semaforoch a zastavení pri značke STOP, zatiaľ iba teoreticky. 

Poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková naznačuje, že oneskorená voľba ústavného sudcu visí len na očakávaní, či Robert Fico opäť kandiduje. Informoval o tom Denník N. „Ide o to, či Robert Fico sa rozhodne opätovne uchádzať o miesto na Ústavnom súde,“ uviedla členka parlamentu za stranu SaS v diskusii. 

Ak by sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky konali tento mesiac, vyhrala by ich momentálne vládnuca strana Smer-SD Voľby by vyhrala so ziskom 21,2 percenta hlasov. Progresívne Slovensko by im však šliapalo na päty a to s podporou 20,1 percenta voličov.

Nebezpečný bankový vírus opäť ohrozuje Slovákov. Dokáže ti ukradnúť bankové údaje a poslať peniaze tak, kam chce. Robí to často bez povšimnutia, a tak sa môže stať, že ti jedného dňa neznámy páchateľ vybieli účet.

V utorok popoludní sa za Prešovom v smere na Kapušany zrazilo auto s motorkárom. Mladý, len 29-ročný motorkár na mieste podľahol svojim zraneniam, informuje portál TV Markíza„Motorkár utrpel zranenia, ktorým napriek snahe záchranárov na mieste podľahol,“ informovala polícia. Tridsať deväť ročný vodič auta, ktorý sa s motorkárom zrazil, sa na mieste podrobil dychovej skúške. Tá mala negatívny výsledok. Zatiaľ presná príčina nehody ako aj miera zavinenia nie je známa, odhalí ju až vyšetrovanie. Vodiči pri prejazde úsekom majú zvýšiť opatrnosť.