Listové bomby a zvieracie oči. Ukrajinské ambasády terorizuje desivá pošta

  • Po výbuchu v Madride je tu ďalšia bizarnosť
  • Šéf ukrajinskej diplomacie sa domnieva, že balíky rozposlali Rusi
ukrajina protiutok
Ilustračný obrázok, TASR/AP/Evgeniy Maloletka
  • Po výbuchu v Madride je tu ďalšia bizarnosť
  • Šéf ukrajinskej diplomacie sa domnieva, že balíky rozposlali Rusi

V priebehu uplynulých dní dostalo 17 ukrajinských veľvyslanectiev a konzulátov takzvané „listové bomby“, uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Ide o krvavé balíky, ktoré obsahujú oči zvierat, čo šéf ukrajinskej diplomacie povedal v rozhovore pre CNN. 

Začalo to s výbuchom na ukrajinskom veľvyslanectve v Španielsku. Ale to, čo nasledovalo po tomto výbuchu, bolo divnejšie a dokonca by som povedal, že to bolo choré,“ uviedol Kuleba.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová na Kulebove tvrdenia pre CNN reagovala len slovom „psycho“.

Guardian uvádza, že v zásielkach sa veľakrát nachádzala krv a zvieracie oči. 

Zamestnanec otvoril krabicu a ozvalo sa cvaknutie, odhodil ju a potom počul výbuch,“ cituje denník Serhiia Pohorelceva, veľvyslanca v Španielsku. „Aj keď v čase výbuchu balík nedržal, zranil si ruky a bol otrasený,“ dodal.

Po výbuchu v Madride sú tu listové bomby

The Guardian uviedol, že stredajší výbuch listovej bomby na ukrajinskom veľvyslanectve v španielskej metropole Madrid ľahko zranil pracovníka strážnej služby pred budovou veľvyslanectva. List bol určený ukrajinskému veľvyslancovi Serhijovi Pohoreľcevovi.

Okrem ukrajinskej ambasády doručili listové bomby v uplynulých dňoch aj na americké veľvyslanectvo v Madride, na španielske ministerstvo obrany, do zbrojárskej firmy v meste Zaragoza na severe Španielska a tiež na leteckú základňu Torrejón de Ardoz, odkiaľ sa odosielajú zbrane pre ukrajinskú armádu. Minulý týždeň dostal takúto zásielku aj španielsky premiér Pedro Sánchez.

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko uviedol, že podozrivé balíky dostali aj ukrajinské veľvyslanectvá v Maďarsku, Holandsku, Poľsku, Chorvátsku a Taliansku. Obdobnú zásielku potvrdila aj ukrajinská ambasáda v Prahe.

Ukrajinskí predstavitelia tiež uvádzajú, že niekto poškodil vstup do bydliska ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne a ambasáda v Kazachstane dostala falošnú bombovú hrozbu.

K zaslaniu listových bômb sa zatiaľ nikto neprihlásil a španielske úrady nezverejnili informácie o potenciálnych podozrivých. „Cítim pokušenie rovno pomenovať Rusko, pretože v prvom rade si musíte odpovedať na otázku, komu to prospieva?“ reagoval šéf ukrajinskej diplomacie na otázku, kto podľa neho za zásielkami stojí.

„Možno je táto teroristická odpoveď ruskou reakciou na diplomatickú hrôzu, ktorú sme vytvorili pre Rusko na medzinárodnej scéne a takto sa snažia brániť, zatiaľ čo prehrávajú skutočné diplomatické bitky,“ dodal Kuleba.

Moskva poprela akúkoľvek zodpovednosť v spojitosti s rozoslaním podozrivých balíkov v Španielsku. Ruské veľvyslanectvo v Madride v stredu uviedlo, že „akékoľvek teroristické hrozby alebo činy, navyše namierené proti diplomatickým misiám, sú absolútne odsúdeniahodné“.

Vojna pokračuje

Teror na veľvyslanectvách sa odohráva počas ruskej invázie na Ukrajinu, Najnovšie správy uvádzajú, že z ruského zajatia bolo počas vojny na Ukrajine doposiaľ oslobodených viac ako 1 000 jej občanov, uviedol v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informácie TASR prevzala od stanice Sky News.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Ukrajinský líder vo večernom vyjadrení zverejnenom na sociálnej sieti súčasne zdôraznil, že jeho krajina musí zabezpečiť návrat všetkých svojich občanov, ktorí sa dostali do zajatia ruských síl.

Rusko a Ukrajina sa počas vojny, ktorú Moskva rozpútala napadnutím susednej krajiny vo februári tohto roka, opakovane dohodli na výmenách zajatcov. Najnovšiu výmenu zorganizovali tento piatok a obe krajiny pri nej prepustili po 50 príslušníkov ozbrojených síl.

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá