Budúci týždeň sa oplatí nechať auto v garáži. Vlaky aj MHD budú s výraznými zľavami

  • Pravidelne každý rok si pripomíname, aké to je vymeniť auto za MHD či bicykel
  • Európsky týždeň mobility je tento rok od 16. do 22. septembra
posilnenie-mhd-pocas-podujatia-bratislava-pre-vsetkych
imhd
  • Pravidelne každý rok si pripomíname, aké to je vymeniť auto za MHD či bicykel
  • Európsky týždeň mobility je tento rok od 16. do 22. septembra

Podľa štatistiky aplikácie Waze strávia bratislavskí vodiči spomedzi európskych metropol v zápchach bezkonkurenčne najviac času. Bratislava s náskokom porazila všetky ostatné mestá, pričom pri dochádzaní strávia vodiči v Bratislave v priemere vyše 2 a pol minúty na 1 kilometer jazdy,“ napísali na svojom Facebooku. A keďže poznáš svoje mesto a jeho cesty, určite si už premýšľal aj o tom, či auto nevymeníš napríklad za bicykel. A to nielen v Bratislave.

Približne desať kilogramov oxidu uhličitého. Toľko vyprodukuje tvoje auto po absolvovaní vzdialenosti 58 kilometrov, čo je dĺžka trasy z Bratislavy do Trnavy. Ak sa ti to javí ako bezvýznamný údaj, predstav si, že s takýmto množstvom CO2 si jeden strom poradí zhruba za rok.

Minulý rok so svojimi šikovnými nápadmi v oblasti mobility na Slovensku prekvapili mestá ako Skalica, Štúrovo či Trnava a už onedlho majú možnosť zabojovať o lepšie prostredie bez množstva áut aj ďalší. Už od pondelka totižto začína Európsky týždeň mobility, ktorý so sebou prinesie lacnejšie vlaky aj MHD zadarmo.

Témou tohtoročného Európskeho týždňa mobility je „Kombinuj a choď“, ktorá podporuje myšlienku výberu rôznych druhov dopravy na cestovanie v mestských oblastiach. Znamená to teda, že namiesto toho, aby si pred svojím domom nastúpil do auta a odviezol sa až pred vchod do školy či práce, môžeš skúsiť autobus, prestúpiť na električku a zvyšok cesty prejsť pešo. Nikdy nevieš, možno, že sa ti tento spôsob počas nasledujúceho týždňa natoľko zapáči, že ho začneš využívať nastálo.

Zľavy, zľavy a ešte raz zľavy

Mestá pomôžu ako môžu. Mnohé majú pripravené vlastné projekty, ako vytiahnuť svojich obyvateľov z áut a inak tomu nie je ani v tom našom hlavnom meste. Ak máš totižto vodičský preukaz, budúci pracovný týždeň tu môžeš jazdiť mestskou hromadnou dopravou úplne zadarmo.

Výhody ponúknu aj vlaky: Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) bude aj tento rok partnerom kampane a pre cestujúcich o päť pripravila atraktívne 50 – percentné zľavy. Od 16. do 22. septembra budú môcť cestovať za polovicu obyčajného cestovného v 2. triede všetkých osobných vlakov a regionálnych expresov,“ píše vo svojej tlačovej správe. Dodáva aj, že národný dopravca myslel aj na cyklistov a počas týždňa mobility im ponúka možnosť prepraviť bicykel bezplatne. Vlani zvýhodnené cestovné využilo až 150-tisíc cestujúcich.

100% zľava čaká v sobotu 22. septembra aj cestujúcich v regionálnych vlakoch RegioJet linky S70 na trase Komárno-Bratislava.

Zabúdať však netreba ani na bikesharingy a carsharingy a akcie v oblasti bezpečnosti na cestách.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK