Bratislava v žiare reflektorov. The Guardian píše o prekročení tieňa krásnej Viedne, ale aj o drogách v Petržalke

  • Portál The Guardian si hneď v prvý deň nového roka zobral na paškál naše hlavné mesto
  • Oslávil s nami 25. výročie samostatnosti hlavného mesta a popísal jeho silné aj slabé stránky
  • Nechýbajú citácie súčasného a bývalého primátora mesta, prehľad histórie, pochvaly aj kritika
16601653_790422604429407_1884752514666532911_o
facebook.com
  • Portál The Guardian si hneď v prvý deň nového roka zobral na paškál naše hlavné mesto
  • Oslávil s nami 25. výročie samostatnosti hlavného mesta a popísal jeho silné aj slabé stránky
  • Nechýbajú citácie súčasného a bývalého primátora mesta, prehľad histórie, pochvaly aj kritika

V prvý deň nového roka naša republika oslavovala svoje 25. narodeniny ako samostatná krajina. Na dôležitý míľnik nezabudli ani svetové médiá a napríklad na webe denníka The Guardian sa objavil rozsiahly článok venovaný Bratislave. Venuje sa v ňom histórii, vývoju mesta, jeho častiam, kultúre aj budúcnosti.

Zvládli sme to

Už v úvode portál napísal, že Bratislava už viac nie je v tieni veľkej Viedne, Budapešti či Prahy, ale striasa zo seba reputáciu z komunistickej éry a znovuobjavuje svoju pozíciu v srdci Európy. V minulosti jeden z návštevníkov mesta povedal, že je to miesto exotického mixu Slovanov, Maďarov, Židov a Germánov. Multikultúra mestu síce zostala, no mnohé sa zmenilo. Hnacím motorom je podľa The Guardian na jednej strane lákanie technologických a mediálnych spoločností na naše územie, no a na strane druhej záľuba turistov v našich barokových palácoch, úzkych, kľukatých uličkách či dostupných barov.


Ivo Nesrovnal povedal: „Mesto malo len štvrť storočia na to, aby sa vyvinulo ako hlavné mesto, vyvinulo vlastné štruktúry, zatiaľ čo sa potýkalo s klasickými problémami, ktoré má každé iné hlavné mesto. 25 rokov dozadu mnohí predpokladali, že Slovensko to nezvládne, ale zvládli sme to.“ A hoci prvotná exotika kultúr už možno pomizla, Bratislava stále môže čerpať zo svojej lukratívnej polohy v centre Európe. Aj napriek problémom s parkovaním či transportom je vraj Bratislava dobrým miestom na život. The Guardian pochvaľuje malé, kompaktné centrum, okolie mesta plné zelene a blízkosť Malých Karpát.

Nie všetko je ružové

Nemôže byť všetko len pochválené, všakže? Obyvatelia Bratislavy určite dobre vedia, kde sú slabé miesta nášho hlavného mesta. The Guardian spomenul nie veľmi šikovne vymyslenú dopravnú sieť či nedokončený projekt metra ešte z éry komunizmu. Tiež hovorí o tom, že Bratislava je zrejme jediným európskym hlavným mestom bez parkovacej politiky, čo jej na atraktívnosti určite nepridáva. V oblasti dopravy sa denník tiež zastavil aj pri fakte, že električky sa síce v roku 2016 vrátili do Petržalky, ale ďalej nie je sieť vybudovaná. Veľké nádeje vkladajú vraj Bratislavčania do megalomanského nápadu samotného Elona Muska, ktorý má vďaka Hyperloopu prepojiť naše hlavné mesto s Viedňou aj Budapešťou.


Bez povšimnutia neobišlo ani naše najväčšie sídlisko – Petržalka. Nie veľmi slávna história z 90. rokov spojená s drogami či prezývka „Bronx“ je však minulosť a dnes má už reputáciu jednej z najzelenších častí mesta s jednoduchým prístupom priamo do centra. Kritika domácich sa podľa The Guardian zniesla aj na nové stavebné projekty pripravované v našom hlavnom meste (Sky Park, Nové Nivy, Apollo Refinery), zničenie židovskej štvrte, zanedbávanie verejných priestranstiev a málo zelene. Komplikácie pri väčších zmenách má tiež vytvárať 17 samostatných častí Bratislavy. Ale váhy majú predsa vždy dve misky, no nie?

Celý článok nájdeš priamo TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá