Cesta k miliónom #1: Dominika Cibulková ako uspešná športovkyňa, ktorá rada investuje

  • Sympatická športovkyňa patrí medzi špičku svetových tenistiek a Slovensko je na ňu právom hrdé
  • Dominika však okrem toho, že dokáže zvalcovať svoje súperky na kurte, vie sa obracať aj vo svete biznisu
  • Na svoje zarobené peniaze je právom pyšná, investuje do nehnuteľností a kvôli vysokým odvodom zvažuje zmenu trvalého bydliska
  • Zatiaľ čo za prvý turnaj si Dominika odniesla len niečo viac ako 130 dolárov, dnes má na konte takmer 12,5 milióna
n7brf
Google+
  • Sympatická športovkyňa patrí medzi špičku svetových tenistiek a Slovensko je na ňu právom hrdé
  • Dominika však okrem toho, že dokáže zvalcovať svoje súperky na kurte, vie sa obracať aj vo svete biznisu
  • Na svoje zarobené peniaze je právom pyšná, investuje do nehnuteľností a kvôli vysokým odvodom zvažuje zmenu trvalého bydliska
  • Zatiaľ čo za prvý turnaj si Dominika odniesla len niečo viac ako 130 dolárov, dnes má na konte takmer 12,5 milióna

Naša 28-ročná tenisová hviezda, Dominika Navara Cibulková, sa narodila v Bratislave, no vyrastala v Piešťanoch. Tenisu sa začala venovať ako osemročná a dnes sa radí k svetovej špičke. Hoci je Dominika nízka, jej hru súperky považujú za rýchlu a agresívnu, a tá jej vo svete priniesla vynikajúce výsledky.

Jej prvý zárobok z turnaja predstavoval podľa údajov WTA len 133 dolárov, ktoré si odniesla z turnaja odohratého v českých Průhoniciach v roku 2004. Dnes je však všetko úplne inak. Okrem tenisu ju však vidno aj na titulkách módnych časopisov, je mimoriadne aktívna na svojom Instagrame a navyše vie presne, čo robiť s veľkými peniazmi, ktoré si vybojovala.

V súčasnosti rebríček WTA (Women´s Tennis Association) zaradil Dominiku na 30. miesto v hodnote zarobených tzv. prize money počas celej kariéry. Zatiaľ čo si bezkonkurenčne prvú priečku so sumou 86,4 miliónov dolárov drží Serena Williamsová, na druhom mieste je jej sestra Venus a na treťom mieste Maria Sharapovova, ktorá si počas kariéry stihla zarobiť 37 miliónov dolárov. Dominika si zatiaľ množstvom úspešných výhier na svoj účet pripísala viac ako 12,4 milióna dolárov a v minuloročnom rozhovore pre časopis Forbes prezradila, do čoho investuje.

V rebríčku najlepšie platených Slovákov, ktorý takisto už pravidelne zoraďuje Forbes, Dominika figuruje na 9. mieste ako jediná žena. So zárobkom 2,9 milióna eur ju v TOP 10 obklopujú samí muži a okrem futbalistov a hokejistov je to aj naša cyklistická hviezda Peter Sagan. Vráťme sa však k investíciám. Naša tenisová hviezda sama seba nepovažuje za typ na riskantné investície a svoje zarobené peniaze najčastejšie investuje do akcií, fondov, dlhopisov a nehnuteľností. V súčasnosti vlastnia spolu s manželom, Michalom Navarom niekoľko bytov v bratislavskom Starom Meste.

 

Okrem spomínaných prize money si však športovci zarábajú aj ďalšou formou – reklamou. Tu si Dominika dokáže podľa vlastných slov zarobiť ročne raz toľko ako výhrami na turnajoch a vzhľadom k jej popularite je snáď aj zbytočné spomínať, že si musí poriadne vyberať. Na svojom bilborde či vyskakovacej reklame na internete by ju chcela mať každá značka. Pre Forbes povedala: „Musí sa mi páčiť produkt a snažím sa držať si svoju exkluzivitu. Neskočiť do každej kampane s ktorou ma firmy oslovia. Bola by som nerada, ak by som sa ľuďom prejedla.“

Ak Dominiku sleduješ na jej Instagrame, kde je mimoriadne aktívna, určite ti neušla jej menšia „závislosť“ na trblietavých kúskoch šperkov od značky Alo Diamonds. Ich tvárou je naša najúspešnejšia tenistka už nejakú tú sezónu a na svojom konte má aj ďalšie významné spolupráce. Napríklad s kozmetickou značkou Daylong, značkou oblečenia Lacoste, v ktorej ju neustále vidíme na kurtoch, stávkovou kanceláriou Tipos, raketami Babolat alebo Partners Group.

Cudzia však Dominike nie ani charitatívna práca, a preto so svojou kamarátkou,s basketbalistkou Bronislavou Borovičkovou, založila nadáciu Aby hviezdy nezhasli. „Cieľom nadácie je podporovať úspešných slovenských športových reprezentantov, ktorí celý svoj život zasvätili športu a reprezentovaniu našej krajiny. Ale taktiež „podporiť“ významných ľudí, ktorí sa zaslúžili o ľudský rozvoj či už v oblasti kultúry, vedy alebo techniky.“ S touto nadáciou je spojená aj kolekcia oblečenia a doplnkov „by Domi“, z ktorej predaja sem putuje výťažok.

Vysoký zárobok však nie vždy predstavuje len výhody. Naša tenisová hviezda kvôli vysokým odvodom za zdravotné a sociálne poistenie dokonca zvažovala zmenu trvalého bydliska. Už niekoľko rokov médiami koluje informácia o tom, že pokukuje po Monacu, pretože ako pred časom prezradila pre týždenník Plus 7 dní jej mama: „Do Sociálnej poisťovne platí mesačne 1 334 eur a zdravotné poistenie má 550 eur mesačne. V princípe však nič z tých zaplatených peňazí nemá ani mať nebude.“ S príchodom novely k 1. januáru 2018 sa však podmienky športovcov, ktorí hľadajú zníženie odvodov v tzv. daňových rajoch sprísnili a pravdepodobne ani pre Dominiku to už viac nebude lákavé ako predtým.

Denník Pravda novovzniknuté kritériá v praxi približuje takto: „Napríklad športovec, ktorý býva v Monaku, ktoré nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, by v prípade vrátenia sa na Slovensko a prenocovania u rodičov musel svoje celosvetové príjmy zdaniť u nás. Bez ohľadu na to, kde uvádza stredisko životných záujmov.

Ak by rovnaká situácia nastala v prípade Malty, ktorá má uzatvorenú so štátom takúto zmluvu, o daňovej rezidencii bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodovať stredisko životných záujmov.“ Dominika je však veľkou patriotkou, Slovensko zbožňuje a jej reklamné zazmluvnenie tu u nás jej zatiaľ vyhovuje aj napriek tomu, že doma pociťuje „malosť“ Slovenska v zmysle slabej odozvy veľkých investorov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie