Celoslovenská kontrola potravín ukázala množstvo nedostatkov pri výrobkoch, ktoré kupujeme cez sviatky

  • Do slovenských obchodoch vybehli počas sviatkov potravinoví inšpektori
  • Ich úlohou bolo posvietiť si na výrobky, ktoré majú počas sviatkov čestné miesta v našich chladničkách
  • Výsledky kontrol nás zas a znova nepotešia
potka
spirits.com/ferpotravina.cz
  • Do slovenských obchodoch vybehli počas sviatkov potravinoví inšpektori
  • Ich úlohou bolo posvietiť si na výrobky, ktoré majú počas sviatkov čestné miesta v našich chladničkách
  • Výsledky kontrol nás zas a znova nepotešia

Celoslovenská kontrolná akcia prebiehala v mesiacoch február až marec. Kontrole sa nevyhli ani reťazce, baliarne, veľkoobchodné sklady a aj samotní výrobcovia. Celkovo sa podarilo urobiť 1094 cielených úradných kontrol, z čoho pri 31 z nich bolo podľa Jozefa Bíreša – riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, zistených až 96 nedostatkov. Na polovicu z nich natrafili inšpektori v supermarketoch a hypermarketoch.

Nedodržiava sa ani základná hygiena

„Pri krájaní mäsových výrobkov neboli používané prikrývky hlavy, priestory jednej prevádzkarne sme našli  v katastrofálnom hygienickom stave, 8 druhov hlbokozmrazených rybacích produktov a mletého mäsa mali porušené vákuum a vyskytovala sa na nich námraza,“ vymenúva niektoré zo zistených nedostatkov J. Bíreš pre mpsr.sk.

Napríklad pri výrobkoch „Kostelecké uzeniny“, „Jarní dvojka – Kostelecký Uherák“ a „Kostelecká klobása“ chýbalo označenie v štátnom jazyku ako aj dátum minimálnej trvanlivosti.

Inšpektori našli v obchodoch celkovo 46,8 kilogramov nevyhovujúceho tovaru v hodnote 427,60 eur. Následne bolo odobraných 358 vzoriek produktov, pričom kompletné výsledky poznáme u 165 vzoriek. Medzi nimi sa nachádzalo 6 nevyhovujúcich produktov, ktoré nemajú na pultoch obchodov čo hľadať.

Napríklad v jednej zo zmesí kandizovaného ovocia nebolo dostatočne označené farbivo brilantná modrá E 133. V ovocí navyše nenašli dva druhy farbív, ku ktorým sa sám výrobca priznával na etikete.

V testoch pohorela aj piškótová torta s višňovou náplňou a kakaovou polevou Vienna cake cherry, pri ktorej výrobca nedodržal požiadavky, ktoré sa týkajú označovania potravín.

Podobný problém zistili potravinoví inšpektori aj v prípade ďalších troch výrobkov – zrejúceho syra vyrobeného z ovčieho a kozieho mlieka Feta, syra Halloumi Athienitico papouis halloumi a ovčieho jogurtu Yogood. Na zozname nevyhovujúcich produktov skončil aj likér Vaječný sen oriešok 16 %, ktorý nedodržal množstvo deklarovaného alkoholu. Potravinoví inšpektori rozdali 11 blokových pokút v hodnote 300 eur.

Tieto kontroly dávajú spotrebiteľom jasný signál, že ešte stále nemôžeme dôverovať všetkým výrobkom, ktoré kupujeme. Inšpektori sa v tomto prípade zamerali len na vybraný sortiment, typický pre veľkonočné sviatky. Môžeme len hádať, koľko produktov by sme museli vyhodiť z našich kuchýň, ak by sa kontroly robili pravidelne, skrz na skrz všetkými reťazcami a výrobkami.

zdroj: mpsr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech