Dcéry prezidentov vo svete biznisu. Zatiaľ čo Trumpova predáva oblečenie, Kiskova podporuje startupy

  • Ženy majú v biznise svoje dôležité miesto
  • O niektorých vieme viac, o iných menej
  • Pozreli sme sa na niekoľko šikovných dcér prezidentov z celého sveta
043-Kiska_cesta_do_palaca_Tomas_Halasz_MONO
To­máš Ha­lász / MONO.sk
  • Ženy majú v biznise svoje dôležité miesto
  • O niektorých vieme viac, o iných menej
  • Pozreli sme sa na niekoľko šikovných dcér prezidentov z celého sveta

Ivanka Trump

Dcéra najmocnejšieho muža Ameriky, realitného magnáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa, Ivanka, vie o podnikaní viac než dosť. Je oficiálnou zamestnankyňou kancelárie prezidenta, tu však nie je platená. Aj napriek tomu, svet v apríli minulého roka obehli informácie o tom, že si na svoj účet za jedno zúčtovacie obdobie spolu s manželom dokázala pripísať približne 740 miliónov dolárov.

Bývalá profesionálna modelka zarába na akciách a fondoch (napríklad v Trump International Hotel vo Washingtone), ale aj na predaji dvoch vlastných kníh a vlastnej značke oblečenia. Mimochodom, tej sa prísne colné tarify vôbec nedotknú. Oblečenie totiž nie je súčasťou zoznamu tovarov, ktoré majú mať sťažené podmienky pri obchodovaní.

Natália Kisková

Venujme sa však aj nášmu krásnemu Slovensku. U nás sa síce ťažké milióny netočia, no Natália Kisková je mimoriadne zaujímavou osobnosťou. Keď sme s ňou robili rozhovor pre Startitup prvýkrát, písal sa rok 2015. Vtedy pracovala pre konzultačnú firmu v IT sfére Bluewolf a podieľala sa aj na projekte „Aj ty v IT“ podporujúci ženy v tomto odbore. Porozprávala nám o svojom štúdiu za oceánom, práci v Londýne či Prahe a dnes tvrdí, že vrátiť sa na Slovensko bol výborný nápad.

V súčasnosti je šéfkou coworkingových priestorov HubHub patriacich pod investičnú skupinu HB Reavis (tržby za rok 2017 – 17 miliónov eur) a mimoriadne sa jej darí. Forbes ju tento rok dokonca zaradil do prestížneho rebríčka 30 pod 30. Hoci v rozhovore pre heroes.sk prezradila, že jej vlastný startup jej nevyšiel, vďaka súčasnému projektu má možnosť rásť a pomáhať v rozvoji aj ďalším. Každý týždeň skontroluje všetky prevádzky v okolitých krajinách a okrem toho má stále čas myslieť na budúcnosť. Pre Forbes priznala, že jej snom je rozbehnúť vlastný sociálny podnik, ktorý by ľuďom pomáhal, no bol by aj ziskový.

Isabel dos Santos

Dcéra bývalého prezidenta africkej Angoly Isabel dos Santos je považovaná za najbohatšiu ženu Afriky a aj najbohatšiu ženu sveta tmavej pleti. Chvíľu bola hlavou spoločnosti obchodujúcej s ropou Sonangol. Podľa informácií niektorých médií ju počas svojho vládnutia otec vymenoval za prezidentku hneď niekoľkých významných spoločností v krajine (napríklad telekomunikačných operátorov či bánk). Na svojom účte má podľa odhadov asi 2,4 miliardy dolárov a jej príjmy tvoria akcie na domácom aj zahraničnom trhu, plus má niekoľko vlastných podnikov. V interview pre CNN povedala, že celý svoj úspech si vybudovala úplne sama a bez využitia vplyvu otca.

Lola Karimova-Tillyaeva

Nuž, tému sme si veru nezvolili ľahkú a hľadať informácie o úspešných dcérach prezidentov z celého sveta je oriešok. Buď sú ešte príliš mladé (napr. Malia Obama či dcéra poľského prezidenta Kinga Duda), svoj čas venujú viac ako vlastným podnikateľským cieľom charite a práci v politike (dcéra talianskeho prezidenta Laura Mattarella, rumunského prezidenta Ioana Basescu a tak ďalej), alebo sa za ich ziskom ukrýva množstvo nejasností. Príkladom môže byť aj dcéra bývalého prezidenta ázijskej krajiny Uzbekistan, kontroverznej osobnosti Islama Karminova. Lola Karimova-Tillyaeva sa môže pochváliť pôvabným zoznamom vlastných biznisov.

Spolu so svojím manželom im milióny na účet každoročne pribúdajú najmä vďaka dovozu tovarov do hlavného mesta svojej krajiny, pričom sa pošuškáva o istých daňových zvýhodneniach a pomoci offshorových bánk v Európe či na Blízkom Východe. Ich podnikanie im však zaručilo to, že si podľa theblacksea.eu môžu na svoju párty prenajať celučičkú pláž a ponúkať na nej to najdrahšie šampanské alebo si „kúpiť“ celebrity do reklám na svoje produkty.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech