5 unikátnych kúpalísk, ktoré sa oplatí toto leto navštíviť

  • Aj keď nás letné mesiace ešte nezastihli, o horúce teploty už na Slovenku nie je núdza
  • Kam sa však v Bratislave a okolí tento rok naozaj oplatí zájsť sa schladiť ?
  • Pripravili sme výber kúpalísk a bazénov, z ktorých odídeš spokojný
tutu
pexels.com/xbionic
  • Aj keď nás letné mesiace ešte nezastihli, o horúce teploty už na Slovenku nie je núdza
  • Kam sa však v Bratislave a okolí tento rok naozaj oplatí zájsť sa schladiť ?
  • Pripravili sme výber kúpalísk a bazénov, z ktorých odídeš spokojný

Mičurín

Na kupalisku Mičurín v mestskej časti Staré Mesto sa kvôli rekonštrukčným prácam nemohli ľudia kúpať celé dva roky. O to väčšiu radosť prinieslo vlaňajšie otvorenie tohto výnimočného kúpaliska v areáli Ekoiuventy, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Na atraktivite mu pridáva aj fakt, že bazén je “schovaný” v zeleni pred okolitým svetom a ponúka nádherný výhľad na Bratislavský hrad.

Sezóna sa tu začína zvyčajne v polovici júna a momentálne čakáme na informácie, či sa aj toto leto môžeme tešiť na bezplatné vstupné. Mesačné náklady na chod kúpaliska vychádzajú na zhruba 5-tisíc eur, minulý rok ich v plnej výške hradil rezort školstva. Išlo o veľmi dobré riešenie, nakoľko bol počet vstupov limitovaný na 150 ľudí, takže si tu každý našiel svoje miesto.

Kúpalisko Mičurín je denne otvorené od 09:00 do 19:00. Mnohým pracujúcim sa  osvedčilo aj ako vynikajúce prostredie pre doobedný homeworking. Od rána do poobedia si tu človek vystačí so slušnejším notebookom s plnou batériou. Po obede okolo 15:00 sa už kúpalisko začína plniť na plnú kapacitu.

Sprístupnením kúpaliska sa naše aktivity nekončia, práve naopak, začínajú. Našim cieľom je vrátiť život celému areálu a umožniť deťom vzdelávať sa v rôznych odboroch, tak, ako to bolo v minulosti,“ hovorí pre Bratislavské Noviny predsedníčka občianskeho združenia Hrad-Slavín, ktoré sa o obnovu kúpaliska zaslúžilo, Sabina Barborjak. Financie použité na revitalizáciu celého areálu predstavujú sumu vo výške takmer 90.000 eur.

x-bionic

Pre tých najnáročnejších je tu už dobre známy komplex x-bionic aquatic sphere v Šamoríne s nadštandardným vybavením. Na svoje si tu prídu klienti, ktorí hľadajú oddych a relax ako aj aj vrcholový športovci s olympíjskymi ambíciami.

K dispozícii tu je 50 metrový vonkajší olympijský bazén s teplotou 27⁰ C, 25 metrový vnútorný bazén s teplotou 27⁰ C, ako aj prieplavový rekreačný bazén s teplotou 33⁰ C. Natrafiť sa tu dá aj na vodné atrakcie ako gejzíry, masážne trysky či „divoká rieka“. Nielen pre deti sú v areáli k dispozícii aj celoročné interiérové a exteriérové tobogány.

V rámci vnútorných a vonkajších bazénov je celá bazénová časť navrhnutá v súlade s požiadavkami na organizáciu tréningových kempov, ako aj organizáciu športových podujatí v plávaní, vodnom póle či synchronizovanom plávaní. Jendorázové vstupné na 1,5 hodiny vychádza na 4,50 eur, otváracie hodiny sú už od 6:00 rána do 22:00 večera.

Stredisko otvorilo svoje brány už v roku 2014, pričom náklady na jeho vybudovanie sa mali pohybovať okolo 100 miliónov eur.

Bio bazén Borovica

Na polceste medzi Stupavou a Malackami sa nachádza areál Kamenný mlyn. V krásnom prostredí borovicových lesov tu nájdete bio bazén Borovica. Upravený areál kúpaliska s čistou vodou bez chémie, v ktorom si prídu na svoje najmä ľudia, ktorí príliš nedôverujú prírodným jazerám, no ani prechlórovaným bazénom.

Bio bazén Borovica je otvorený od roku 2013. Riaditeľ areálu František Vajarský sa inšpiroval technológiou bio bazénov v Nemecku, kde bol po prvýkrát takýto typ bio bazénu vytvorený už v roku 70. rokoch. Prírodné bazény majú výhody konvenčných bazénov, ale zároveň rešpektujú životné prostredie, čo sem láka čoraz viac zvedavcov.

 „Bio bazén je čistený rastlinami, vyzerá to ako kúpalisko, ale je to v podstate prírodné jazero, kde nie je použitá nijaká chémia,“ vysvetľuje František Vajarský pre dnes24.sk. Bazén ma dve časti – okrajové čistiace a hlavnú kúpaciu.

Voda v bazéne je prísne kontrolovaná, každé dva týždne sa odoberajú vzorky. Na Slovensku je bio bazén Borovica unikátom. Bol prihlásený aj do svetovej súťaže bio bazénov. BSK ho dokonca zaradil medzi top 10 destinácií pre turistov v kraji. Navštíviť ho môžete od pondelka do nedele v časoch od 10 rána do 20:00. Vstup na celý deň pre dospelú osobu je 6 eur.

Bazén Golem club Central

Central bol v minulosti známy pre kúpele, ktoré poznali Bratislavčania vďaka 50-metrovému plaveckému bazénu. V multifunkčnom objekte plavecká päťdesiatka síce nie je, nahradil ju ale 25-metrovým antikorovým bazénom, ktorý je súčasťou siete Golem club. Bazén nájdete na druhom poschodí obchodného domu. Najväčším lákadlom je strešná terasa s vírivkou, čo zážitku dodáva ten správny urban feeling. Teplota vody je minimálne 27 °C.

Jeden vstup do bazéna je na 1,5 hodiny. Čas sa však začína rátať prechodom cez turniket, čiže v šatni sa nemusíš ponáhľať. V cene bazéna je aj jacuzzi na terase.

Vstupy tu fungujú len na permanentkovom systéme. Päť vstupov stojí  25 eur, 10 vstupov 40 eur , pričom kredit platí tri mesiace. Otváracie hodiny sú v časoch od 6:00 rána do 22:00 večera. GOLEM Club spadá pod spoločnosť PREMIUM FIT, s.r.o., ktorá podľa Finstatu v roku 2016 znížila zisk o 6 % na 308 199 € a tržby jej narástli o 7 % na 4,837 mil. €.

Plavecká akadémia Limbach

Len pár minút jazdy z Bratislavy vznikla minulý mesiac nová plavecká prevádzka, ktorá poteší najmä rodičov s deťmi. Má ju na svedomí mnohými obľúbená Plavecká akadémia, ktorá už nie je len plaveckou školou ale aj prevádzkovateľom šiestich plaveckých centier v rámci celej Bratislavy. Ich bazén so špeciálnymi filtračnými technológiami sa nachádza v budove uprostred viníc, hneď vedľa jednej z dizajnovo najprepracovanejších škôlok na Slovensku.

„Naše plavecké centrum je určené pre deti od 6 mesiacov. Deti plávajú s rodičmi alebo s trénermi akadémie, pričom postupne absolvujú kurzy od aquababy, ďalej nasledujú skupinové kurzy spolu s trénermi. Naše centrum je tiež špecifické využívaním najmodernejšej filtračnej technológie so špičkovou úpravou vody. Plavecký bazén v Limbachu je vybudovaný najmä pre deti,  preto si kvalitu vody s teplotou nad 31°C prísno strážime.

Na úpravu vody slúži UV lampa, ktorá pôsobí priamo na vodu a dezinfikuje ju,“ hovorí vedúca prevádzky Adriana Hrtanová pre Startitup. K dispozícií je tu aj sauna pre dospelých ako aj špeciálna sauna pre deti, v ktorej je teplota okolo 50°C.

Podľa informácií, ktoré nám vedenie prevádzky poskytlo, bol bazén vybudovaný z prostriedkov investora, takže náklady samotnej Plaveckej Akadémie boli minimálne. Podľa Finstatu spoločnosť Plavecká akadémia, s. r. o. v roku 2017 zvýšila zisk o  257 % na 27 418 € a tržby jej narástli o 10 % na 221 404 €.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech