Ceny nehnuteľností aj naďalej rastú. Aké sú aktuálne ceny?

  • Sprísňovanie podmienok na poskytovanie úverov spôsobilo na realitnom trhu šialenstvo
  • Za posledné obdobie ceny nehnuteľností stúpali veľmi rýchlo, hoci historicky najvyššie hodnoty z roku 2008 ešte nedosiahli
alley-animal-black-688835
pexels.com
  • Sprísňovanie podmienok na poskytovanie úverov spôsobilo na realitnom trhu šialenstvo
  • Za posledné obdobie ceny nehnuteľností stúpali veľmi rýchlo, hoci historicky najvyššie hodnoty z roku 2008 ešte nedosiahli

Analytický tím Poštovej banky prichádza s novou analýzou realitného trhu. Vďaka údajom zo štatistík Národnej banky Slovenska zistil, že oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa ceny nehnuteľností zvýšili až o 2,6 %, teda o 36 eur za meter štvorcový. Po tom, ako v poslednom kvartáli minulého roka došlo k miernemu zlacneniu, sprísňovanie podmienok na získanie úveru a tomu priamo úmerný zvýšený dopyt po vlastnom bývaní vystrelil ceny opäť o niečo vyššie.

V úvode tohto roka stúpli ceny bytov aj rodinných domov. Zatiaľ čo pri prvej skupine cena v prvom štvrťroku oproti záveru vlaňajška vzrástla o 42 eur za meter štvorcový, v prípade domov bolo stúpanie o niečo jemnejšie a za meter štvorcový to bolo 27 eur viac ako v 4. štvrťroku vlaňajška. Z analýzy vyplýva, že oproti 4. kvartálu zdraželi hlavne veľkometrážne byty, teda predovšetkým 4-izbové byty (o 95 eur za m2) a 5 a viac izbové byty (o 45 eur za m2). Najmenej rástli ceny pri „jednoizbákoch“(o 28 eur za m2) a pri „trojizbákoch“ (29 eur za m2).

Aby sme však informácie nezovšeobecňovali, v úvodnom kvartáli 2018 došlo k rastu cien nehnuteľností vo všetkých našich regiónoch bez výnimky. V porovnaní so 4. kvartálom uplynulého roka ceny najvýraznejšie vzrástli v Trnavskom kraji, a to o 50 eur za m2 a v Bratislavskom kraji o 40 eur za m2.

Práve v našom hlavnom meste a jeho okolí sú nehnuteľnosti najdrahšie. Cena sa tu nachádza až na úrovni 1 945 eur za m2, teda je 2–násobne až 3–násobne vyššia ako v ostatných našich regiónoch. Najlacnejšie nehnuteľnosti sa nachádzajú v nitrianskom regióne (691 eur za  m2). Nasleduje Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj.

Zaujímavou informáciou je, že stúpajúce priemerné hodnoty ešte stále nedosiahli predkrízové maximá a ceny sú stále nižšie v prípade všetkých regiónov. Priemerné ceny sú o rovných -10 % nižšie. Znamená to, že meter štvorcový nehnuteľnosti je v priemere lacnejší o -153 eur oproti druhému kvartálu 2008. Domy sú stále o niečo lacnejšie, no byty už cenové maximum prekročiť stihli, takže záleží od typu nehnuteľnosti.

Zmiernenie dynamiky rastu cien aj dopytu po nehnuteľnostiach odborníci odhadujú až na tretí kvartál tohto roka, kedy sa už definitívne budú uplatňovať nové, sprísnené podmienky NBS.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech