74-ročný slovenský bežec dokazuje, že šport nepozná vek. Vyhral newyorský maratón

• Aj ty si občas povieš, že na vrcholové výkony si už starý? Tento slovenský maratónec ti môže byť príkladom. Ide naplno aj vo svojich 74 rokoch a dosahuje nevídané úspechy.
collageedwed
unsplash.com, fb/O2 Kordícky Extrém

Zanietený bežec Ján Hazucha zo Zvolena popiera mnohé predsudky, ktoré vládnu v našej spoločnosti. Kým niektorí jeho rovesníci už pomaly chodia o paličke a trápia ich mnohé zdravotné problémy, on sa teší pevnému zdraviu a je možno viac fit, než podaktorí dvadsiatnici. Behanie je jeho životnou filozofiou a vášňou. Ján tak vyvracia aj známe tvrdenie „športom k trvalej invalidite“. Ako inak by totiž dnes dokázal vyhrávať maratóny?

Jeho najnovším úspechom sa pred pár dňami stalo víťazstvo na slávnom New Yorskom maratóne v kategórii muži od 70 do 74 rokov. Už len zúčastniť sa tohto športového eventu je zrejme snom každého nadšeného vytrvalostného bežca, nieto ho ešte vyhrať. Podľa informácií myzvolen.sme.sk to bol Jánov životný sen, ktorý si teraz so skvelým časom 3:34:14 konečne splnil. Naozaj obdivuhodný úspech a úžasná reprezentácia Slovenska!

Nejde však o Jánov prvý športový úspech takéhoto rangu. Darí sa mu totiž vyhrávať maratóny vo svojej kategórii po celom svete. Pred dvomi rokmi si napríklad odniesol víťazstvo z Bostonského maratónu, ktorý neslávne preslávil teroristický útok. Umiestnil sa s časom 3:30:33. Predtým to boli víťazstvá na maratónoch v Berlíne, Aténach, Viedni, Prahe či Košiciach. Zvolenčan za bežeckými pretekmi cestuje po celom svete, no samozrejme nevynecháva ani domovinu.

Ján Hazucha môže ísť mnohým Slovákom príkladom, že život nepozná vekové limity a treba si ho užívať naplno. Ak sa ti teda nabudúce niečo nebude chcieť alebo budeš lenivý trochu si zašportovať, spomeň si na tohto bežca. :)