Exkluzívne fotografie: Slováci v Bratislave konečne prvýkrát predstavili finálnu verziu Ecocapsule

  • Slovensko svojím produktom Ecocapsule dokáže konkurovať celému svetu
  • Ešte pred oficiálnym začiatkom jeho predaja malo oň záujem 400 zákazníkov
  • Prvý hotový kus predstavili práve dnes v Bratislave a my sme boli pri tom
ecocapsulesk
Startitup
  • Slovensko svojím produktom Ecocapsule dokáže konkurovať celému svetu
  • Ešte pred oficiálnym začiatkom jeho predaja malo oň záujem 400 zákazníkov
  • Prvý hotový kus predstavili práve dnes v Bratislave a my sme boli pri tom

Minibývanie krásnych, oblých tvarov, plné ekologických „vychytávok“ a ešte aj slovenskej produkcie. Startup Ecocapsule prichádza konečne na trh s prvým hotovým kusom svojho jedinečného projektu – mobilným mikrodomom. Unikátna predsériová výroba predstavuje len 50 vyrobených kusov (ktoré by mali svoji majitelia dostať už v priebehu tohto roka), no spoločnosť myslí aj na svoju budúcnosť. Zatiaľ čo dnes za hotové „vajíčko“ zaplatíš približne 80 000 eur, v budúcnosti to už má byť o niečo menej a startup dokonca ponúka aj možnosť nákupu niekoľkých kusov naraz a chce ho vyrábať masovo.

Hoci výroba prvej série bez vlastnej fabriky je relatívne namáhavá, autori projektu prezradili, že celá Ecocapsule sa vyrába na západnom Slovensku. Prepojiť harmonogram výroby medzi 25 firmami a 80 ľuďmi im okrem náročnosti naopak dovoľuje aj určitú flexibilitu. Produkt je jedna veľká skladačka technológií. Každá kapsula z prvých piatich desiatok bude podľa autorov výnimočná a „customized“. Všetky majú byť zatiaľ rezidenčné, čiže určené na bývanie.

CEO Tomáš Záček priznal, že vyrábať Ecocapsule na humanitárne účely zatiaľ nemá zmysel kvôli vysokej cene, ktorá sa zatiaľ nedá skresať. V rokovaní je však spoločnosť napríklad s Kazachstanom, kde veľká štátna firma potrebuje body zabezpečenia po celej krajine a budovať siete nemá zmysel. Optimisticky vidí vedenie projektu jeho predaj na podobné účely možno o 5 rokov (a možno aj o 50).

Sebestačný smart minidomček má strechu pokrytú solárnym panelom s výkonom 600 wattov, no Ecocapsule využíva aj energiu z vetra pomocou 750 wattovej veternej turbíny. Môže fungovať ako chatka uprostred lesov, pop-up hotel alebo dokonca nabíjacia stanica pre tvoj elektromobil a ešte si do záchytných nádob zozbieraš aj dažďovú vodu. Základným cieľom startupu bolo vytvoriť unikátne bývanie od základov tak, aby bolo dokonale funkčné a maximálne ekologické.

V bývaní veľkom len 4,45 x 2,25 x 2,55 m sa môžeš spoľahnúť na podlahové kúrenie, bezdrôtové internetové pripojenie, zabudované LED osvetlenie aj elektrické zásuvky s výkonom 230 V. Okrem toho ti nebude chýbať ani pohodlná posteľ (ktorá je skladacia kvôli úspore drahocenných centimetrov), pracovný stôl, jedálenský kútik, kuchyňa, množstvo úložného priestoru aj plne vybavená kúpeľňa s toaletou. Unikátny slovenský projekt si všimli v CNN, The Telegraph, Discovery alebo NBC News a Boredpanda.

Nultý prototyp vytvorila spoločnosť v roku 2015 a okamžite zaregistroval veľký záujem naprieč celým svetom. Zaujímajú sa oň hotely, ale aj jednotlivci. Vhodné postaviť Ecocapsule je všade tam, kde netreba stavebné povolenie, postačí len povolenie vlastníka pozemku. Architekti priznali, že sa im ozývajú napríklad aj americkí bezdomovci, ktorý kapsulu vidia ako skvelý spôsob bývania. V budúcnosti však chcú, aby Ecocapsule so znižovaním ceny bola atraktívna pre strednú triedu s garantovanou životnosťou 40 až 50 rokov.

Česko-slovenská crowd-investingová platforma Crowdberry s financovaním pomohla v roku 2017, kedy spolu uzavreli svoje prvé investičné kolo. Sen sa stal realitou a už o pár dní poputuje prvý reálny produkt prvému klientovi do Japonska. Údajne jeden z prvých piatich desiatok produktov si rezervovala aj jedna nemenovaná americká celebrita alebo austrálska hotelová sieť. „Sami zisťujeme, koľko ľudí má ostrov,“ povedal so smiechom na tlačovej konferencii CEO projektu, architekt Tomáš Žáček. Zo začiatku chceli Ecocapsule vyrábať pre individualistov a zatiaľ čo rezidenčná funkcia je prvoradá, s požiadavkami prichádzali aj rôzne spoločnosti pre office bunky, čiže mobilné kancelárie, mnohé ambulancie, tímy záchranárov a rôzne chránené rezervácie alebo národné parky.

Uvedenie unikátneho, prvého kusu produktu sa odohralo po niekoľkomesačnom úsilí v oblasti projektovania, výroby, testovania a certifikácii. Produkt odhalili na streche budovy UNIQ, kam priletel vrtulníkom. Svoj produkt Žáček popísal: „Krásny, mobilný a energeticky efektívny mikrodom. V tejto vete je obsiahnutá celá pointa a idea Ecocapsule. Je veľmi dobrá na pozemky, kde nie je žiadna infraštruktúra, kde naozaj dotiahnuť vodovod, kanalizáciu, elektrinu, je veľmi drahé alebo sa to proste nedá alebo nesmie. Ecocapsule zanecháva nulovú ekologickú stopu.“

Celý projekt začal už v roku 2009, kedy sa architekti Ecocapsule rozhodli prihlásiť do americkej súťaže, kde zadaním bolo vytvoriť malý eko domček na neveľký pozemok, kde nie sú žiadne siete a prvým výtvorom bolo asi 4x väčšie vajíčko, akým je súčasná Ecocapsule. Súťaž nevyhrali, ale začali reagovať médiá. A dnes? Dnes je tento parádny slovenský projekt skutočnosťou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá